Krušné hory - Česká republika

Krušné hory leží na severozápadě České republiky a svými 130 km ji odděluje od Německa, kde se nachází podstatnější část tohoto horského masívu. Dělí se na Klínoveckou a Loučenskou část a tvoří tzv. Krušnohorskou soustavu. Nejvyšší horou je Klínovec. Měří 1244 m a v zimě je vyhledávaným cílem lyžařů. V roce 1884 tady byla postavena kamenná rozhledna.

zpět


Lokality

Služby
Články

Fotogalerie
Videogalerie

Diskuze


Články

ČR: Kadaň - královské město
Publikováno: 8.4.2011
Pokud se vydáte na sjíždění Ohře nebo pojedete do severozápadních Čech, Kadaň by neměla ujít Vaší pozornosti.

Znak KadaněToto dnes osmnáctitisícové město rozléhající se na ploše 65 km² najdete na pomezí Krušných a Doupovských hor, blízko vodní nádrže Nechranice, do níž proudí řeka Ohře. Kadaň je v současnosti důležité kulturní a turistické centrum v oblasti severozápadních Čech, jehož historická část byla roku 1978 vyhlášena městskou památkovou rezervací.

Socha Josefa II.Dějiny Kadaně

Již v hluboké minulosti byla kadaňská kotlina místem mnoha různých etnických skupin a kultur (knovízská v oblasti Úhostě v 13. – 18. století př. n. l.; blanská a halštatská v oblasti Úhoště, Kadaně-Jezerky v 7. – 6. století př. n. l.), přičemž důležitou se stala kultura laténská, jejímiž nositeli byli historičtí Keltové, kteří ji na naše území přinesli ve 4. století př. n. l. Humanistická tradice připisuje Keltům založení dvou osad v oblasti dnešní Kadaně na březích Ohře, které se měly jmenovat „Kad“ a „An". Legenda praví, že jméno dnešní obce Kadaň, jež má znamenat „zářící oheň“, vzniklo tak, že si osady v Poohří dávaly ohněm znamení.

 

Osídlení kadaňska ve středověku lze podle dostupných informací vystopovat až do konce 11. a první poloviny 12. století. V tomto období byla u brodu přes Ohři založena samotná Kadaň, ve které hned koncem 12. století začali působit Johanité a osadu dostali do vlastnictví. Na popud Václava I. nebo Přemysla Otakara II. se z Kadaně stalo královské město, kde vyrostl královský hrad a minoritský klášter s kostelem sv. Michaela.

Velký rozkvět města nastal ve druhé polovině 14. století za vlády Karla IV., kdy také dostalo právo úplné samosprávy. Během husitských válek bylo město nejprve dobyto husity a poté vojsky druhé křížové výpravy. V druhé polovině 15. století, když byl kadaňským hejtmanem jmenován Jan Hasištejnský z Lobkovic, byl vybudován františkánský klášter, kde byl tento muž také pohřben.Kadaňské náměstí

Když v Čechách vzplanuly plameny stavovského povstání roku 1618, nebyla ušetřena ani Kadaň, jejíž kostely patřící římskokatolické církvi byly vydrancovány. Po porážce povstání byla podniknuta násilná rekatolizace a během navazující třicetileté války město bylo několikrát vydrancováno. Na konci 18. století Marie Terezie vydala příkaz na přestavbu kadaňského hradu na kasárna.

V 19. století do Kadaně připluly první vlny osvícenství – v bývalém klášteře minoritů působilo v letech 1803 – 1823 první kaďaňské gymnázium. V té době Kadaň z mostuměsto zaznamenávalo rozkvět rukavičkářského průmyslu a těžilo se tu i hnědé uhlí. Roku 1904 do Kadaně konečně byla přistavěna lokální železnice, která se připojila do Buštěhrádské dráhy (PrahaChomutovCheb). Během období vyhrocené národnostní otázky v první republice se Kadaň stala svědkem vypálení židovské synagogy a mnoho zdejších rodin bylo během druhé světové války deportováno do koncentračních táborů. Po válce byli němečtí obyvatelé deportováni a na jejich místo přicházeli Češi.

Po roce 1990 bylo historické centrum rekonstruováno a v budově radniční věže vznikly expoziční prostory známé jako galerie Pod Věží, kde se konají pravidelné výstavy.  

Co neminout

Mikulovická bránaKostel Povýšení sv. Kříže

Na místě dnešního kostela stál nejprve gotický kostel z 13. století, jež prošel v 17. století barokní přestavbou pod vedením architektů D. Rossiho a D. Orsiho, která pokračovala v polovině 18. století přestavbou podle plánů J. K. Koshe. 
Klášter Alžbětinek s kostelem sv. Rodiny a sv. Alžběty

Během let 1753-1755 architekt J. K. Kosh postavil při klášteru Alžbětinek tento jednolodní barokní kostel s věží, který se může pochlubit bohatě zdobeným interiérem, v němž nechybí plastiky kadaňského rodáka K. Weitzmanna. Kostel dnes slouží pro církevní účely.  

Kostel Stětí sv. Jana Křtitele
Kostel z druhé poloviny 12. století stojí ve Špitálském předměstí, nejstarší částí Kadaně. Je na něm patrný kulturní vliv blízkých Frank a to především díky neobvyklému pravoúhlému presbytáSloup největější Trojiceři. Johanité u kostela zřídili špitál.  Kostel byl během husitských válek i třicetileté války vypleněn a dlouho trvalo, než byl rekonstruován. Když k tomu na začátku 18. století došlo, roku 1742 ho stihl další požár a o třicet let později další. Po posledním požáru z roku 1811 nastala rekonstrukce, která mu vtiskla jeho dnešní podobu. Během druhé poloviny 20. století kostel chátral, avšak v roce 1991 prošel důslednou obnovou a dnes slouží nejen jako místo pro bohoslužby, ale také jako koncertní síň.  

Minoritský klášter
Jeho historie sahá až do roku 1234, kdy byl založen, avšak na konci 18. století byl zrušen a gotický síňový kostel sv. Michala, který byl od začátku jeho součástí, byl zbořen. Od roku 1803 do 1823 byl klášter používán jako kolej piaristů s gymnáziem a poté sloužil veřejným účelům. Dnes je bývalý minoritský klášter sídlem okresního archivu.

Kostel sv. Anny 
V sousedství luteránského hřbitova byl na konci 16. století luterány postaven tento jednolodní kostel s klenutou valenou klenbou. V roce 1786 vyhořel a o dvacet let později se v něm opět konaly bohoslužby. Od roku 1950 je však součástí pravoslavné církve.

Mikulovická brána
Je poslední dochovanou branou vnitřního pásu městských hradeb z druhé poloviny 14. století a můžete o ní slyšet též jako o „Svaté bráně“. Na jejím vnějším průčelí lze ještě spatřit drážky pro spuštění mříže.

RadniceSloup Nejsvětější Trojice
Na trojbokém soklu stojí impozantní morový sloup, který vznikl v letech 1753 – 1755 jako dílo K. Weitzmanna. Zdobí ho sochy na volutových konzolách a celé dílo vrcholí sousoším Svaté Trojice.

Katova ulička 
Ulička pro kata neboli fortna, se dodnes dochovala v gotickém zdivu s gotickými okenními otvory a byla vyhlášena nejužší uličkou v České republice. Její nejužší část měří pouhých 66 centimetrů. Fortna byla původně součástí nejstaršího hradebního pásu z poloviny 14. století a na délku měří pouhých 51 metrů.  

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Kolossos, Kolossos foto 2, Kolossos foto 3, Horst 74, Horst74 foto 2, Horst74 foto 3


Souvisejicí články

Louny: milé překvapení Českého středohoří - VIDEO
Publikováno: 19.10.2010
Nic vyhlášeného, jako jiná slavná česká města, Louny nejsou. Zřejmě nikdy nepředčí třeba věhlas západočeských Domažlic nebo Slavonic. Člověk, který neví, jak Louny vypadají, tedy nečeká žádné zázraky. Možná jen další tuctové město, jakých jsou v Česku tisíce. Ten, kdo ale Louny zná, se tam rád vrací. A dobře ví proč.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Hory / Evropa / Česká republika


Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X