Muránska planina - Slovensko

Poloha:
Muránská planina se nachází v severní části Slovenského Rudohoří, v Banskobystrickém kraji, v okresech Brezno, Revúca a Rimavská Sobota. Muránská planina se Slovenským rájem patří do celku Spišsko-gemerského krasu, která je součástí Vnitřních Západních Karpat.
Rozloha: Národní park Muránská planina, 203,18 km², jeho ochranné pásmo 216,98 km²
Nejvyšší vrch: Kľak, 1409 m n.m. (podcelku Muránská planina), Fabova hoľa, 1439 m n.m. (národního parku Muránská planina).
Lokality Služby | Články Fotogalerie | Videogalerie Diskuze |
Stručná charakteristika:
Jádro Muránské planiny je z vápencové a dolomitové planiny, která má charakter náhorní pahorkatiny, s krasovými prvky. Voda zde do hlubokých brázd a dolin vymodelovala hlavně na jihovýchodním a severozápadním okraji strmé srázy. Povrch planiny je málo členitý a dosahuje nadmořskou výšku 900 až 1400 metrů. V dobře vyvinutém krasu se zde vyskytuje množství závrtů, propastí, jeskyň, ponorů a vyvírání. Lesy popkrývají okolo 90% rozlohy národního parku. Muránská planina je výjimečná také výskytem ojedinělých
rostlin a živočichů. Mezi světové unikáty patři třetihorní endemit lykovec muránský, který se nevyskytuje nikde jinde na světě, a vzácný relikt fuzáč alpský.
V roce 1997 byla chráněná krajinná oblast Muránská planina překategorizovaná na Národní park Muránská planina.
Na území národního parku zasahují čtyři gemorfologické celky:
- Spišsko-gemerský kras (který pozůstává z podcelků Muránská planina a Slovenský ráj)
- Horehronské podolí
Turisté si zde mohou vybrat z více než 300 kilometrů značených turistických chodníků a naučných tras. Nejlepší přístup do Národního parku je z okolních obcí a osad, jako například Muráň nebo Závadka nad Hronom.
Lokace:
