Slanské vrchy - Slovensko

Poloha:

Slanské vrchy se nachází ve východním Slovensku, v Košickém a Prešovském kraji, v okresech Košice – okolí, Prešov, Trebišov a Vranov nad Topľou.

Rozloha: 537 km²

Nejvyšší vrch: Šimonka, 1092 m n.m.

 


Lokality

Služby
Články

Fotogalerie
Videogalerie

Diskuze


Lokality

Slanec
Typ lokality:
Hrady, zámky, tvrze
Lokace:
okres Košice - okolie

Ve výrazném snížení hřebenu Slanských vrchů na východním Slovensku leží obec Slanec, nad kterou se vypíná vrch se zbytky středověkého hradu.

Východiskem procházky na hrad je podhradská obec Slanec. Cesta vede od kostela ve středu obce. Vydáme se ulicí na sever a za posledními domy Slance narazíme na červenou značku. U ní odbočíme doleva a stoupáme k sedlu pod hradem. K hradní vyhlídce nás zavede strmá kamenitá cesta. Výhled z hradu Slanec je impozantní. Na jihozápadě je vidět pohoří Milič a Zemplínské vrchy, na východě Východoslovenskou nížinu a na severu část hřebenu Slánských vrchů. Hrad Slanec byl využíván na ochranu solných skladů. Ústřední věž vyhořela v roce 1945, zachovala se jen strážní věž Nebojsa. Hrad je součástí přírodní rezervace Slanský hradní vrch. Od hradu Slanec se do centra Slanca můžeme dostat tak, že ze sedla pod hradem odbočíme doleva a napojíme se na hlavní cestu vedoucí ke kostelu. Kousek dále po červené značce stojí za pozornost přírodní památka Trstinové jezero s ochranou vzácných druhů živočichů.

Jádro hradu je tvořeno válcovou věží a za ní zbytkem obdélníkového paláce s kaplí. Její půvab dodnes připomíná zachované gotické okno a torzo některých architektonických článků. Palác i věž byly dodatečně spojeny do jediného celku a zpevněné kamenným ochozem. Tyto stavby obklopovala ve zbytcích zachovaná hradba hospodářského dvora, která dohlížela na přístupovou cestu ve svahu hradního kopce. U bašty na nádvoří se nachází pozůstatky kruhové cisterny. Na nádvoří se vstupovalo objektem gotické brány, který se nedochoval.

Pod hradem ve výrazném snížení Slanských vrchů leží obec Slanec. Její historie je těsně svázána s hradem a jeho majiteli. Posledními vlastníky hradu byli Forgáchovci, kteří však v 19. století obývali klasicistní zámek v obci. Zámek byl společně s muzeem zničen během druhé světové války. Hrad Slanec se nachází v nejjižnějším podcelku Slanských vrchů jménem Milič. Masiv přesahující na jihu hranici s Maďarskem dosahuje nejvyšší výšky vrchem Velký Milič (895 m). Východním směrem od zalesněného vrchu leží dvě přírodní jezera vytvořená velkými sesuvy. Západněji ležící jezero Malá Izra dnes už jezerem nelze nazývat, protože se postupně mění na močál. Izra se však nachází v pěkném lesním prostředí s rekreačním využitím. Díky sesuvu jezero leží uprostřed bukového lesa na východním svahu vrchu Velký Milič.

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google, Google Earth


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Hory / Evropa / Slovensko

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 30. 6. 2022
svátek:Melánia
dnes:
čtvrtek 30.6.
19 °C
zítra:
pátek 1.7.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X