Slovenský kras - Slovensko

Poloha
Pohoří Slovenský kras (národopisná oblast horní Gemer, jen její nejvýchodnější část zasahuje na území above) se rozprostírá na rozhraní středního a východního Slovenska, v Košickém a Banskobystrickém kraji, a zabírá jeho nejjižnější část, kde tvoří také státní hranici s Maďarskou republikou.
Slovenský kras spadá do oblasti Slovenského Rudohoří, které je součástí Západních Karpat. Pohoří je tvořeno především vápenci, které jsou propustné, a proto snadno v podzemí podléhají intenzivnímu krasování. Kromě nich se na geologické stavbě podílejí i dolomity a břidlice. Romantická krajina je protkaná turistickými a naučnými stezkami.
Lokality Služby | Články Fotogalerie | Videogalerie Diskuze |
Rozloha
Nachází se na ploše 361,65 km ². Díky své přírodní a kulturní rozmanitosti, se jedná o jednu z nejkrásnějších oblastí Slovenska.
Ochrana přírody
Slovenský kras byl nejprve prohlášen za chráněnou krajinnou oblast, později byl jako první na Slovensku zařazen do mezinárodní sítě biosférických rezervací v rámci programu UNESCO Člověk a biosféra (v r.1977), a v roce 2002 byl prohlášen za Národní park (NAPASK).
Nejvyšší hora: Matesova skála 925, m n.m.
Zajímavosti: Nejdelší a nejhlubší jeskyní Slovenského krasu je jeskynní systém Skalistého potoka, který dosahuje délku 5 689 m, a hloubku - 317m. Nejnižší položená ledová jeskyně na světě je Silická lednice (503 m nm). Slovenský kras je největším krasovým územím Slovenské republiky s bohatě zastoupenými povrchovými i podzemními krasovými jevy.
zpět
Lokace:
