Strážovské vrchy - Slovensko

Poloha:

Jádrové pohoří Strážovské vrchy se nachází na rozhraní západního a středního Slovenska, v Trenčianském a Žilinském kraji, v okresech Bánovce nad Bebravou, Bytča, Ilava, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Trenčín a Žilina. Patří do Fatransko-tatranské oblasti, která spadá do Vnitřních Západních Karpat.

Rozloha: 929 km²

Nejvyšší vrch: Strážov, 1213 m n. m.


Lokality

Služby
Články

Fotogalerie
Videogalerie

Diskuze


Články

SR, Ladce – poutní místo Butkov
Publikováno: 14.11.2021
Dnes se vydáme nedaleko obce Ladce, která je známá hlavně díky cementárně (postavena byla již v roce 1889). S tou souvisí i přírodní dominanta v podobě nejvyššího vrchu Butkovských bradel – hory Butkov, která je desítky let dobývána, aby vydala své bohatství v podobě vápence.

Pokud projíždíte kolem obce Ladce, jistě vás upoutají technická zařízení nejstarší cementárny na Slovensku, jakož i jeden z největších lomů v zemi. Materiál z obrovského lomu, který se nachází necelé tři kilometry od obce, přispěl k výstavbě mnoha budov na Slovensku i v zahraničí. Ze zpracovaného vápence byly vybudovány například atomové elektrárny, Vážská kaskáda, kanalizace ve Vídni, železnice v Novohradě i v Třinci, několik nemocnic, domy atd. Avšak naším bodem zájmu bude dnes nejmladší poutní místo na Slovensku, které vzniklo na vrcholu hory Butkov.

kamenné sanktuárium Božího milosrdenství, Butkov, Ladce

kamenné sanktuárium Božího milosrdenství, Butkov, Ladce   kamenné sanktuárium Božího milosrdenství, Butkov, Ladce

Cesta k poutnímu místu

Dostat se k poutnímu místu je jednoduché. Z obce Ladce se přesunete do části Horní Ladce, odkud budete pokračovat údolím Lúčkovského potoka (vede zde i žlutě značená turistická stezka), která vás zakrátko dovede k poměrně velkému parkovišti pod chatou Muflónka. Všude jsou přítomny orientační tabule, takže se nemusíte bát, že se ztratíte. Cestou k parkovišti uvidíte i odbočku k salaši, kde si můžete dopřát malé občerstvení, nebo kamenný památník sv. Barbory ​​nabízející krásné posezení.

kamenné sanktuárium Božího milosrdenství, Butkov, Ladce

Z parkoviště vede již poměrně strmá lesní cestička, kterou lemuje křížová cesta. Budovaná je velkými kamennými bloky, které představují 14 zastavení. Součástí každého zastavení je posezení, kde můžete rozjímat o utrpení Ježíše Krista. Také je zde několik zastřešených posezení.

kamenné sanktuárium Božího milosrdenství, Butkov, Ladce

Co můžete vidět?

Po vystoupání na vrchol hory se ocitnete ve velkolepém areálu kamenného sanktuária Božího milosrdenství, jemuž dominuje 12 metrů vysoký kříž na okraji kamenolomu, který je zasazen do skalního bloku vážícího několik desítek tun. Kříž byl postaven v roce 2013, jeho součástí je plaketa s informací o požehnání a nad ní jsou umístěny vzácné relikvie – dřevo ze svatého Kříže a kámen z baziliky Božího hrobu v Jeruzalémě. O kousek dál stojí 6metrová socha Panny Marie (na 3metrovém podstavci). U tohoto sochařského díla se nacházejí relikvie svatých i se zkrácenými popisy jejich života (sv. Šimon Stock, sv. Filoména, sv. Ludvík Maria Grignion De Montfort, sv. Rita a sv. Dominik Guzmán).

kamenné sanktuárium Božího milosrdenství, Butkov, Ladce   kamenné sanktuárium Božího milosrdenství, Butkov, Ladce

kamenné sanktuárium Božího milosrdenství, Butkov, Ladce

Proti kříži stojí krásná kamenná kaplička s menším oltářem, lavičkami, relikviemi světců (sv. Dominik Savia, sv. Gabriela Possenti od Matky Sedmibolestné, sv. Gemmi Galagani, sv. Marie Goretti, sv. Marie od Ukřižovaného Ježíše a blahoslavená Imelda Lambertini) a biblickými obrazy. Nevšední jsou také obrazové instalace a úchvatné vyhlídky na krajinu Pováží.

kamenné sanktuárium Božího milosrdenství, Butkov, Ladce

Nechybí zde ani hlediště soustředěné kolem velkého pódia, které je využíváno během kulturních akcí a náboženských obřadů. Všude kolem jsou křesťanské symboly, umělecká díla či památníky sv. Jana Pavla II. a sv. Faustiny. Celý areál je osvětlen a nainstalované jsou zde i živé kamery skrz, můžete si tedy prohlédnout aktuální dění z poutního místa online.

kamenné sanktuárium Božího milosrdenství, Butkov, Ladce

kamenné sanktuárium Božího milosrdenství, Butkov, Ladce   kamenné sanktuárium Božího milosrdenství, Butkov, Ladce

Jak to všechno začalo?

Dějiny poutního místa se začaly psát v červenci 2012, kdy ho navštívil známý exorcista a františkánský minorita z Malty, páter Elias Vella, který si na pozvání generálního ředitele cementárny prohlédl kamenolom, požehnal zdejší továrně i celé dolině Pováží a vyslovil duchovní odkaz, aby byl na vrcholu hory postaven kříž. O rok později byl těžební prostor se zákazem vstupu přeměněn na duchovní místo. Vybudoval se kříž, kterému přišel požehnat samotný páter Vella. Spolu s ním se slavnosti zúčastnilo i několik partnerů cementárny z Polska s kontakty na polského kardinála Stanisława Jana Dziwisze. Ten zakrátko navrhl vybudování památníku prvního slovanského papeže Jana Pavla II. Následně přibývaly další světské stavby, začaly se konat mše, poutě a dobročinné akce spojující lidi. Rozvoj tohoto místa neustále trvá a sami jsme zvědaví, jak bude pokračovat.

kamenné sanktuárium Božího milosrdenství, Butkov, Ladce

Máte-li rádi trošku netradiční místa, vrch Butkov je ideálním spojením přírody nabízející krásu Strážovských vrchů, průmyslu v podobě ukázky náročné práce dobývání nerostných surovin v kamenolomu a duchovna. Kamenné sanktuárium Božího milosrdenství neslouží jen věřícím, ale všem, kteří hledají odpočinek a klid od každodenních starostí.

kamenné sanktuárium Božího milosrdenství, Butkov, Ladce

GPS: 49°01'20.6"N 18°19'13.3"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karin Hörmannová

Překlad: Stanislava Waniová


Souvisejicí články

SR, Dubnica nad Váhem: srdce Ilavské kotliny - VIDEO
Publikováno: 1.1.2023
Severovýchodně od sídelního města Trenčanského kraje leží Dubnica nad Váhem. Toto více jako 25-tisícové město získalo svůj městský statut jen relativně nedávno, a to v roce 1960, a zároveň se jedná o největší slovenské město, které není okresní, protože spadá pod okres Ilava.

SR, Střední Považí: Národní kulturní památka Hrad Beckov  
Publikováno: 9.8.2012
Jedna z nejkrásnějších a nejzachovalejších hradních zřícenin, která byla začátkem letní sezóny v tomto roce po rozsáhlé několikaleté rekonstrukci opět otevřena pro širokou veřejnost, rozhodně stojí za návštěvu.

SR: nádherné hrady v Pováží
Publikováno: 27.6.2019
Dnes vás zveme na výlet jen kousek za česko-slovenské hranice, na úpatí Malých Karpat. Naší základnou byl hotel Diana v Novém Meste nad Váhom, ze kterého jsou snadno dosažitelné krásné hrady v pohádkové a vlídné krajině středního Pováží.

SR, Beckov: středověká obec na Pováží – VIDEO
Publikováno: 17.11.2015
Slovenský region Pováží ukrývá mnoho přírodních, ale i lidskou rukou vytvořených krás. Za jednou z nich se dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom se nachází obec Beckov, kterou většina z nás zná podle její největší dominanty – hradu Beckov.

SR, Považská Bystrica: turistická vycházka na Klapy – VIDEO
Publikováno: 20.6.2017
Turistická sezona už pomalu, ale jistě začala, a proto se vydáme do hor. Na začátek vás pozveme k méně náročnému výletu do přírodní rezervace Klapy, která se nachází v oblasti Horního Pováží.

SR: Vršatská bradla – strážcové Středního Považí
Publikováno: 2.8.2012
Vršatská bradla, která jsou součástí pohoří Bílé Karpaty, patří k turisticky velmi přitažlivým lokalitám. V převážné míře jsou tvořeny masivními zrnitými vápenci, které jsou bohaté nejen na fosilní faunu, ale nabízejí i překrásný pohled na krajinu Středního Považí.

SR, Nimnica – lázně, voda a turistika v jednom – VIDEO
Publikováno: 31.5.2016
V rámci toulek po Slovensku dnes zavítáme do malé obce v okrese Púchov, kde se nacházejí nejmladší slovenské lázně, vodní nádrž, lesopark a samozřejmě nechybí ani malebná příroda. Pokud tipujete, že se jedná o obec Nimnica, tipujete správně.

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko I
Publikováno: 19.10.2016
Unavení z každodenních povinností jsme se rozhodli vydat se někam za odpočinkem. Při prohlížení mapy naše pohledy padly na lázeňské městečko Trenčianské Teplice, nacházející se jen pár kilometrů od Trenčianské Teplé.

Slovensko: Trenčín a jeho hradní skála
Publikováno: 6.1.2011
Dvě zřejmě největší pamětihodnosti západoslovenského krajského města Trenčín jsou spojeny s mohutným skalním útesem. Jde o majestátní Trenčínský hrad a o unikátní nápis z římských dob na úpatí skály.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Hory / Evropa / Slovensko


Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2024
svátek:Marek
dnes:
čtvrtek 25.4.
3 °C
zítra:
pátek 26.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X