www.infoglobe.cz » Bezpečnost

Bezpečnost

Bezpečnostní situace:
V současné době lze předpokládat zvýšený pohyb afghánských uprchlíků i íránských bezpečnostních složek ve východní části země. V této souvislosti se nedoporučuje návštěva oblastí ležících východně od linie Mašhad-Tabas-Yazd-Kermán-Bám-Íránšahr. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým turistům, aby oznámili svoji přítomnost v Íránu konzulárnímu oddělení Velvyslanectví ČR v Teheránu, dále plánovanou délku pobytu, případné telefonické spojení a termín předpokládaného opuštění Íránu. Pravidelný kontakt s velvyslanectvím se doporučuje také českým občanům, kteří v Íránu pracují.

Peníze, doklady, letenky je nutno nosit neustále při sobě, nejlépe ukryté na těle. Doporučuje se mít u sebe kopie identifikační stránky pasu a stránky pasu s íránským vízem. Vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci se zvyšuje počet krádeží peněz a cestovních dokladů. V poslední době se objevilo i několik případů falešných uniformovaných policistů, kteří se o tyto krádeže pokoušejí. Nutná je proto maximální obezřetnost při všech cestách po Íránu. Nedoporučuje se individuální pohyb v noci, zvláště v málo frekventovaných oblastech, pohyb osamělých osob v noci je extrémně nebezpečnou záležitostí. V jihovýchodních provinciích Íránu operují ozbrojené bandy, dochází také k únosům turistů.

Placení:
V Íránu je stále nemožné použít mezinárodní kreditní karty či cestovní šeky, nefunguje ani bankovní spojení prostřednictvím Western Union. Doporučuje se tedy mít při cestě do Íránu dostatečnou zásobu hotovosti.

Potraviny:
Ceny základních potravin v posledních letech stoupají (inflace se pohybuje kolem 20% ročně). Jsou k dostání potraviny všeho druhu, k pití minerálky a limonády. Vzhledem k několik let trvajícímu suchu se zhoršuje kvalita vody ve vodovodním řádu, doporučuje se tedy pít vodu pouze balenou nebo převařenou.

Doprava:
Cestovat do Íránu je možno letecky s přestupem, přímý let Praha – Teherán neexistuje. Lety z Evropy přistávají na mezinárodním teheránském letišti Mehrabád, lety z oblasti Perského zálivu přistávají na Mezinárodním letišti imáma Chomejního v Teheránu, některé též na mezinárodním letišti v Esfahánu. Dále je možno do Íránu přicestovat autobusem přímým spojem Istanbul – Teherán.
Při cestě vlastním vozem je třeba předložit mezinárodní řidičský průkaz. Osobní auta zde jezdí na olovnatý benzín nízké kvality, benzín vyšší kvality je k dostání pouze u několika čerpacích stanic. Cena benzínu je stále nízká: 800-1100 IRR/litr. Není povoleno používat osobní auta s dieslovým motorem nebo auta s volantem na pravé straně.“
Poplatky za dálnice v Íránu jsou nízké.

Na území Íránu dá naprosto bez problémů cestovat letadlem, autobusem, sběrnými taxi, vlakem. Cestování autobusy v nočních hodinách se nedoporučuje vzhledem k častým dopravním nehodám. V Teheránu a ve větších turistických městech jsou cestovní agentury, které zařizují jak program tak letenky. Po velkých městech lze nejčastěji cestovat městským autobusem nebo sběrným taxi. Při použití taxi je dobré vždy předem dohodnout cenu.

Írán je šíitská země a při pobytu na jeho území je třeba respektovat místní pravidla týkající se oblékání, naprostého zákazu požívání alkoholu, fyzického kontaktu na veřejnosti, fotografování osob atd. Ženy by měly nosit plášť nebo delší košili (alespoň nad kolena) a k tomu dlouhou volnou sukni nebo kalhoty, povinný je šátek zakrývající hlavu i krk. Muži mohou nosit obvyklé turistické oblečení, nesmí ale mít krátké kalhoty. Nové nařízení prezidenta Ahmadínedžáda z dubna 2006 nařizuje větší přísnost v oblékání žen včetně kontrol na ulicích, doporučuje se proto na pravidla oblékání dbát obzvlášť obezřetně. Kvůli napjaté mezinárodní situaci se rovněž doporučuje opatrnost a umírněnost při případných diskuzích s Íránci o politické či náboženské problematice.

Koupání: V Kaspickém moři i v Perském zálivu se koupou zvlášť ženy a zvlášť muži.

V turisty navštěvovaných městech jako je Esfahán, Šíráz, Yazd, Hamadán je povolen vstup jen do některých mešit. V poutním městě Mašhad se před vstupem do Haramu - místo odpočinku 8. Emáma Rézy, musí odevzdat tašky do úschovny a ženy musí mít na sobě čádor (druh černého pláště zahalujícího tělo). Při fotografování osob je lépe se předem zeptat.

 

Zdroj: MZV

 

Důležitá telefonní čísla:

 

informace o telefonních číslech: 118
mezinárodní telefonní ústředna: 9212
informace o letech na letišti Mehrabád: 199
státní taxislužba: 133
policie Teherán: 110, 882 25 58
hlášení nehod: 197
lékařská pohotovost: 123
Tehran Clinic: 871 29 31-4
lékárny s nepřetržitým provozem: 191

 

zpět

 

zpět


Lokace:

Írán
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
21.5.2020
Právě vychází „tak trochu jiná kniha“ oblíbené české autorky Terezy Boučkové, Bhútán, má láska.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 25. 5. 2020
svátek:
dnes:
pondělí 25.5.
39 °C
zítra:
úterý 26.5.
40 °C