www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Červená Lhota

Červená Lhota

Publikováno: 12.7.2008
Předtím, než byl postaven zámek, stála na místě dnešní Červené Lhoty tvrz. O jejich majitelích se ví jen velmi málo. Roku 1530 ji koupil Jan Kába z Rybňan a nastěhoval se sem se svým bratrem Václavem. Jejich panství začalo prosperovat, tak se jej rozhodli přestavit na pohodlnější sídlo.

     Přestavbu dostal na starost Hons Vlach, který z původní gotické tvrze udělal zámek se čtyřmi křídly, jenž je rozložený kolem čtvercového dvora. Ve druhé polovině 16. století zasáhla zámek jakási epidemie, možná mor, kdoví. Každopádně na následky ní zahynulo mnoho členů Kábova rodu. Roku 1597 byl zámek prodán Vilémovi Rútovi z Dírné, Zámek Červená Lhotakterý patřil k předním mužům kraje. Zámek nechal upravit v pozdně renesančním stylu a ke svému panství připojil několik vesnic a městečko Deštnou.

     V pobělohorské době se zámek zalíbil císařskému rytmistrovi Antoniu Brucciovi, který zámek násilně obsadil a o něco později mu právo na něj posvětilo rozhodnutí soudu. Jako nový majitel se začal i významně podílet na podobě zámku. Například místo starého dřevěného mostu nechal vybudovat kamenný o třech obloucích. Bruccio však zemřel, aniž by zanechal nějakého dědice. Zámek proto po jeho smrti připadl královské komoře, od níž si jej v roce 1639 koupil hrabě Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka. Slavata přistavěl bránu s raně barokním portálem a vraty s uměleckým kováním. Pak nechal upravit nádvoří a vstupní věž opatřil barokní kupolí, hodinami a ochozem. Zámek získal svoji charakteristickou cihlově červenou podobu v podstatě v tedy, když jeho střecha dostala červené vypalované tašky. Přestože Zámek Červená Lhotazámek prošel touto radikální barokní přestavbou, včetně interiéru, Slavatové však v Červené Lhotě nesídlili, využívali ji spíše jako letohrádek.

       Roku 1693 získal zámek nového majitele, byl to rod Windischgrätzů a za nich a za dalších pánů panství postupně upadalo. Změna nastala roku 1835, kdy Červenou Lhotu koupil rakouský císařský komoří Jindřich Eduard Schönburg-Hartenstein. Ten nechal ve čtyřicátých letech udělat úpravy v novogotickém slohu a v šedesátých letech dostali stejnou úpravu i interiéry. Na počátku 20. století došlo ještě k novorenesanční přestavbě.

     Po roce 1945 byl zámek zkonfiskován státem, přičemž Rudá armáda odtud ještě stihla ukrást část vzácného mobiliáře. V roce 1949 byla Červená Lhota zpřístupněna veřejnosti.

 

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons, Chmee2, Trendy 64, Leona BohuslavováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
18 °C
zítra:
středa 17.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X