www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » České Budějovice

České Budějovice

Publikováno: 18.11.2007
České Budějovice leží na soutoku Vltavy a Malše, jsou důležitým železničním a silničním dopravním uzlem, významným centrem školství. Jižně od Českých Budějovic je Chráněná krajinná oblast Blanský les. Jméno je odvozeno od původní osady Budivojovice.

     Český král Přemysl Otakar II. chtěl upevnit své postavení v jižních Čechách a tak si vybral roku 1265 toto město, které se díky jeho přízni velmi rychle hospodářsky vzmohlo. České BudějoviceBudějovice si za svou věrnost královské koruně vysloužily řadu privilegií a královských výsad jako například privilegium Karla IV., které nakazovalo kupcům projíždět Českými Budějovicemi a nabízet tu své zboží. Naopak některá řemesla byla v okruhu jedné míle od města úplně zakázána provozovat. Největší rozkvět města nastal během 16. století, městská pokladna bohatla zejména z těžby stříbra, vaření piva či obchodu se solí. Počátkem 19. století zde vznikla koněspřežní železniční trať. Spojovala České Budějovice s Lincem. Díky tomu se velmi rozvinul zdejší obchod a průmysl.

     Historie vaření piva v Českých Budějovicích sahá až k samotnému založení města. Měšťanské pivovary se vyvíjely v průběhu 15. století z várečných měšťanských domů. Roku 1495 byl městskou radou založen pivovar a z jeho výnosů se hradily výdaje města. Tradice vaření piva přetrvala v Budějovicích dodnes.

 České Budějovice    Ve městě je mnoho muzeí. Jedním z nich je Jihočeské muzeum, které se řadí k jedněm z nejstarších regionálních muzeí. Vzniklo roku 1877 a jeho stálé expozice jsou zaměřeny na památky koněspřežní železnice, lidový malovaný nábytek, umělecké kovářství a zámečnictví. Jihočeské muzeum dříve sídlilo v domě číslo 2 na náměstí Přemysla Otakara II., ale jeho prostory začaly být malé a tak se muzeum přestěhovalo do nové muzejní budovy v Dukelské ulici.  Muzeum koněspřežky sídlí v bývalém strážním domku koněspřežky. Je to jedno z nejmenších muzeí u nás.   

     Náměstí Přemysla Otakara II. je čtvercové, historické jádro města, kam toto náměstí také spadá, bylo vyhlášeno v roce 1980 městskou památkovou rezervací. Kolem náměstí jsou domy s podloubím. Na náměstí stojí barokní Samsonova kašna, České Budějovicekterá pochází z let 1720 – 1727. Nedaleko této kašny je v dlažbě „bludný kámen“ označený křížkem, na jeho místě dříve stávala šibenice. Dominantou náměstí je Černá věž, které byla postavena v letech 1549 – 1577, měří 71,9 metrů. Ve věži je 5 zvonů, které zvoní každý den v pravé poledne. Nedaleko Černé věže se nachází kaple Smrtelných úzkostí. Tato kaple je čtvercového půdorysu, stojí za katedrálou sv. Mikuláše. Na jejím místě dříve stávala gotická kaple sv. Jakuba. Katedrála sv. Mikuláše stojí přímo vedle Černé věže, základní kámen tohoto kostela byl položen roku 1265, hlavní oltář byl posvěcen až roku 1297. Kostel zažil několik přestaveb, při jedné z nich byla přistavena zvonice, což je již zmiňovaná Černá věž.

     Pro příznivce sportu je tu například 9 cyklostezek, plavecký stadion, sportovní hala, kde si je možné zahrát třeba stolní tenis či míčové hry. Ve městě je mnoho posiloven, je tu zimní stadion. 

     Mezi významné zdejší rodáky patří Vladimír Remek - první český kosmonaut. Narodil se zde také Pavel Šporcl - náš vynikající houslista.

Text: Miroslava Nováčková

Foto: Wikimedia Commons, Norbert Aepli, č.2, č.3, č.4      

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Extrémní počasí
Publikováno: 10.10.2010
Jedním z faktorů, ovlivňujícím naše cesty a cestování vůbec, je bezesporu počasí. Často nevyzpytatelný fenomén, který dokáže proměnit i menší výlet v adrenalinovou jízdu. I počasí má své extrémní polohy a i my se často přistihneme, jak reptáme na ten či onen rozmar přírody, teplo, zimu, déšť, tlak atd. a právě teploty nás dnes budou zajímat.

ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří I.
Publikováno: 9.12.2013
Mnozí z nás si Novohradské hory dokáží spojit snad akorát s komerčně využívaným zdrojem pitné vody nebo alespoň se známým českým pralesem. Koho by ale napadlo uskutečnit přechod tak nepatrného, přesto úchvatného pohoří!? Pojďte se přesvědčit, že „Novohradky“ za takovou návštěvu rozhodně stojí!


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
32 °C
zítra:
pondělí 21.6.
31 °C