www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Český Krumlov – Disneyland pro cizince - VIDEO

ČR: Český Krumlov – Disneyland pro cizince - VIDEO

Publikováno: 5.7.2011
Český Krumlov je pro mnohé jedno z nejkrásnějších českých měst. Rozkládá se ve svazích Blanského lesa a dole v jeho údolí proudí řeka Vltava.

Měsíci červnu zbývá jen několik posledních dní. Pro krumlovské to znamená, že ještě pár dní budou mít svoje město hlavně pro sebe. Začátkem prázdnin se totiž začnou při cestě do práce proplétat davy německých, holandských, anglických a bůh ví jakou řečí mluvících cizinců, kteří často přirovnávají Český Krumlov, ale i některá další česká města, k Disneylandu.

Tohle místo na jihu Čech ležící nedaleko od hranic s Rakouskem, je dokonalou přehlídkou všeho neokoukatelného. Uzounké uličky měnící se v náměstí nebo ulice široké tak, aby se na nich dalo pohodlně obchodovat.  Útulné hospůdky s výbornou kuchyní, zahrádky, kavárny a cukrárny. V Krumlově je prostě všechno tak, jak to turisti zbožňují. ˇ

Český Krumlov

Český KrumlovČeský KrumlovČeský Krumlov

A ti co milují kulturu, patrně obdivují i krumlovské otáčivé hlediště, příčinu mnoha půtek. Právě kvůli němu totiž hrozilo Českému Krumlovu vyškrtnutí ze seznamu památek UNESCO. Nakonec se ale nic takového nestalo – alespoň zatím.  Na posledním zasedání Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu, známé jako UNESCO, byl případ Českého Krumlova o dva roky odložen. A soudě podle české nátury, se další ostrá debata o osudu krumlovského divadla strhne zhruba dva týdny před dalším zasedáním.

Stříbro vystřídali kapři...

Krumlov byl od pradávna bohaté město. Už roku 1475 se v jeho dolech těžilo stříbro. Později pak byla ve městě založena i papírna. Trochu smutku padlo na místní kolem roku 1600, když se zjistilo, že stříbrné doly už nedávají co by měly. A tak se v Českém Krumlově začaly zakládat rybníky a všechno se tak nějak začalo orientovat na zemědělství. Pád dolů zažil i rod Rožmberků, který se díky Petru Vokovi a jeho dluhům musel čerstvě přestavěného hradního sídla na zámek zbavit. Skvost nad Vltavou tehdy koupil Rudolf II. Většina gotických a renesančních památek, kterým se lidé obdivují ještě dnes, vyrostla ještě za doby Rožmberků. Po třicetileté válce a dvou dalších panovnících, kteří se v Krumlově vystřídali, přišel rod Schwarzenbergů, který vlastnil tamní zámek až do roku 1940.

Český Krumlov

Za 2. světové války byl Český Krumlov součástí Německé říše. Roku 1945 přišla americká armáda, aby pomohla krásnému českému městu k návratu ke své národní identitě. Přišel rok 1948 a tvrdá komunistická doba zase malinko ochladila rozjásaný poválečný čas. Začalo se socialisticky budovat, v případě Krumlova ale naštěstí ne tak, aby byl nenávratně poškozený historický ráz města.

Zrada jménem krumlovský jez

Krumlovský jez je kromě medvědů a mnoha dalšího, co je ve městě k vidění, další lákavou atrakcí. Pro vodáky představuje v úseku řeky od Vyššího Brodu směrem k Budějovicím asi tu největší „chalenge“. Nejen že je poměrně vysoký a dlouhý, ale je taky zrádný. Když už má někdo tu kliku, že se „necvakne“ cestou dolů, zaručeně se totiž „udělá“ pod ním. Radost z překonání jeho nástrah, projevená zvednutím pádla, bývá většinou předčasná. Při splutí je totiž takřka nemožné nenabrat do lodi vodu, při hlubším ponoru pak stačí minimální náklon, a řeka Vltava začne loďku s rozradostněnými vodáky plnit závratným tempem. Tyhle humorné scénky, které tam běží jak na běžícím pásu, pak plní zvědavci blízký most a silničku, která vede kolem jezu.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Lipenská přehrada na in-line bruslích
Publikováno: 18.9.2017
Venku už sice trochu fouká, ale to pro sportovní nadšence není žádnou překážkou. Pobřežní osvětlená in-line stezka s lehkým charakterem vytvořila sportovní infrastrukturu mezi dvěma jihočeskými městy: Frymburkem a Lipnem nad Vltavou.

ČR: Holašovice – vesnička jak z pohádky
Publikováno: 3.5.2018
Jižní Čechy jsou krásný a turisty oblíbený kraj. Nejvíce láká Český Krumlov, ale každá druhá vesnička tu vypadá jako z pohádky. Náves se zdobenými štíty je takovým prototypem klasické české vsi, a když je na návsi ještě rybník, vůbec byste se nedivili, že si tam vodník bude šít na vrbě boty. Přesně takovou pohádkovou vesničkou jsou Holašovice, zapsané roku 1998 do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

ČR: České Budějovice – městské sochy
Publikováno: 22.11.2018
V Českých Budějovicích se kromě všeobecně známých památek skrývá také spousta málo známých sochařských děl, která ovšem rozhodně stojí za pozornost.

ČR: Hluboká nad Vltavou - kus Anglie na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 12.7.2011
Další z míst na jihu Čech, kde stojí za to zastavit. Důvodem je sněhobílý palác nad Vltavou, při jehož stavbě se čeští panovníci nechali inspirovat Anglií.

ČR: Lipno point - ideální místo pro dovolenou
Publikováno: 11.6.2012
Ideálním místem pro dovolenou v každém ročním období je české moře – Lipno. Obec Lipno nad Vltavou se stala oblíbeným cílem nejen pro letní, ale i zimní radovánky a nabízí dostatek aktivit i na jaře a na podzim.

ČR: Schwarzenberský plavební kanál
Publikováno: 5.5.2013
Jedno z nejpozoruhodnějších vodních děl, ukryté v hloubi šumavských hvozdů, se stane pro dnešek cílem naší výpravy za zajímavostmi, které rozhodně stojí za to vidět.

ČR, Tábor: Geologická expozice Pod Klokoty
Publikováno: 10.2.2014
Město Tábor se se svými cca pětatřiceti tisíci obyvateli nachází v Jihočeském kraji na řece Lužnici, kde je druhým největším městem po Českých Budějovicích. Díky centru města, které je památkovou rezervací, je významným centrem cestovního ruchu.

ČR: Horní Planá – město s hlubokou stopou Adalberta Stiftera
Publikováno: 21.9.2014
Město u vodní nádrže Lipno, kam se dostanete přívozem, vlakem, autem nebo některou z cyklostezek, stoupá od břehu do kopce k lesoparku Dobrá Voda, do míst s výhledy na okolní Šumavu, vodní plochu Lipna a za dobrého počasí i na vrcholky Alp. Vede tudy naučná stezka pojmenovaná po místním rodákovi, básníkovi Šumavy, A. Stifterovi.

ČR: České Budějovice - město neprávem opomíjené - VIDEO
Publikováno: 11.11.2014
Téměř stotisícové město na jihu Čech by si možná zasloužilo výrazně více pozornosti než jen „turistické předměstí” Českého Krumlova jako dnes. Královské město na soutoku Malše a Vltavy nadchne hlavně svým rozsáhlým historickým centrem, kterému vévodí náměstí Přemysla Otakara II. s barokní Samsonovou kašnou a radnicí.

ČR: Písek - romantické místo na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 9.12.2014
Město založené Přemyslovci leží na řece Otavě v Jihočeském kraji. Písek je známý svým v ČR nejstarším dochovaným Kamenným mostem, který je národní kulturní památkou. V 14. století přes něj vedla Zlatá stezka spojující české země s Bavorskem a Horními Rakousy.

Jižní Čechy: památky ožily adventem
Publikováno: 3.12.2019
První adventní neděle je za námi. Období před Vánoci můžete strávit v klidu například na jihočeských památkách. Jihočeská centrála cestovního ruchu připravila pestrý a bohatý adventní program.

ČR: Slavonice - dokonalá renesance na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 14.6.2011
Malé městečko na rozhraní Čech, Moravy a Rakouska patří k chloubám českého národního dědictví.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Třeboň - město obklopené rybníky
Třeboň - další v řadě okouzlujících měst jižních Čech. V Třeboni, kde žije asi 9 tisíc obyvatel j...


Souvisejicí videa

ČR: České Budějovice – neprávem opomíjené
Královské město na soutoku Vltavy a Malše je známé spíše jako turistické předměstí Českého Krumlo...

ČR: Tábor - Lužnice a husité
Husité město založili v roce 1420 a pojmenovali ho podle posvátné hory Thabor u Nazaretu ve Svaté...

ČR: Písek - město plné romantiky
Jihočeský Písek je starobylé město ležící na vodáky oblíbené řece Otavě. Mimo jiných skvostů je&n...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.12.2019
Vánoční atmosféru ve vsetínském zámku ode dneška navodí výstava s názvem Skleněné Vánoce. Představí současné i historické skleněné vánoční ozdoby a dekorativní i umělecké sklo. Výstava potrvá do 19. ledna 2020.
6.12.2019
SNM – Přírodovědecké muzeum vás zve na výstavu TRITRI – Tatry očima geologů. Ta prostřednictvím fotografií přináší pohled na práci geologů snažících se různými výzkumnými metodami dešifrovat a pochopit složitou geologickou historii vytvářející unikátní přírodní klenot.
5.12.2019
Chvíle klidu a pohody zažijete ve dnech 7. a 8. prosince v souboru lidových staveb v Zubrnicích, nejmladším skanzenu v Čechách. Od 9 do 16 hodin si zde připomenete vánoční zvyky z přelomu 19. a 20. století.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 7. 12. 2019
svátek:Benjamín
dnes:
sobota 7.12.
4 °C
zítra:
neděle 8.12.
7 °C