www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Slavonice - dokonalá renesance na jihu Čech - VIDEO

ČR: Slavonice - dokonalá renesance na jihu Čech - VIDEO

Publikováno: 14.6.2011
Malé městečko na rozhraní Čech, Moravy a Rakouska patří k chloubám českého národního dědictví.

Jarní slunce pálí ještě v šest odpoledne, a tak je na náměstí jihočeských Slavonic stále živo. Lidé posedávají na hospodských zahrádkách, popíjí jihočeský Platan nebo Budvar a zdá se, že ani nepřemýšlí o tom, jaký skvost, že je to obklopuje.

Dokonalost historie, pochroumaná současnost

Historické jádro Slavonic je totiž skutečným renesančním skvostem Evropy. Tehdejší osada stála, a vlastně dodnes stojí, na spojnici dvou hlavních měst - Prahy a Vídně.  Přestože první zmínky o Slavonicích spadají až někam k 13. století, pro rozkvět města bylo zásadní až století šestnácté. Tehdy totiž začal pravý stavební boom, jak se dnes s oblibou říká. 

Slavonice

SlavoniceSlavoniceSlavoniceSlavonice

Tempo, jakým se ale rozrůstají města teď a jak rychle rostla před stovkami let, je nesrovnatelné. Dnešní, rádoby moderní stavby, které vznikají mnohdy až závratnou rychlostí, ale jaksi postrádají nápad a vkus. Zato dílka tehdejších stavitelských mistrů? Těm skutečně nechybí nic. Sálá z nich nesmírná práce, dovednost a zároveň snaha dosáhnout dokonalosti.

V domě nevyčíslitelné historické hodnoty, zdobené sgrafity, pomalu balí svoje „harampádí“ dvojice Vietnamců. Renesanční dům na náměstí Míru ve Slavonicích slouží lacinosti, nevkusu a padělaným značkám. Víc by jeho interiéru slušely prostory pro umění nebo nějaká pěkná kavárna. Slavonice

SlavoniceSlavoniceSlavonice

Možná, kdyby Češi byli stejně pracovití jako jejich asijští přistěhovalci, tak by se i tohle starobylé město ubíralo jiným – mnohem národnějším směrem.

Ve Slavonicích nikdo nepracuje přes čas, ani přestože po městě stále korzují turisté. Informační centrum, které sídlí ve stejném domě jako společnost provozující procházky v místním podzemí, netuší, v kolik jeho konkurence zavírá.

Jediné, co v podvečer ve městě pro turisty funguje, je spolehlivý hlasový průvodce, který o Slavonicích dokáže vyprávět celé hodiny a to hned v několika světových jazycích. Blízko rakouských hranic je pochopitelně nejvíc v kurzu němčina.

Podzemní systém a Slavonice po Italsku

Rozvětvený komplex podzemních chodeb místní začali budovat někdy ve 13. století. Sloužil nejen jako odvodňovací systém, ale také jako součást obrany města. Přímý přístup do dvoupatrového sklepení měla většina domů v jádru města. Ve stejné době ve Slavonicích vyrostly taky městské hradby. Ve 14. století lidé trhovou osadu začali postupně přetvářet, když stavěli úzké dlouhé domy s úzkými dvory a přilehlými hospodářskými budovami. Roku 1549 byla pod vedením mistra Michala dokončena modlitebna a kostel s městskou věží.

Slavonice - sgrafitySlavoniceSlavonice - sgrafity

Slavonice

Kus pořádné Itálie pak přiválo do Slavonic 16. století. Za vším stála permanentně vytížená poštovní cesta mezi Prahou a Vídní, která městem vedla. Rázem bohatí měšťané začali přestavovat své gotické příbytky podle italských renesančních vzorů a zdobili je sgrafity (technika zdobení fasád).

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Telč
Publikováno: 20.9.2007
Na půli cesty mezi Prahou a Vídní se nachází Telč, město, které patří do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zapsána byla v roce 1992 a od té doby je stále více navštěvovaným místem České republiky, jejím cílem je stát se evropským turistickým centrem. Telč je přirozeným správním, společenským a kulturním střediskem jižní části Českomoravské vrchoviny.

ČR: Český Krumlov – Disneyland pro cizince - VIDEO
Publikováno: 5.7.2011
Český Krumlov je pro mnohé jedno z nejkrásnějších českých měst. Rozkládá se ve svazích Blanského lesa a dole v jeho údolí proudí řeka Vltava.

ČR: Městečko Brtnice a hrad Rokštejn – poutníkova čistá radost
Publikováno: 16.6.2016
Dnes vás chci pozvat do jednoho z těch půvabných míst, kam hluk civilizace nedoléhá, kde v památkové zóně malého města hnízdí čápi a nedaleko v lese čeká na své objevitele nádherná hradní zřícenina.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všichni milovníci rychlých aut se mohou těšit na výjimečné závody silničních automobilů na okruhu Slovakia ring, které se uskuteční 24. a 25. srpna.
20.8.2019
Další ročník letos už 46. nejnavštěvovanější zemědělské výstavy začíná na českobudějovickém výstavišti ve čtvrtek 22. srpna a potrvá do úterý 27. srpna. Konec srpna je pro všechny zemědělce oslavou a svátkem sklizně. Národní dožínky doprovodí lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 22. 8. 2019
svátek:Bohuslav
dnes:
čtvrtek 22.8.
23 °C
zítra:
pátek 23.8.
25 °C