Třeboň

Publikováno: 20.5.2008
Začátky tohoto krásného města, rozprostřeného uprostřed rybničnaté roviny, sahají do poloviny 12.století, kdy na jedné z cest procházející pohraničním hvozdem vznikla osada s panským dvorem, nyní zvaná Třeboň.

    Území v okolí Třeboně dostal od krále výsluhou první známý člen později rozvětveného rodu Vítkovců, podnikavý Vítek z Prčic. Brzy po svém založení se dostala osada do majetku cisterciáckého kláštera v hornorakouské Světlé (Zwettl). Okolo roku 1250 získali toto území bratři Pelhřim a Ojíř z landštejnské větve Vítkovců zpět. Od roku1341 se označuje jako město a od roku 1366 se objevuje i její český název vedle dosud užívaného Witigenowe a Wittingau (Vítkův Luh). Rokem 1366 se vlastníky Třeboně a přilehlého panství stali bratři z Rožmberka, za nichž město nabylo nabohatství a svého významu. Již následujícího roku založili Rožmberkové v Třeboni klášter, roku 1376 udělili městu tzv. právo měst královských. Koncem 14. století se už město opevňovalo zděnými hradbami a příkopem. V dobách husických válek bylo město nedobytnou pevnosti a odolalo několikerým útokům. Skutečný rozkvět města spadá do druhé poloviny 15. století. Petr IV. z Rožmberka (1462 - 1523) ještě více než jeho předchůdci přihlížel k hospodaření na vlastních statcích a jeho poddaný Štěpánek Netolický založil slávu zdejšího rybníkářství.

TřeboňTřeboňTřeboň

   Největšího zozkvětu dosáhla Třeboň na počátku 17. století, zejména za vlády posledních dvou Rožmberků, bratří Viléma a Petra Voka z Rožmberka. V tehdejší době byla velká pozornost věnována hospodářskému rozvoji celého panství, zejména však rybníkářství a pivovarnictví. Po Třeboňsmrti posledního Rožmberka Petra Voka v roce 1611 přešlo panství i město dědictvím do rukou Švamberků, kteří je ztratili pro účast ve stavovském povstání proti Habsburkům. Panství bylo skonfiskováno a Třeboň byla v letech 1622-1660 v držení panovnického rodu Habsburků. Roku 1660 získal panství Jan Adolf kníže ze Schwarzenberga za osobních zásluhy. Schwarzenbergové, v jejichž držení zůstala Třeboň až do 20. století, městu přáli.

   V polovině 19. století stala Třeboň okresním městem. Dalším impulsem k intenzivnějšímu rozkvětu celé oblasti byla výstavba důležitých komunikací, zejména železnice s návazností na Vídeň v roce 1871. Po první světové válce, kdy v rámci pozemkových reforem byl veškerý schwarzenberský hospodářský majetek převeden na stát. Druhá světová válka si i v Třeboni vyžádala své oběti. Po válce proniká i sem první větší průmysl (oděvní závod a zemědělská velkovýroba). Roku 1960 dostala Třeboň statut lázeňského města.

 V Třeboni se nachází renesanční zámek, který je neodmyslitelnou součástí města, rozkládající se na jihozápadní straně historického centra.  

TřeboňTřeboňTřeboň

    Třeboň je odedávna spjata lázeňstvím. V regionu se hojně nachází přírodní léčivé zdroje (rašelina, slatina). Ta se využívá pro léčení poruch pohybového aparátu, revmatických chorob, poúrazových a pooperačních stavů a celkovou rekondici těla. Hojné zásoby slatiny z rašelinišť vedly v 80. letech 19. stol. k založení třeboňské lázeňské tradice.

     Město se může také pyšnit pivovarem, který má velkou tradici. Historicky nejstarší zařízení na výrobu piva v Třeboni vlastnila augustiniánská řeholní kanonie také velice brzy - v roce 1367. Pivovar prošel mnoha staletími, ale pivo se v něm vaří dodnes. Současným vlastníkem třeboňského pivovaru Regent a výrobcem tradičního jihočeského piva je společnost Bohemia Regent a.s.

    Okolí Třeboně je vhodné pro cyklisty, nachází se zde mnoho cyklostezek.

  

Text: Lenka Fortinová

Foto: Wikipedia.org, René Mihula, Pavel Veselý, č.2, Rudolf Kukačka, Wolfgang Sauber, Karelj, č.2, č.3     

zpět



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Nejstarší pivovar ČR
Publikováno: 21.11.2010
Známé pořekadlo, že co Čech, to muzikant, by se dalo stejně dobře transformovat do spojení „co Čech, to pivař…!“ Mnohdy nelichotivý primát českého národa se už tak nějak vžil a skutečně si jen málokdo dokáže představit život bez občasné sklínky pěnivého moku...

ČR: Zámek Český Rudolec
Publikováno: 30.6.2016
Zámek Český Rudolec, přezdívaný Malá Hluboká, stojí u silnice 409 v jihovýchodní části vesnice Český Rudolec, nedaleko Dačic v přírodním parku Česká Kanada. Tato oblast byla kolonizována v souvislosti s těžbou železa, stříbra a drahých kovů – odtud pravděpodobný název Rudolec.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
6 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X