Blansko

Publikováno: 25.2.2008
Mezi okresní města v Jihomoravském kraji patří Blansko v údolí řeky Svitavy. Na necelých 19 km² rozlohy Blanska žije přes 20 000 obyvatel. První zmínka o původní osadě, která ležela na místě dnešního Starého Blanska na pravém břehu Svitavy, pochází z roku 1141. V roce 1277 byla založena nová osada na druhém břehu řeky. Začalo se jí říkat Nové Blansko a později se stala jádrem města.

Zámek Blansko     Obě osady byly spojeny v roce 1526 a o několik let později se Blansko stalo městečkem. Na konci 17. století tady byly založeny železárny rodem Gellhornů, které byly později spojeny s rozvojem města. V roce 1905 bylo Blansko povýšeno na město císařem Františkem Josefem I. a okresním městem se stalo v roce 1949. Blansko se dělí na 8 katastrálních území a 9 místních částí. Neoficiálně se dělí na čtvrti Zvodovce, Sever, Staré bytovky, Staré Blansko, Blansko-město, Podlesí a Písečná.

     Blansko je turistickým startem cest a tras oblasti Moravského krasu. Město leží na železniční trati Brno-Česká Třebová a nedaleko se nachází zřícenina hradu Blansek. K historickým památkám paří zámek se zámeckým parkem, kde je umístěno Muzeum Blansko. Dále pak správní budova blanenských strojíren postavená ve windsdorském stylu v roce 1911, barokní kostel sv. Martina, na místě

Kostel sv. MartinaBlanskoKlamova huť

původního románského kostela. Z roku 1855 pochází Klamova huť, poslední zachovaná huť blanenských železáren. Dříve tady bylo muzeum umělecké rytiny, dnes jsou v ní opět výrobní prostory. Z Podkarpatské Rusi byl v roce 1936 dovezen dřevěný kostelík ze 17. století. Z roku 1885 pochází radnice a z roku 1904 její věž a hodiny.        

Blansko     Ve městě můžete navštívit památník Boženy Němcové, památník padlým v 1. světové válce, památník osvobození a hrdinů bitvy u Zborova. Ke kulturním zařízením patří Městská knihovna, Galerie města Blanska, Městský klub, kino a další. Ve městě také působí řada sportovních klubů a oddílů. Najdete tady několik moderních sportovišť a každoročně se v Blansku koná Půlmaratón Moravským krasem.

 

 

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikimedia Commons, Mr Hyde, č.2, č.3, č.4, č 5, Lukáš Malý   

Související články:

Macocha

Naučná stezka MacochaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kateřinská jeskyně
Publikováno: 16.12.2010
Kateřinská jeskyně se nachází u obce Těchova, v Jihomoravském kraji, leží v nadmořské výšce 364 metrů.

Jeskyně Balcarka
Publikováno: 24.12.2010
Jeskyně se nachází ve skalním ostrohu Balcarovy skály, v těsné blízkosti podzemního toku Lopače a Krasového potoka, v nadmořské výšce okolo 460 metrů. Složitý vícepatrový jeskynní systém má bohatou krápníkovitou výzdobu.

Moravský kras: Sloupsko-šošůvské jeskyně
Publikováno: 31.12.2010
Sloupsko- šošůvské jeskyně se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Jeskyně leží na jižním okraji obce Sloup, pod skalními stěnami poloslepého Sloupského údolí. Sloupské i Šošůvské jeskyně jsou spojeny a prochází dvěma úrovněmi, s výškovým rozdílem necelých 80 metrů.

ČR, Černá Hora – městečko piva
Publikováno: 26.11.2015
V okrese Blansko (asi 20 kilometrů od Brna na jižním okraji Boskovické brázdy) se nachází přibližně dvoutisícové městečko Černá Hora, které je obklopeno krásnými lesy. Tato obec je známá hlavně místním pivovarem. Kromě něj se ale podíváme i na další zajímavá místa, která byste rozhodně neměli vynechat.

ČR, Rájec-Jestřebí  – jihomoravské zámecké městečko
Publikováno: 2.12.2015
Necelých pět kilometrů od okresního města Blansko se u řeky Svitava nachází přibližně 3,5tisícové městečko Rájec-Jestřebí, které je nejen severní branou do Moravského krasu, ale i místem, kde najdete krásný honosný zámek.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letiště Václava Havla Praha získalo již šestou Zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařství v Dole. Letos se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Opět se potvrdilo, že med produkovaný včelstvy chovanými v areálu Letiště Praha splňuje nejvyšší kvalitu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 18. 11. 2019
svátek:Romana
dnes:
pondělí 18.11.
4 °C
zítra:
úterý 19.11.
6 °C