Boskovice

Publikováno: 4.10.2007
Boskovice leží mezi Boskovickou brázdou a Drahanskou vrchovinou v nadmořské výšce 380 metrů. Jsou vzdálené od Brna asi 40 km severním směrem. Město je obklopeno lesy Drahanské vrchoviny. Boskovice jsou v severní části Moravského krasu se Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi a dalšími lokalitami krasového území.

Boskovice, židovské ghetto     Zdejší obyvatelstvo se až do doby slovanských hradišť živilo zemědělstvím, které zůstávalo hlavním zdrojem obživy až do 20. století. První písemná zmínka o městečku Boskovicích pochází přibližně z 2. poloviny 15. století. Zdejší historii Boskovice, evangelický kosteldokumentuje Muzeum Boskovicka, které je od jeho vzniku roku 1905 jeho nedílnou součástí.

     Dominantou zdejšího kraje je goticko-renesanční hrad Boskovice postaven v polovině 13. století. Leží nad údolím říčky Bělá s výhledem na Malou Hanou a Chlumy. Do konce 14. století patřil pánům z Zámek v BoskovicíchBoskovic. Od konce 14. století pak patřil do držení pánů z Kunštátu. Z původní mohutné stavby se dochovalo jen torzo hradního paláce. Naopak Zámek Boskovice, který byl vystavěn v letech 1819 – 1826 těší návštěvníky dodnes. Zámek nechal postavit kníže Hrad BoskoviceFrantišek Xaver z Dietrichštejna. Ke stavbě využil místo bývalého kláštera, který byl zrušen císařem Josefem II. roku 1784.

     Možnost sportovního vyžití je zde velká. Je zde zimní stadion, který v roce 2005 prošel rekonstrukcí. Pro plavce jsou zde Městské lázně, které nabízejí nejen krytý bazén, ale i vířivky, divokou vodu nebo tobogán a parní komoru. Ve sportovním centru si můžete zahrát squash, bowling či kulečník.

 

Text: Miroslava Nováčková

Foto: Wikimedia Commons, Prazak, č.2, č.3, Lukáš Malý, č.2  

 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

30.11.2020
Horská střediska Jasná a Vysoké Tatry odstartovala nedávno předprodej jedno- a vícedenních skipasů na zimní sezonu 2020/21. Také začal předprodej skipasů do horských středisek u nás (Špindlerův Mlýn), v Polsku (Szczyrk) a sezonní nabídka se rozšířila i na 6 zajímavých středisek v Rakousku a Itálii.
27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Krajina mesiaca - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTÍNA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 1. 12. 2020
svátek:Iva
dnes:
úterý 1.12.
-1 °C
zítra:
středa 2.12.
-3 °C