Brno

Publikováno: 27.9.2007
Brno je druhé největší město v České republice a je správním střediskem Jihomoravského kraje. Leží na soutoku řek Svratky a Svitavy. V Brně je mnoho lesů. Je významným centrem vzdělání a místem historických památek. První písemná zmínka se datuje k 10. 7. 1091 v Kosmově kronice.

     Roku 1243 dostalo město královská privilegia od českého krále Václava I. Město bylo obehnáno hradbami a bylo postaveno 5 bran - Měnínská, Židovská, Starobrněnská, Veselá aVila Tugendhat Běhounská. Ve 14. století bylo město sídlem moravských markrabat a v této době Brno zažilo velký rozmach. Brno mělo právo výročních trhů a tak se zde dařilo mezinárodnímu obchodu.  Bylo tedy nutné zajistit dobrou znalost práva a k tomu přispělo sepsání Knihy výroků brněnských konšelů, kterou sepsal radniční písař Jan roku 1355. Tato kniha pak byla právním vzorem pro mnoho jiných měst.  

     Průmysl se začal významně rozvíjet roku 1763, kdy zde byla založena první textilní manufaktura. Pozadu nezůstal ani strojírenský průmysl a jsou zde zaváděny nejnovější technologie. Roku 1839 přijíždí do Brna první vlak. S rostoucím obchodem a rozvojem města se zvyšoval počet předměstí, město ztrácí Špilberksvůj původní charakter pevnosti. V této době se z hradu Špilberk stává velmi obávané vězení.                                  

     Nejnavštěvovanější památkou je již zmíněný hrad Špilberk postavený v druhé polovině 13. století. Součástí hradu jsou i podzemní chodby - kasematy, které mimo jiné sloužily i jako vězení. Katedrála svatého Petra a Pavla stojí na návrší v místech původního brněnského hradu. Pochází ze 13. století, kdy zde byla postavena bazilika. Do dnešní podoby byla katedrála přestavěna v průběhu několika staletí. Mahenovo divadlo bylo navrženo vídeňskými architekty v letech 1881 – 1882, mezi jeho největší přednosti patřilo Edisonovo osvětlení. Spadá pod Národní divadlo Brno, ke kerému patří ještě dvě budovy - Janáčkovo divadlo a divadlo Reduta. 

Katedrála sv. Petra a Pavla           Chrám svatého Jakuba          Stará radnice

      Za návštěvu stojí i hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka. V dnešní době je Brno známé konáním Brněnských veletrhů, které lákají návštěvníky i z okolních zemí. Brno je sídlem Ústavního soudu České republiky.

Brno panorama

 

Text: Miroslava Nováčková

Foto: Wikimedia Commons, Noebu, Miaow Miaow, Iricigor, Beentree, Kirk, č. 2, Lukáš Malý

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Masarykův pramen ve Štiavnických vrších
Publikováno: 30.9.2010
O Masarykově studánce ve Štiavnických vrších se dlouhá léta nikde nepsalo, neuváděla se na turistických mapách, a také neleží na značených turistických trasách. Obnovy se dočkala až na podzim 2006.

Brno: moravská jednička, česká dvojka - VIDEO
Publikováno: 17.5.2011
Druhé největší město České republiky a zároveň největší moravská metropole - to je ve zkratce Brno. Brno je od pradávna také synonymem rivality s Prahou a Pražáky, jejich mentalitou, ale též mluvou.

Víte, že? Nej vojenská muzea ČR
Publikováno: 28.11.2010
Po návštěvě nejstaršího pivovaru a hornického skanzenu opět zavítáme do muzea. Příslušnice něžného pohlaví nás protentokrát omluví, jelikož dnešní exkurze po českých NEJ nás zavede do největších vojenských muzeí ČR.

Kateřinská jeskyně
Publikováno: 16.12.2010
Kateřinská jeskyně se nachází u obce Těchova, v Jihomoravském kraji, leží v nadmořské výšce 364 metrů.

Moravský kras: Sloupsko-šošůvské jeskyně
Publikováno: 31.12.2010
Sloupsko- šošůvské jeskyně se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Jeskyně leží na jižním okraji obce Sloup, pod skalními stěnami poloslepého Sloupského údolí. Sloupské i Šošůvské jeskyně jsou spojeny a prochází dvěma úrovněmi, s výškovým rozdílem necelých 80 metrů.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C