www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Brno - Tajuplné brněnské podzemí

ČR: Brno - Tajuplné brněnské podzemí

Publikováno: 22.6.2012
Město Brno skrývá pod svými chodníky a domy místa, o kterých jste možná ani nevěděli, že existují. Jaká to jsou?

Kapucínská krypta a kostel Nalezení svatého KřížeKrypta

Kapucínský klášter, vystavěný vedle kostela Nalezení svatého Kříže v letech 1648-1651, který těsně přiléhal k městským hradbám, měl ideální podloží pro to, aby zde mohla vzniknout krypta typická pro kapucínské kláštery. Čím se však brněnský vyjímá je to, že zdejší mniši byli mumifikováni, tudíž se jejich těla zachovala až do dnešních dnů. Ukládání mrtvých těl probíhalo až do doby, kdy habsburský monarcha Josef II. vydal zákaz pohřbívání těl uvnitř městských hradeb. Původně zde leželo na 150 těl mnichů, ovšem dodnes se jich zachovalo pouhých 24. Mezi mumiemi můžete najít například barona Kostel Nalezení svatého KřížeTrencka, známou postavu brněnských dějin, která se vyznamenala ve službách ruské carevny při bojích proti Turkům v 18. století. Po tom, co Trenck urazil generála Löwenwalda, byl odsouzen k smrti, nicméně rozsudek byl nakonec změněn na doživotí a nakonec měl to štěstí, že mu bylo umožněno v Brně svobodně dožít.

Kryptu můžete v období od května do září navštívit:

Pondělí – sobota: 09:00 – 12:00, 14:00 - 16:30

Neděle: 11:00 – 11:45, 14:00 – 16:30

Brněnská kostnice Chrám sv. Jakuba

Kostnice byla objevena teprve v roce 2001 pod kostelem sv. Jakuba na Jakubském náměstí, které téměř půl milenia sloužilo jako hřbitov. Jak se však město rozrůstalo, přestala kapacita hřbitova stačit a v roce 1784 byly kvůli stavebním úpravám přeneseny ostatky do kostnice vybudované na jižní straně chrámu. Objevené hroby byly v několika vrstvách nad sebou. Vzhledem k omezenému prostoru se v hrobech nebožtíci střídali. Po tom, co skončila tlecí doba mrtvého, byly jeho ostatky vyloženy a na jeho místo byl pohřben jiný zesnulý. Vybrané ostatky byly jako tzv. druhý pohřeb uloženy do právě té kostnice, která je pod místním náměstím. Jedna z jejích chodeb vede I pod kostel, kde propojuje velkou kryptu, jež sloužila také jako kostnice. V těchto prostorách se nachází desetitisíce kostí zemřelých.

I přes její atraktivitu, kostnice nemá sloužit v prvé řadě jako turistická atrakce, ale má být především zachován její charakter pietního místa, proto je vstup do ní časově omezen.

Kostnice

Labyrint pod Zeleným trhem

Zelený trh, do 15. století brněnským obyvatelům známý jako Horní trAlchymistická dílnah, patří k vůbec nejstarším náměstím v Brně. Pod domy, které náměstí obklopovaly, po staletí vznikaly sklepy, které se používaly především pro skladování potravin nebo zrání vína v sudech a během válek také jako kryt. Sklepy pak byly během renovace v roce 2009 vzájemně propojeny, čímž vznikl ve městě dosud nevídaný komplex, který místní nazvali Labyrint pod Zeleným trhem. V labyrintu je také k prohlédnutí alchymistická laboratoř, kde se návštěvníci mohou dozvědět něco o slavných brněnských lékařích.

Labyrint je otevřen vždy od úterý do neděle od 09:00 do 18:00.

Vstupné je 160 korun pro dospělé a 80 korun pro studenty a důchodce.

 

Kostel Nalezení svatého Kříže

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Kirk (2), Millenium187, Norbert Aepli, Dominik TefertDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Brno: moravská jednička, česká dvojka - VIDEO
Publikováno: 17.5.2011
Druhé největší město České republiky a zároveň největší moravská metropole - to je ve zkratce Brno. Brno je od pradávna také synonymem rivality s Prahou a Pražáky, jejich mentalitou, ale též mluvou.

ČR, SR – po stopách Dušana Samuela Jurkoviče
Publikováno: 25.7.2018
Letos si připomínáme 150. výročí narození nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviče. V dnešním článku ho připomeneme prostřednictvím návštěv unikátních staveb a prozradíme vám i něco o jeho životě.

Výstava Brněnské osobnosti pod elektronovým mikroskopem
Publikováno: 5.5.2020
Týden před vyhlášením nouzového stavu byla před brněnskou hvězdárnou nainstalována výstava Brněnské osobnosti pod elektronovým mikroskopem. Slavnostní zahájení výstavy přerušila pandemie koronaviru, organizátoři tedy slibují expozici prodloužit.

ČR, Brno – zoologický ráj v metropoli Moravy
Publikováno: 1.1.2017
Druhé největší město České republiky kromě nádherných památek, přírodních unikátů či architektonického skvostu zapsaného v seznamu UNESCO nabízí i výlet do říše zvířat, kam se dnes vydáme i my.

Víte, že? Brno - Kostnice u sv. Jakuba
Publikováno: 29.7.2012
Moravská metropole má již více jak měsíc o jedno lákadlo navíc a rozhodně ne ledajaké. Tak trochu pozapomenutý odkaz historie v podobě desítek tisíc lidských ostatků byl doslova sestaven do podoby působivé expozice, která svým rozsahem nemá ve střední Evropě obdoby.

ČR, Brno – hlavní město Moravy I
Publikováno: 2.3.2016
Po delším čase se vydáváme do druhého největšího města České republiky, do Brna. Toto historické „hlavní město“ Moravy leží na soutoku řek Svratka a Svitava a v průběhu časů se stalo významným centrem kultury, justice a vzdělanosti.

ČR, Brno – hlavní město Moravy II
Publikováno: 9.3.2016
Metropole Moravy nás přivítala krásným slunečným dnem. Vydali jsme se vstříc poznání historických památek města. Jako první jsme navštívili katedrálu svatého Petra a Pavla.

ČR, Brno – hlavní město Moravy III
Publikováno: 16.3.2016
Postupně jsme se spletí cestiček lemovaných mohutnými listnatými stromy dostali k jedné ze vstupních bran hradu Špilberk, který patří mezi nejvýznamnější památky Brna. Tato pamětihodnost z druhé poloviny 13. století se nachází na stejnojmenném kopci.

ČR, Brno – hlavní město Moravy IV
Publikováno: 23.3.2016
Po návštěvě dominanty města Brna – hradu Špilberk jsme se přes stejnojmenný park vrátili na Husovu ulici. Naproti parku stojí budova Moravské galerie, která je druhým největším muzeem umění v České republice.

ČR, Brno – hlavní město Moravy V
Publikováno: 30.3.2016
V našem putování po starodávných uličkách Brna budeme pokračovat i dnes. Prohlédli jsme si chrám sv. Jakuba a zakrátko jsme se dostali na velké centrální náměstí Svobody, kdysi nazývané také jako Dolní trh. Rušné náměstí trojúhelníkového tvaru nás přivítalo poměrně hlučným způsobem.

ČR, Brno – hlavní město Moravy VI
Publikováno: 6.4.2016
V minulém díle jsme si prohlédli budovu Staré radnice. Po pár krocích od ní jsme mohli obdivovat další krásnou památku. Ocitli jsme se totiž na historickém náměstí zvaném Zelný trh.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Brno – metropole Moravy
Hlavním kulturním, společenským a vzdělanostním centrem Moravy je druhé největší město v ČR – Brn...

ČR: Brno
Fotografie z historického centra a okolí hradu Špilberk v Brně. Foto: J. Štantejský


Souvisejicí videa

ČR: Brno - hlavní moravská metropole
Brno je po Praze druhé největší město Česka. Sídlí tam např. Ústavní soud nebo&nbs...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 10. 2020
svátek:Beáta
dnes:
neděle 25.10.
11 °C
zítra:
pondělí 26.10.
10 °C