www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Brno - Žabovřesky

ČR: Brno - Žabovřesky

Publikováno: 8.6.2012
Žabovřesky patří mezi největší brněnské městské části. Dnes se o nich dozvíte něco více.

Původně samostatná obec Žabovřesky vznikla v blíže neurčené datum v období středověku a první relevantní písemný údaj zmiňující obec pochází teprve z roku 1314. V 17. století se na území Žabovřesk nacházelo celkem 26 zemědělských usedlostí s poli a vinicemi, v polovině 18. století byl jejich počet téměř dvojnásobný a celkem zde v tomto období žilo kolem 300 obyvatel.

 Zabovresky

ZabovreskyK Brnu se část Žabovřesk připojila v roce 1850, kdy sociální rozdělení obyvatel odpovídalo době rozvíjejícího se průmyslu. Většinu zde žijících tvořili dělníci, řemeslníci a lidé vykonávající jiná povolání než ta spjatá se zemědělstvím. Když se v roce 1919 Žabovřesky zcela připojily k jihomoravské metropoli, začala naplno prvorepubliková výstavba, která po sobě zanechala například funkcionalistický dětský domov Dagmar, jehož návrh pocházel z atelieru Bohuslava Fuchse, funkcionalistickou kolonii „Nový dům“, která se stala evropským unikátem, nebo Kounicovy studentské koleje. Současné Žabovřesky zaznamenaly masivní kladný přírůstek obyvatelstva, které tvoří přibližně 24 tisíc osob a z městské části činí jednu z největších v Brně.

 

Zabovresky 

A čím se Žabovřesky pyšní?

Mezi památky, na které jsou místní hrdí, patří bezesporu v prvé řadě Jurkovičova vila. Dům, postavený roku 1906, se nachází na úpatí Wilsonova lesa a jeho význam spočívá především v jeho secesním charakteru, který z něj činí jednu z nejdůležitějších budov tohoto slohu v Brně. Vilu navrhl Dušan Jurkovič, slovenský architekt a etnograf, jenž ji roku 1919 prodal. Poté střídala majitele a konečně v roce 2006 se dostala pod správu ZabovreskyMoravské galerie v Brně a v současné době zde návštěvníci mohou navštívit stálou expozici „Dušan Jurkovič – Architekt a jeho dům“. Svojí podstatou tato výstava navazuje na podobnou událost, která proběhla před více než sto lety, roku 1906, a kterou uspořádal sám Jurkovič. Výstava měla veřejnosti představit moderní způsob bydlení a krom toho také samotnou tvorbu architekta, což má za cíl také její současná verze. Prohlídku s výkladem je nutno rezervovat předem.

Jiným architektonickým komplexem, hodným obdivu, jsou Kounicovy koleje. Původně byly majetkem Roberta Václava Kounice, vlastence, který svůj dům věnoval pro účel ubytování studentů a zřídil fond, jenž měl financovat výstavbu dalších kolejí. První studenti se zde ubytovali v roce 1923. Ale jakmile přišla druhá světová válka a s ní nacistická okupace, účel domů se změnil, protože jej okupanti začali využívat jako věznici, jíž prošly desetitisíce lidí, a popraviště, kde zahynulo na 800 lidí. Po skončení druhé světové války zde postupně vznikla stálá expozice sloužící jako památka hrozivých událostí, které mezi zdmi kolejí proběhly. Navíc kolem objektu bylo vztyčeno několik památníků – na místě, kde bývalo popraviště, byl umístěn bronzový reliéf Vlastenec, v parku pak Památník vítězství nad fašismem. Přes všechny tragické události slouží komplex původnímu účelu.

Zabovresky

Dětský domov Dagmar vznikl na podnět brněnského spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, známého pro svoji Lišku Bystroušku, který inicioval veřejnou sbírku. Ta roku 1928 umožnila, aby se začalo se stavbou domova. Jméno domov dostal podle dánské královny Dagmar, která byla dcerou českého krále Přemysla Otakara I. Roku 2006 dům prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dodnes slouží pro náhradní výchovnou péči.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Kirk (2), palickap, bazi (2)
Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Brno: moravská jednička, česká dvojka - VIDEO
Publikováno: 17.5.2011
Druhé největší město České republiky a zároveň největší moravská metropole - to je ve zkratce Brno. Brno je od pradávna také synonymem rivality s Prahou a Pražáky, jejich mentalitou, ale též mluvou.

ČR, Brno – hlavní město Moravy VI
Publikováno: 6.4.2016
V minulém díle jsme si prohlédli budovu Staré radnice. Po pár krocích od ní jsme mohli obdivovat další krásnou památku. Ocitli jsme se totiž na historickém náměstí zvaném Zelný trh.

ČR, Brno – hlavní město Moravy V
Publikováno: 30.3.2016
V našem putování po starodávných uličkách Brna budeme pokračovat i dnes. Prohlédli jsme si chrám sv. Jakuba a zakrátko jsme se dostali na velké centrální náměstí Svobody, kdysi nazývané také jako Dolní trh. Rušné náměstí trojúhelníkového tvaru nás přivítalo poměrně hlučným způsobem.

ČR, Brno – hlavní město Moravy IV
Publikováno: 23.3.2016
Po návštěvě dominanty města Brna – hradu Špilberk jsme se přes stejnojmenný park vrátili na Husovu ulici. Naproti parku stojí budova Moravské galerie, která je druhým největším muzeem umění v České republice.

ČR, Brno – hlavní město Moravy III
Publikováno: 16.3.2016
Postupně jsme se spletí cestiček lemovaných mohutnými listnatými stromy dostali k jedné ze vstupních bran hradu Špilberk, který patří mezi nejvýznamnější památky Brna. Tato pamětihodnost z druhé poloviny 13. století se nachází na stejnojmenném kopci.

ČR, Brno – hlavní město Moravy II
Publikováno: 9.3.2016
Metropole Moravy nás přivítala krásným slunečným dnem. Vydali jsme se vstříc poznání historických památek města. Jako první jsme navštívili katedrálu svatého Petra a Pavla.

ČR, Brno – hlavní město Moravy I
Publikováno: 2.3.2016
Po delším čase se vydáváme do druhého největšího města České republiky, do Brna. Toto historické „hlavní město“ Moravy leží na soutoku řek Svratka a Svitava a v průběhu časů se stalo významným centrem kultury, justice a vzdělanosti.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Brno – metropole Moravy
Hlavním kulturním, společenským a vzdělanostním centrem Moravy je druhé největší město v ČR – Brn...

ČR: Brno
Fotografie z historického centra a okolí hradu Špilberk v Brně. Foto: J. Štantejský


Souvisejicí videa

ČR: Brno - hlavní moravská metropole
Brno je po Praze druhé největší město Česka. Sídlí tam např. Ústavní soud nebo&nbs...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C