www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Klobouky u Brna - oblíbené místo T.G. Masaryka

ČR: Klobouky u Brna - oblíbené místo T.G. Masaryka

Publikováno: 24.6.2011
Výlet do malého města ležícího v Jihomoravském kraji v okrese Břeclav, v oblasti plné vinic, lidové architektury, polí, kopců a hájů.

Znak městaPřibližně dvoutisícová obec Klobouky u Brna leží v malebném údolí jihovýchodně od Brna, mezi kopci Nedánov a Zumperk. Město, v jehož katastru jsou Martinice a obec Bohumilice. V Kloboucích se nachází Osmileté městské gymnázium, které navštěvují také děti z okolních vesnic, Základní hudební škola Hynka Bíma, střední odborná škola zaměřená na agropodnikání, Středisko Diakonie Betlém při Českobratrské církvi evangelické, které dává domov a péči dospělým postiženým lidem a mentálně postiženým dětem.

Stopy prvního osídlení obce sahají až do doby paleolitu a neolitu, Kloboukyovšem významnější pro rozvoj okolí byl středověk, kdy Lev z Klobouku zde založil klášter a celkově pozvedl úroveň panství i osady. Klobouky navíc získaly právo týdenního trhu (dnes se konají dva trhy – Májový a trh na Václavské hody). Roku 1298 byl osadě přidělen status městys a během vlády Ferdinanda I. (1503-1564) se z Klobouků stával čím dále významnější bod na stezkách z Uher na Moravu. Ovšem v 16. a 17. století městys trpěl pod několika nájezdy sousedních Uhrů, ale také Švédů a Turků. Posledním vlastníkem obce byl rod Duffků a baronka Marie Mitisová.

 

Kloboucké pamětihodnosti

ZÁMEKVinice v Kloboukách

Významnou součástí města je zámek pocházející z roku 1589, kdy jej nechal vybudovat opat Ambrož z Telče jako letní sídlo pro představené premonstrátského kláštera v Zábrdovicích. Mezi majiteli se do podoby zámku významně zapsali bratři Augustin a Ignác, rytíři z Neuwallu, kteří interiéry zámku přestavěli do klasicistní podoby. V době, kdy byl zámek vlastněn velkostatkářem Josefem Duffkem, se do několika místností v přízemí zámku přestěhovalo kloboucké muzeum. Avšak roku 1932, kdy byl zámek odkoupen městem od baronky Marie Mitisové, bylo muzeum přestěhováno do prostor bývalých sýpek. Před zámkem stojí pozdně barokní socha sv. Jana z Nepomuku, pocházející pravděpodobně z poloviny 18. století.

V 70. letech 19. století sem přišli za prací rodiče T. G. Masaryka, který si podle všeho zdejší okolí oblíbil, spřátelil se s klobouckým evangelickým farářem ThDr. Ferdinandem Císařem a později na zámku strávil prázdniny se svojí manželkou Charlottou.  

 

VĚTRNÝ MLÝN

Zbyl jako poslední z původně osmi větrných mlýnů, které v Větrný mlýnKloboukách v minulosti stávaly. Stavba byla postavena roku 1748 podle projektu Jana Riglera pro Zábrdovický klášter a po jeho zániku mlýn vystřídal řadu majitelů. Roku 1938 mlýn téměř zanikl, protože jeho vlastník F. Bitominský jej chtěl nechat rozebrat a dřevo prodat, ovšem proti tomu se postavil místní úřad a mlýn byl nakonec odkoupen Občanskou záložnou v Kloboukách, která jej nechala rekonstruovat. Během války stavba podlehla požáru, ale díky skupině místních nadšenců byla v letech 1983-1985 renovována a zpřístupněna veřejnosti. Kloboucký větrný mlýn patří k jednomu z mála v ČR, který má kompletní vnitřní vybavení a je zcela funkční.

 

KOSTEL SVATÉHO VAVŘINCEEvangelický kostel

Roku 1860 získala místní evangelická reformovaná obec povolení ke stavbě věže, na níž byly čtyři zvony. Roku 1883 se pod vedením stavitele Antonína Strnada započalo se stavbou kostela, který byl dokončen téhož roku. Na stavbě je oceňována její moderní architektura – klenba je zavěšena na železné konstrukci krovu a galerie podpírají úzké železné sloupy.

 

Kaple sv. BarboryKAPLE SV. BARBORY

Kaple byla postavena roku 1669 zábrdovickým klášterem spolu s cihlovým schodištěm, které je odrazem barokní zbožnosti zdůrazňující poutě a uctívání svatých. Roku 1709 v kapli přibyly fresky, které znázorňovaly život svaté Barbory, ale Josef II. změnil funkci kaple na sýpku a obnovena byla v polovině 19. století. Každoročně se zde koná pouť o svátku Nejsvětější Trojice a pravidelně se tu také koná ranní bohoslužba o svátku svatého Cyrila a Metoděje.

Městem Klobouky u Brna prochází červeně značená cyklotrasa Moravská vinná stezka, která je páteřní trasou oblastí jižní Moravy. Její délka 242 km je členěna do jednotlivých úseků. Další cyklotrasou vedoucí harmonickou krajinou mezi vinicemi a otevřenými vinnými sklepy je Velkopavlovická stezka, jejíž jednotlivé úseky čítají na 110 km.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Matěj Grabovský (foto 2,  foto 3, foto 4, foto 5)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Mikulov
Publikováno: 25.9.2007
Město Mikulov leží na jižní státní hranici s Rakouskem (2 km od hranic) v okrese Břeclav, patří do soustavy Vněkarpatské sníženiny. Leží 50 km od Brna a jen 70 km od Vídně. Město je jakousi kolébkou vinařství, vinná réva se zde pěstuje již od třetího století našeho letopočtu, kdy ji zde začali pěstovat římští legionáři. Mikulov ale není jen městem vína,také mnoha historických památek.

Hodonín
Publikováno: 23.1.2008
Na řece Moravě, asi 50 km jihovýchodně od Brna, leží město Hodonín. Ve městě, na hranici mezi Moravou a Slezskem, žije téměř 30 000 obyvatel. Město bylo založeno nejspíše v 11. století Břetislavem I. a na jeho dalším rozvoji ve 13. století se podílela manželka Přemysla Otakara I., královna Konstancie.

Hustopeče
Publikováno: 4.2.2008
Hustopeče leží v jihomoravském kraji a patří k jeho nejstarším městům. První zmínky o městě s přibližně 6 000 obyvateli pochází z první poloviny 13. století. Prvním známým majitelem osady byl Vilém z Hustopečí, dalšími významnými majiteli byl od 14. do 16. století klášter Králové na Starém Brně a od poloviny 19. století patřilo, tehdy už město, rodu Lichtenštejnů.

Brno: moravská jednička, česká dvojka - VIDEO
Publikováno: 17.5.2011
Druhé největší město České republiky a zároveň největší moravská metropole - to je ve zkratce Brno. Brno je od pradávna také synonymem rivality s Prahou a Pražáky, jejich mentalitou, ale též mluvou.

ČR, Pavlov: kde vinaři drží pospolu - VIDEO
Publikováno: 28.1.2014
Pavlov jsme s kamerou navštívili v parném létě, abychom za krásného počasí zjistili, čím je tohle romantické zákoutí jižní Moravy zajímavé? Vinaři z téhle malé vesničky zvané Pavlov byli totiž prvními v regionu, kdo spojili své síly, aby proslavili víno z Pálavy široko daleko.

ČR, Dolní Věstonice: pálavský klenot  - VIDEO
Publikováno: 4.2.2014
Horká a rozpálená Pálava není jen místem, kde se v dlouhých řadách pěstuje vinná réva se specifickou chutí a aroma, ale také místem rozsáhlých archeologických nalezišť. Ne náhodou vás tentokrát zavedeme do Věstonic.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 27. 10. 2020
svátek:Šarlota, Zoe
dnes:
úterý 27.10.
7 °C
zítra:
středa 28.10.
9 °C