www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Mikulov: jihomoravský ráj – VIDEO

ČR, Mikulov: jihomoravský ráj – VIDEO

Publikováno: 6.5.2014
Kdo má rád Moravu a její jižní část, ten musí milovat Mikulov – starobylé městečko s vůní vína, horkým pálavským vzduchem, kořeněné otevřeností místních lidí.

Starosta Mikulova prohlásil, že jeho město bývá nejkrásnější právě na jaře, zároveň ale dodává, že škála aktivit, které Mikulov nabízí, je tak pestrá jako město samo, bez ohledu na roční období. Má pravdu – ne snad proto, že je starostou, ale proto, že Mikulov je skutečně garancí kvality.

Mikulov leží v jižním cípu Pavlovských vrchů. Město je zasazeno do patrně nejkrásnější, ale zaručeně nejteplejší moravské krajiny, jejíž zvlněný ráz jen přidává na kouzlu tohoto také historicky zajímavého místa.

Mikulov

Mikulov podmanivý

Kdo tedy hledá romantiku, která se dá vychutnat všemi smysly, toho Mikulov nezklame. V Mikulově si ale přijdou na své především milovníci aktivního odpočinku. Město a jeho okolí je protkáno hustou sítí cyklostezek a turistických tras, Novomlýnské nádrže jsou jako stvořené pro vodní sporty a pěší turistika po památkách unaví i zdatného turistu raz dva. Památek je totiž v Mikulově doslova jak máku.

Mikulov

MikulovMikulovMikulov

Není nic divného, že návštěvníci nevědí, kam se dřív vydat, když stojí ve středu města a očima těkají, aby stihli zaměřit všechno, co jim přijde atraktivní – historické náměstí, starobylé uličky, zámek, Svatý kopeček, Kozí hrádek a další. V takovém případě doporučujeme, aby první kroky vedly do Infocentra na náměstí, kde vám ochotně poradí dobře trénovaný personál. 

Historické náměstí se přirozeně nabízí jako první zastavení. Bez problému se dá začít už snídaní ve městě, kterou nabízí hned několik restaurací. Jste-li v Mikulově poprvé, jako cizí vám bude připadat jen chvilku. Stačí málo, aby si vás zcela podmanil a pár okamžiků, abyste se na neprozkoumaném místě cítili jako doma.

MikulovMikulovMikulov

Mikulov

Náměstí bylo postaveno na konci 16. století a z renesančních domů, které ho převážně obklopují skutečně září staré časy. Stojí v těsné blízkosti vstupu do mikulovského zámku. Na náměstí si všimnete kašny se sochou Pomony uprostřed, postavené kolem roku 1700, toho času zdroj vody pro obyvatelstvo centrálního Mikulova. Dnes k témuž účelu slouží moderní pítka a hlavně samozřejmě řada kvalitních restaurací. Kašna je ale bezpochyby ozdobou města, podobně jako sousoší nejsvětější trojice stojící v dolní části mikulovského náměstí. Další z řady velmi zajímavých objektů byl vystavěn mezi roky 1723 – 1724.

Mikulov

Z řady krásných domů přece jen jeden vyčnívá. Ne svou velikostí, ale především jeho sgrafitová výzdoba je tím, co na sebe strhává pozornost. Možná také rohová dispozice domu číslo 11., černobílá kombinace nebo arkádový ochoz ve dvoře, kde je nyní kavárna, dělá z domu postaveného před rokem 1591 něco výjimečného.    

Na dohled od centra města jsou další turistické cíle - Svatý kopeček, Kozí hrádek, jeskyně na Turoldu nebo Dietrichsteinská hrobka. Součástí Mikulova je také staré židovské město. Prohlídku si zaslouží mikulovské kostely a alespoň některá z řady městských galerií.  

Mikulov

Mikulov zasvěcen vínu

Mikulov je ale především synonymem vína a nebudeme si nalhávat, že sem míří především jeho milovníci. Kolem vína se také točí veškerý život města. Vínem se slaví a víno se tu oslavuje při každé příležitosti. A i když jsou hlavním městem vína nazývány nedaleké Valtice, víno je tu hlavním zdrojem obživy místních obyvatel. Je to znát ve městě samotném i všude v okolí. Vinné sklípky, vinotéky a primárně vinohrady patří k Mikulovu od dob starého Říma.

Specialitou mikulovských vinařů jsou bílé odrůdy. Právě takovým se totiž na vápenatých půdách kolem Mikulova daří nejlépe. Nejčastěji se můžete setkat s Vlašským ryzlinkem, vínem, které bylo dovezeno ze severu Itálie. Pak s Ryzlinkem rýnským, původem z Porýní. V okolí Mikulova se ale pěstují i další druhy – Rulandské bílé, Chardonay nebo Veltlín zelený. Z červených vín pak Svatovavřinecké, Frankovka nebo Modrý Portugal.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Pavlov: kde vinaři drží pospolu - VIDEO
Publikováno: 28.1.2014
Pavlov jsme s kamerou navštívili v parném létě, abychom za krásného počasí zjistili, čím je tohle romantické zákoutí jižní Moravy zajímavé? Vinaři z téhle malé vesničky zvané Pavlov byli totiž prvními v regionu, kdo spojili své síly, aby proslavili víno z Pálavy široko daleko.

ČR, Černá Hora – městečko piva
Publikováno: 27.5.2022
V okrese Blansko (asi 20 kilometrů od Brna na jižním okraji Boskovické brázdy) se nachází přibližně dvoutisícové městečko Černá Hora, které je obklopeno krásnými lesy. Tato obec je známá hlavně místním pivovarem. Kromě něj se ale podíváme i na další zajímavá místa, která byste rozhodně neměli vynechat.

ČR, Moravský kras – Kateřinská jeskyně
Publikováno: 14.10.2015
Poté, co jsme dorazili do Skalního mlýna, lokality nedaleko okresního města Blansko, která je považována za vstupní bránu do Moravského krasu, jsme navštívili Dům přírody a následně jsme si prohlédli i jeho blízké okolí. Hned za touto nově otevřenou expozicí se nacházela cesta vedoucí ke Kateřinské jeskyni.

ČR, Dolní Věstonice: pálavský klenot  - VIDEO
Publikováno: 4.2.2014
Horká a rozpálená Pálava není jen místem, kde se v dlouhých řadách pěstuje vinná réva se specifickou chutí a aroma, ale také místem rozsáhlých archeologických nalezišť. Ne náhodou vás tentokrát zavedeme do Věstonic.

ČR, Valtice: hlavní město vína – VIDEO
Publikováno: 4.3.2014
Jestli někdo touží najít v Česku místo, které dokáže nadchnout hned z mnoha různých důvodů, ten ať se vypraví na Moravu, do Valtic.

ČR, Valtice – zámek: odkaz rodu Lichtenštějnů - VIDEO
Publikováno: 11.3.2014
Nelze projet Valtice a nestavit se na místním zámku – hned po vínu je valtický zámek hlavním turistickým lákadlem. Zámek Valtice je součástí Lednicko-valtického areálu, zapsaném na seznamu památek UNESCO roku 1996.

ČR, Mikulov – zámek: baroko s vůní vína - VIDEO
Publikováno: 13.5.2014
Nejen Mikulov, ale také jeho zámek, jež tvoří nejvýznamnější dominantu města, je pevně svázán s tradicí vinařství na Pálavě. Mikulovský zámek stojící na poměrně vysoké skále zvané Zámecký vrch se tyčí nad městem a je vidět snad ze všech jeho koutů, ale také ještě daleko za ním.

ČR, Mikulov - město s vůní jihu - VIDEO
Publikováno: 4.11.2014
O Mikulově pořád někdo mluví, každou chvíli se o něm píše a i na fotkách vypadá nádherně. I tak jsem ale dlouho odolával první návštěvě.

ČR, Milotice – barokní pohádka
Publikováno: 18.3.2015
Výlet na hrad Buchlov nás natolik okouzlil, že i další volný víkend jsme se rozhodli strávit poznáváním českých hradů a zámků. Tentokrát jsme si za cíl zvolili pro nás bližší zámek Milotice nacházející se na okraji stejnojmenné obce.

ČR, Blansko: Dům přírody Moravského krasu
Publikováno: 30.9.2015
Jen před pár dny otevřeli v srdci Moravského krasu (v místě spojení Suchého a Pustého žlebu) u lokality zvané Skalní mlýn jedinečnou stálou interaktivní expozici – Dům přírody Moravského krasu, která vás provede historií a vývojem této oblasti vskutku netradičním způsobem.

ČR, Blansko – Skalní mlýn
Publikováno: 7.10.2015
Poté, co jsme si představili novou interaktivní expozici v Domě přírody Moravského krasu, se přesuneme o pár metrů dál. Řekneme si o naší výchozí lokalitě zvané Skalní mlýn, která je výjimečná hned z několika hledisek.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně a světová propast
Málokterá obec se může pochlubit tolika přírodními unikáty jako Teplice nad Bečvou. Díky výjimečn...

ČR, Hranice – křižovatka cest
V dnešní fotogalerii se vydáme na procházku po městě Hranice, které se nachází v okrese Přerov. N...

ČR: Valašské Klobouky a rozhledna na Královci
Jihovýchodně od Zlína se nachází obec Valašské Klobouky, kterou obklopuje pohoří Bílých Karpat a ...

ČR, Mikulov: Pálavský gulášfest 2012
V malebném Mikulově, dominantou kterého je krásný zámek na skále přímo v srdci města, se minulou ...

Česká republika: Lednice III. – zámecký park
Návštěvu zámku v Lednicích na jižní Moravě si vychutná i ten, koho příliš nezajímají historické i...

Česká republika: Lednice II. – zámecký skleník
Zámek v Lednicích nabízí návštěvníkovi několik tematických okruhů na prohlídku. Neméně přitažlivá...

Česká republika: Zámek Lednice I.
Zámek Lednice patří k nejkrásnějším na Moravě. Jeho areál spolu se sousedním zámkem ve Valticích ...


Souvisejicí videa

ČR, Valašské Klobouky – městečko z nadhledu
Při našich toulkách Českou republikou jsme se zastavili také v malebném městečku Valašské Klobouk...

ČR, Mikulov – zámek: baroko s vůní vína
Obrovským lákadlem města Mikulov je místní zámek stojící v těsné blízkosti historického jádra na ...

ČR, Mikulov: jihomoravský ráj
Mikulov je jihomoravské městečko, které svým návštěvníkům umí nabídnout mnoho zajímavého – víno, ...

ČR, Valtice – zámek: odkaz rodu Lichtenštejnů
Valtický zámek patří k největším turistickým atrakcím hlavního města vína. Bývalé sídlo rodu Lich...

ČR, Valtice: hlavní město vína
Valtice na jižní Moravě nabízí svým návštěvníkům mnohé – spoustu památek i dobré víno. Jsou součá...

ČR, Dolní Věstonice: pálavský klenot
Vítejte na Pálavě, v Dolních Věstonicích! Nejen vínem je tenhle kraj známý. V případě Věstonic, j...

ČR, Pavlov: kde vinaři drží pospolu
Malá jihomoravská vesnička, která významem daleko předčila svou velikost. Je známá rozsáhlými arc...

ČR: Podzim v Lednici
Lednice - bezmála dvou a půl tisícová obec známá hlavně lednickým zámkem, Minaretem - jediným v Č...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Alena
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X