www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Oslavany - důlní město

ČR: Oslavany - důlní město

Publikováno: 10.6.2011
Toto menší jihomoravské město se může pyšnit zámkem, v jehož útrobách se návštěvníci dozvědí o dějinách města, ke kterému patří.

Zámek v OslavanechObec Oslavany leží v Jihomoravském kraji, 25 km jihozápadně od Brna a 3 km severozápadně od Ivančic, v údolí řeky Oslavy. Obec má kolem 4560 obyvatel a její součástí je městská část Padochov. Řeka Oslava, která je proťata dvěma mosty, obtéká celé město. Nad řekou dominuje kopec Kukla. V centru města na náměstí sídlí městský úřad, v jehož blízkosti se nachází sídliště z 60. let, kde žije většina obyvatel. Ve městě je autobusové a vlakové nádraží, zdravotní středisko, základní škola, sportovní stadion. Na jihovýchodním okraji města se nachází průmyslová zóna. V okolí města pak leží přírodní parky Oslava a Jihlava a rozsáhlé lesy. 

Historie

První písemná zmínka o obci se datuje rokem 1104 a podle archeologických nálezů na území města existovalo osídlení už v době neolitické a bronzové.  V roce 1225 byl v obci zřízen první ženský cisterciácký klášter na Moravě - "Vallis s. Mariae", jehož zakladatelkou byla Heilwida ze Znojma, a s jehož dějinami je historie města úzce spojená.  V roce 1228 olomoucký arcibiskup za přítomnosti krále Přemysla Otakara I. klášter vysvětil a král mu udělil velká privilegia. V roce 1525 se klášter stal majetkem rodu Althanů, který ho přebudoval na renesanční zámek. Původně Oslavany byly zemědělskou a vinařskou obcí. Ve 13. století v horách u Oslavan začala těžba mědi a jiných kovů, v 18. století v Oslavanech byla objevená naleziště černého uhlí.  Největší rozvoj těžby nastal ale v 19. a 20. století a uhlí ve velkém množství putovalo i do tepelné elektrárny, jedné z největších v Rakousko-Uhersku. Těžba uhlí v Oslavanech je bohužel poznamenaná i dvěma tragickými událostmi - výbuchem metanu a smrtí 53 horníků v rOslavanský znakoce 1860 a smrtí 26 horníků v roce 1921. Těžba uhlí byla ukončena v roce 1973 a po dvaceti letech byla zrušena také elektrárna.

Kulturní a historické památky

Ke kulturním a historickým památkám Oslavan patří renesanční zámek  - původně první cisteriánský klášter na Moravě, založený v roce 1225 Heilwigou ze Znojma a v roce 1228 vysvěcený olomouckým arcibiskupem. Roku 1423 klášter údajně vypálili husité a následně v roce 1471 ho získal Vilém z Perštejna. Po velkém požáru roku 1517 začala přestavba kláštera na zámek. Potom zámek získali Kunové z Kunštátu, Krajířové z Krajku a rod Althanů, který na konci 16. století uskutečnil velkou přestavbu zámku v renesančním stylu.

Zámek ještě změnil majitele vícekrát. Posledními vlastníky zámku byli Gomperzové, kteří jej koupili v roce 1885, ovšem v roce 1939 byl zámek zkonfiskován německou armádou jako židovský majetek a byly v něm zřízeny kasárny wehrmachtu. Po skončení války byl zámek opět zkonfiskován, avšak tentokrát státem, který jej začal využívat jako skladovací prostory. V roce 1993 se zámek stal majetkem města a roku 1996 byl zařazen do Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury ČR, přičemž v současnosti probíhá jeho renovace. Zámek představuje rozlehlou jednopatrovou budovu kolem dvou dvorů a nádvoří zámku je rozčleněno arkádami. Součástí zámku je zámecká kaple – původně klášterní gotický kostel. UOslavany zámku, který se nachází blízko řeky Oslavy, je zámecký park a zahradnictví. Nábřeží řeky a vstupní ulici k zámku lemují kaštanové aleje.  V současné době je ve vnitřních prostorách této architektonické památky rozmístěna stálá výstava „Historie hornictví a energetiky“, která je otevřena od dubna do konce září.

Mezi další kulturní a historické památky se řadí farní kostel svatého Mikuláše ze 14. století. Původně gotický kostel byl přestavěn do renesanční a později barokní podoby. Z vybavení starého kostela se zachovala pouze gotická socha Panny Marie s děťátkem, pravděpodobně dar královny Elišky Přemyslovny z roku 1312 a postříbřená a pozlacená soška Panny Marie z roku 1707.

K dalším pozoruhodnostem Oslavan patří sochy svatého Jana Sarkandera (1746) a svatého Jana Nepomuckého (1717) u mostu před radnicí, klasicistní náhrobek zakladatele oslavanských dolů J. B. Müllera, socha „Ejhle člověk“ (Ecce homo) z roku 1705 na schodech u kostela, kamenné kříže z dílny Josefa De Bertoni (1610) na rozcestích a v polích v Oslavanech, kamenný barokní kříž z roku 1804 v Padochově, pomníky obětem důlních katastrof v letech 1860 a 1921 na místním hřbitově.

Turistika

Na levém břehu řeky Oslavy vede naučná stezka, která má devět zastávek s informačními tabulemi a končí u druhého mostu přes Oslavu.

Čtyři cyklistické tématické stezky s názvy: Energetická, Pivovarská, Templářská a Hornická jsou okruhové a provedou vás zajímavými lokalitami okolí obce.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - Harold, Harold foto 2


 



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Ivančice
Publikováno: 11.10.2007
Ivančice jsou městečko vzdálené asi 20 km jihozápadně od Brna. Leží na soutoku řek Jihlavy, Oslavy a Rokytné v nadmořské výšce okolo 210 m. Řadí se mezi nejstarší města na Moravě.

Rosice
Publikováno: 3.4.2008
Rosice byly v 15. století poddanským městem, později městysem a v roce 1907 byly povýšeny císařem Františkem Josefem I. na město a byl jim udělen znak. Rosice byly dříve hornickým městem, v jehož okolí dnes žije přes 30 000 obyvatel. V samotných Rosicích dnes žije asi 5 500 obyvatel.

Zámek Moravský Krumlov
Publikováno: 11.6.2010
Na zámek v Moravském Krumlově by se asi jen málokdo vydal, pokud by ve svém nitru neskrýval umělecký poklad, za nímž sem přicházejí návštěvníci nejen z Evropy. Zchátralý současný zevnějšek by jinak asi přilákal málokoho.

Brno: moravská jednička, česká dvojka - VIDEO
Publikováno: 17.5.2011
Druhé největší město České republiky a zároveň největší moravská metropole - to je ve zkratce Brno. Brno je od pradávna také synonymem rivality s Prahou a Pražáky, jejich mentalitou, ale též mluvou.

ČR: Kamenice nad Lipou - město prastarého stromu
Publikováno: 29.3.2013
Čtyřtisícová Kamenice nad Lipou je součástí pelhřimovského okresu v Kraji Vysočina. Město leží při řece Kamenici ve výšce 563 m n. m.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Brno
Fotografie z historického centra a okolí hradu Špilberk v Brně. Foto: J. Štantejský


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2024
svátek:Marek
dnes:
čtvrtek 25.4.
3 °C
zítra:
pátek 26.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X