www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Svitávka - pod ochranou hradu

ČR: Svitávka - pod ochranou hradu

Publikováno: 17.6.2011
Při návštěvě Svitávky budete překvapeni skvostnými architektonickými památkami této obce, které byste zde nečekali.

Kostel sv. Jana KřtiteleSvitávka je městys nacházející se v okrese Blansko v Jihomoravském kraji, ležící na rozhraní Českomoravské vrchoviny a Boskovické brázdy ve výšce 314 m n. m.  Sousedí s městy Boskovice a Kunštát. Městys je rozmístěn na břehu řeky Svitavy, do které ústí také říčka Semíč, která přes něj protéká. Na ploše 826 ha v současnosti žije kolem 1700 obyvatel, ovšem největší plochu nezabírají obydlí, ale zemědělská půda.  Součástí obce je také malá osada Sasina, která se nachází severněji od Svitávky. Obec má vlastní vodovod a je plynofikována. Z občanské vybavenosti zde je pošta, matrika, zdravotnické zařízení, základní škola, kterou navštěvuje kolem 160 žáků, mateřská školka, knihovna, sportovní hřiště, tenisový kurt.   Ze zájmových a profesních organizací jsou Malá vilazde zastoupené TJ Sokol, kynologický klub, Sbor dobrovolných hasičů nebo ochotnické divadlo.  V obci se nachází kostel a hřbitov.  Přes obec prochází železnice a je zde také železniční zástavka, která je výchozím bodem žluté turistické stezky. Když se po ní vydáte, můžete navštívit obec Rudka u Kunštátu, jeskyni Blanických rytířů a rozhlednu Milenka.

Město leží na pomezí přirodního parku Halasovo Kunštátsko. V okolí obce se táhnou malebné lesy a na severovýchodním konci Svitávky leží kopec Hradisko, který je významnou archeologickou památkou.

Historie

Nejstarší stopy osídlení v obci se datují do období neolitu (6. - 4. tisíciletí př. n. l.), v roce 1962 byla objevena lidská kostra z této doby, která je v současnosti uložena v depozitáři Národního muzea. Na vrchu Hradisko se nalezly stopy osídlení z doby kamenné, bronzové, laténské, hradištní a středověku.

První písemná zmínka o Svitávce se datuje rokem 1169, kdy král Vladislav daroval osadu Náměstí ve Svitávcehradišťskému klášteru u Olomouce. Svitávka měla často četné výsady, které jí byly poskytovány českými panovníky. Například král Václav I. prohlásil Svitávku za svobodné městečko a dovolil obci stavět pivovar a každému občanovi svobodný šenk (výčep). V roce 1342 Svitávku přepadl a vyplenil loupežný rytíř Mikš Žampach z Potenštejna. Během třicetileté války městečko bylo opět pleněno, tentokrát Švédy, a jeho obyvatelé utekli. Svitávka byla také často sužována pohromami – povodněmi, požáry nebo cholerou. Od začátku 19. století se v kraji začíná bouřlivě rozvíjet textilní průmysl, ve Svitávce byla textilní výroba zahájena roku 1839 Löwem Beerem, a zejména zpracování vlny.

Kulturní a historické památky

Z pozoruhodností obce lze jmenovat kostel svatého Jana Křtitele, Löw-Beerovy vily, kříž a sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1708, hrad Svitávku – Hradisko.

Kostel sv. Jana Křtitele byl postaven v raně barokním slohu v roce 1703 a do jeho kostelní Velká vilavěže byl umístěn zvon z roku 1530. Kostel byl poškozen požárem, ale byl nakonec opraven a rozšířen. V jeho blízkosti stojí jedna z nejstarších far na Moravě (1654).

Další pozoruhodností jsou Löw-Beerovy vilyVelká a Malá. Stavbu Velké vily započala v roce 1900 firma Mosen Löw-Beer a trvala dva roky. Vila je v secesním stylu s barokními a klasicistními prvky a dnes je na seznamu kulturních památek. V současnosti zde sídlí městský úřad, základní umělecká škola a knihovna. Roku 1906 byla nedaleko od Velké vily, dle projektu brněnského architekta Josefa Nebehosteného, postavena Malá vila, která je také kulturní památkou. V současnosti je Malá vila soukromým majetkem a je zde rodinný dům s privátní lékařskou praxí.

Hrad Svitávka, také známý jako Hradisko, se nachází na osamoceném kopci severněji od obce. Městský znakNa přelomu 11. a 12. století zde bylo vybudováno hradiště na ochranu křižovatky Trstenické stezky, která vedla z Brna na sever do Čech, a Hvozdecké stezky, která vedla do Jevíčka a Olomouce. Hradiště bylo důležitým strategickým bodem a vybírala se zde také mýta. V polovině 13. století Hradisko zaniklo, ale po roce 1446 Vaněk Boskovic získal Hradisko jako zástavu a postavil zde menší hrádek, který však byl v letech 1469-1470, v době česko-uherských válek, zničen. Při rekonstrukci byly vztyčeny nové kamenné hradby, čtvercová věž se silnými zdmi (2 m) a dvouprostorový podsklepený palác. V polovině 19. století byla na Hradisku ještě postavená menší kaple.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Lasy (foto 2, foto 3), PrazakDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Městečko Boskovice
Publikováno: 1.8.2009
Zhruba jedenácti tisícové městečko Boskovice se nachází asi 40 kilometrů na sever od Brna, nedaleko malebné krajiny Moravského krasu. Díky velkému množství unikátních památek a úžasné okolní přírodě, láká množství turistů z celého širého okolí.

Letovice
Publikováno: 7.5.2010
Zámek Letovice se nalézá na ostrohu nad Letovicemi. Jedná se o rozsáhlý zámek s areálem budov a zámeckou zahradou. Od roku 2004 je v soukromém vlastnictví a v roce 2009 ještě probíhaly rekonstrukce.

Brno: moravská jednička, česká dvojka - VIDEO
Publikováno: 17.5.2011
Druhé největší město České republiky a zároveň největší moravská metropole - to je ve zkratce Brno. Brno je od pradávna také synonymem rivality s Prahou a Pražáky, jejich mentalitou, ale též mluvou.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Brno
Fotografie z historického centra a okolí hradu Špilberk v Brně. Foto: J. Štantejský


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C