www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Městečko Boskovice

Městečko Boskovice

Publikováno: 1.8.2009
Zhruba jedenácti tisícové městečko Boskovice se nachází asi 40 kilometrů na sever od Brna, nedaleko malebné krajiny Moravského krasu. Díky velkému množství unikátních památek a úžasné okolní přírodě, láká množství turistů z celého širého okolí.

První věc, která upoutá oči každého návštěvníka je zámek, hrdě se tyčící nad městem. Základy Synagogatohoto empírového skvostu sahají do 17. století, kdy byl na tomto místě založen dominikánský klášter. Pro zámek byla významná éra rodu Dietrichsteinů. Ti se z počátku 19. století rozhodli klášter přebudovat na zámek. V poloBoskovické náměstívině téhož století  se majetek dostává do rukou francouzského rodu Mensdorff- Poulily, za jejichž vlastnictví dostal zámek dnešní empírovou podobu. Během období 2.světové války byl majetek rodině zabaven, ale v devadesátých letech minulého století byl v restituci rodu Mensdorff-Pouilly opět navrácen do soukromého vlastnictví.

Dnes se zde můžete procházet po interiérech, jenž jsou vybaveny nábytkem, který je ukázkou čistého empíru. Dominantou je taneční sál, který vyniká výbornou akustikou a dodnes je používán k příležitostným koncertům. Děti naopak potěší pokojíček vybavený dobovým nábytkem a hračkami. Opomenout byste neměli také zámeckou kapli, do které můžete zavítat bez průvodce.

Boskovice

Zámek však není to jediné, čím Boskovice lákají návštěvníky. Za návštěvu stojí také hrad, z něhož je úžasný výhled do širého okolí. Jeho kořeny sahají až do 13.století, kdy byly položeny Boskovický zámekzáklady. Smutnou kapitolou v historii hradu bylo 18. století, kdy byl postupně rozebírán místními lidmi za účelem použití stavebního materiálu na jiné domy. Díky těmto událostem se hrad podobá spíše zřícenině. Přesto se můžete v části, která zůstala zachována, vydat na prohlídku s průvodcem.

Židovské město je další z pojmů, který k Boskovicím neodmyslitelně patří. V dobách dávno minulých, konkrétně již od 14. století, žilo v Boskovicích poměrně velké množství Židů. Ti si ve městě vytvořili svoje vlastní ghetto, kterému vévodí Židovský hřbitov a synagoga, s jejíž stavbou se začalo v roce 1638. Na prohlídku Židovského města je možné se vydat jak s průvodcem, tak sám. Každá z více než 25 památek je čitelně označena a doplněna podrobnějšími informacemi.

Židovské městoŽidovské městoŽidovské město

Vstupné:

Zámek – 85 Kč plné, snížené pak 55 Kč

Hrad – 30 Kč plné, děti a důchodci 20 Kč

Prohlídka Židovského města -  30 Kč plné, 20 Kč snížené

Text/foto: Libor Včelík

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Jeskyně Balcarka
Publikováno: 24.12.2010
Jeskyně se nachází ve skalním ostrohu Balcarovy skály, v těsné blízkosti podzemního toku Lopače a Krasového potoka, v nadmořské výšce okolo 460 metrů. Složitý vícepatrový jeskynní systém má bohatou krápníkovitou výzdobu.

ČR: Svitávka - pod ochranou hradu
Publikováno: 17.6.2011
Při návštěvě Svitávky budete překvapeni skvostnými architektonickými památkami této obce, které byste zde nečekali.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.9.2020
Během víkendu 26. a 27. září se uskuteční akce, kterou děti doslova milují – Drakiáda na zámku Schloss Hof.

16.9.2020
V osadě Magurka (Partizánska Ľupča) se vracejí ke svým dávným kořenům. Začátkem října se bude v nejvýše položené osadě na Slovensku rýžovat zlato. Zároveň se slavnostně otevře důlní naučná stezka, která popisuje bohatou historii této lokality. Připraven je i pestrý doprovodný program.
14.9.2020
Fakulta výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně pořádá ve dnech 17.–20. září módní festival, který přivítá české i zahraniční designéry a s jejich tvorbou seznámí veřejnost. Tématem letošního pátého ročníku je RETHINK – REUSE – REDESIGN, RE… Ve smyslu přehodnocení zaběhnutých postupů a pružné reakce na nové situace či hrozby.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 19. 9. 2020
svátek:Zita
dnes:
sobota 19.9.
21 °C
zítra:
neděle 20.9.
22 °C