Rosice

Publikováno: 3.4.2008
Rosice byly v 15. století poddanským městem, později městysem a v roce 1907 byly povýšeny císařem Františkem Josefem I. na město a byl jim udělen znak. Rosice byly dříve hornickým městem, v jehož okolí dnes žije přes 30 000 obyvatel. V samotných Rosicích dnes žije asi 5 500 obyvatel.

Dominantou je zámek na kopci, který stojí nad soutokem řeky Bobravy s Říčanským potokem. Zámek RosiceZámek byl vybudován přestavbou gotického hradu na přelomu 16. -17. století. Prvními známými majiteli hradu byl Bohuš a Hartman z Rosic. Ve 14. a první polovině 15. století patřily Rosice Hechtům z Rosic, kteří měli ve znaku stříbrnou štiku v červeném poli. Po nich držel panství těšínský kníže Přemek, který ho roku 1464 prodal Hynkovi z Kukvic. Za působení pánů z Kukvic byl hrad značně poškozen husitskými válkami. Počátkem 16. století koupila hrad od Kateřiny z Kukvic Bohunka z Pernštejna. 
Radnice RosicePo Bohunce z Pernštejna získali Rosice dědictvím páni z Lipé. Za Pertolda z Lipé došlo pravděpodobně k zahájení přestavby hradu na zámek. Roku 1552 koupil zámek Jan Starší ze Žerotína. Žerotínové provedli celou přestavbu na renesanční zámek a důsledně odstranili všechny vnější znaky původního gotického hradu.
     V důsledku protireformačních nařízení prodal Karel Starší ze Žerotína v roce 1628 celé panství Albrechtu z Valdštejna, ten je hned následujícího roku prodal hraběti Janu Baptistovi z Kaple Nejsvětější Trojice RosiceWerdenberka. Poté se v Rosicích vystřídalo několik majitelů. Posledním byl baron Deforest-Bischofsheim, jenž si roku 1905 změnil příjmení na de Forest. Tomuto majiteli bylo po vzniku ČSR, při první pozemkové reformě, rosické panství zestátněno.
     V okolí města jsou rozsáhlé lesy, je tady koupaliště, krytý zimní stadion a možnost ubytování v řadě ubytovacích zařízeních. V blízkém okolí lze navštívit Pohádku máje, památník kralické tiskárny, muzeum v Ivančicích a zříceninu Ketkovického hradu. V bezprostřední blízkosti je Masarykův okruh a Brněnská přehrada.

Text: Markéta Řandová
Foto: Wikimedia Commons, Miloš Dvořák, č.2, č.3, palickap             

        

zpět



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Oslavany - důlní město
Publikováno: 10.6.2011
Toto menší jihomoravské město se může pyšnit zámkem, v jehož útrobách se návštěvníci dozvědí o dějinách města, ke kterému patří.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2024
svátek:Marek
dnes:
čtvrtek 25.4.
3 °C
zítra:
pátek 26.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X