www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Vranov nad Dyjí

Vranov nad Dyjí

Publikováno: 25.6.2010
Zámek Vranov nad Dyjí patří svou jedinečnou lokalitou a interiérem nesporně k nejkrásnějším zámkům jižní Moravy.

Vranov nad DyjiTypická silueta hradu se vypíná na strmém skalním ostrohu nad řekou Dyje jen pár set metrů pod hrází Vranovské přehrady. K zámku se dá přijít ze stejnojmenné obce (u čerpací stanice v obci nahoru do kopce po silnici č. 398), zastavit je však vhodné na parkovišti na konci obce po pravé straně. Malé parkoviště v serpentinách na úbočí kopce před vjezdem do hradu totiž dokáže pojmout jen pár osobních aut a bývá většinou plné. Z parkoviště pod lesem potom vede lesní stezka k hlavnímu vjezdu do zámku. V parných letních dnech a zejména po dlouhém sezení v autě či autobuse přijde tato procházka určitě každému vhod, přestože vede převážně do kopce. A na úvod ještě jedno upozornění zejména pro rodiče s malými dětmi, případně osoby, trpící závratěmi z výšky: přístupová cesta od vjezdu ke skalnímu útesu, na němž stojí zámek, má na některých místech po stranách jen nízkou zídku a při troše nepozornosti hrozí přepad do strmého údolí nebo hradního příkopu.

Vranov nad Dyji

Na první pohled je jasné, že předchůdcem současného výstavního barokního zámku byl téměř nepřístupný středověký hrad. K tomu ho předurčovala samotná poloha na hranicích Moravy a Rakouska. Podobu hradu nám přibližuje i zachovalá obranná věž při vstupu do zámku. Podle výkladu milé průvodkyně se zdejší dějiny začínají psát už kolem roku 1100. Nejstarší kapitolu vranovského zámku uzavírá třicetiletá válka a následný požár, po němž se sídlo znovu dostalo do rukou hraběcí rodiny Althannů (za účast na stavovském povstání 1619 jim předtím byl majetek zkonfiskován), jimž zámek vděčí za současnou barokní podobu. Nezaměnitelnou podobu dává vranovskému zámku hlavně Sál předků s bohatou vnitřní výzdobou – to je ten typický oválný objekt na okraji skály. Za svoji harmonickou architektonickou podobu (autor Jan Bernard Fischer z Erlachu) prý zámek vděčí svým rozměrům 25 x 15 x 15 metrů. Následně zámecký komplex obohatila i kaple Nejsvětější Trojice a další objekty.

Vranov nad DyjiVranov nad Dyji

Mezi dalšími majiteli zámku, kteří stojí za zmínku, je polský šlechtický rod Mniszků, jenž zámek vlastnil až do druhé světové války a který stojí například za stavbou bílého sloupu s křížem naproti zámeckému útesu. Na památku ho dala postavit vdova po jednom ze zámeckých pánů. V té době už zámek ve Vranově představoval luxusní sídlo s bohatými interiéry, vyhledávané nejen pro vzrušující lovecké zážitky v okolní divoké přírodě, ale i pro bohatý kulturní život na zámku, kam přijížděli umělci z vídeňského císařského dvora i z Polska. Tato tradice pokračuje do dnešních dnů, kdy se během letních měsíců konají na nádvoří, v kapli nebo Sálu předků letní koncerty a divadelní představení. Z interiérových instalací stojí za zmínku bohatá sbírka dobového nábytku, obrazů i knih z různých období a také přehlídka kameniny a porcelánu zdejší výroby.

Vranov nad DyjiVranov nad DyjiVranov nad Dyji

Zásluhu na tom, že Vranov patří dlouhodobě mezi nejnavštěvovanější zámky jižní Moravy, má vyhledávaná rekreační oblast nedaleké Vranovské přehrady, která byla vybudovaná ve 30. letech 20. století. Přímo z pláže vozí návštěvníky na zámek turistický vláček. Vranov nad DyjiOd Vranova až po Znojmo se rozkládá Národní park Podyjí, který za své přírodní hodnoty v nemalé míře vděčí tomu, že téměř půl století byl nepřístupný jako součást „železné opony“. Návštěvníkovi to Vranov nad Dyjipřipomíná v informačním centru národního parku v obci Čížov i několik metrů původního ohrazení z ostnatého drátu. Paralelně se podél rakouské strany Dyje nachází chráněný park Thayatal (Thaya je rakouský název Dyje). Společnou hranici protíná i několik cyklostezek, jež většinou procházejí přes turisticky nejzajímavější lokality, jako jsou hrad Bítov, zříceniny Nový Hrádek u Lukova, Cornštejn, Frejštejn, zámek Uherčice, na rakouské straně zámky Greillenstein a Riegersburg, zříceniny hradu Kaja nebo údajně nejmenší rakouské město Hardegg se zajímavým hradem a turistickým centrem národního parku Thayatal.

Text a foto: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Znojmo - poklad jižní Moravy
Historické město Znojmo na vysokém břehu nad údolím řeky Dyje patří k nejpozoruhodnějším památkám...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.5.2022
Technotrasa propojuje unikátní místa severní Moravy a Slezska, na kterých vás čekají vyjímečné zážitky připomínající výraznou technickou a řemeselnou vyspělost regionu. Jejich půvab a svébytný genius loci budete vnímat všemi smysly. Technotrasa přináší pro nadcházející sezonu pořádnou fúru novinek.
26.5.2022
U pozvánek na zajímavé akce v rámci Východní Moravy budeme pokračovat i dnes. Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad (11. - 12. 6.) v Květné a Podzámecké zahradě v Kroměříži.
25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pro návštěvníky Východní Moravy mimořádně bohatá. Programová nabídka přitom neoplývá jen mnohými, časem prověřenými trumfy. Region opírající se o staletou lidovou kulturu, stále živou folklorní tradici a gastronomii, o početné přírodní nebo duchovní památky bude nyní díky novinkám turisticky ještě atraktivnější.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 29. 5. 2022
svátek:Maxmilián
dnes:
neděle 29.5.
8 °C
zítra:
pondělí 30.5.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X