www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Zámek Valtice

Zámek Valtice

Publikováno: 11.8.2008
Zámek Valtice leží ve stejnojmenném městečku na jižní Moravě, 10 km západním směrem od Břeclavi. Společně se zámeckým parkem patří do Lednicko – Valtického areálu, který je zařazen do světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Zámek se řadí mezi nejrozsáhlejší světské barokní stavby na Moravě a je považován za jeden z nejvýznamnějších pozůstatků raně barokní architektury ve střední Evropě.

Valtický zámek byl s největší pravděpodobností vybudován nedaleko někdejšího středověkého hradu, jenž byl zmiňován už v roce 1193. Když panství získali Lichtenštejnové, tak zde postupně vytvořili souvislou pozemkovou držbu devíti panství a ve 2. polovině 16. století se Valtice staly jejich rodovým sídlem. V tomto období rovněž došlo k výraznému rozvoji politické a majetkové moci rodu a tak se díky výhodným sňatkům a povstáním dostalo Lichtenštejnům bezvýhradné podpory Habsburků, mohli se pyšnit prvořadým postavením v zemi a stali se tak knížaty. Současnou barokní přestavbu zahájil koncem  17. století Karel Eusebius z Lichtenštejna, vzdělaný příslušník tohoto mocného šlechtického rodu. V jeho díle pokračoval architekt J. B. Fischer z Erlachu, který společně s italským architektem Antoniem Beduzzim vtiskl zámku závěrečnou podobu.

Zámek ValticeZámek ValticeZámek ValticeZámek Valtice

V 1. polovině 19. století byla provedena rozsáhlá a unikátní krajinářská úprava celého okolo Valtic. V prostoru mezi Valticemi a Lednicí, byl vystavěn soubor pozoruhodných parkových staveb. Rod Lichtenštejnů vlastnil panství spolu s dalším ohromným majetkem až do roku 1945, kdy se ho na základě Benešových dekretů zmocnil stát. Poté zámek sloužil jako skladiště. V roce 1950 byl zpřístupněn veřejnosti a v 60. letech 20. století došlo k památkové obnově interiérů v rozsahu dnešní instalace.  

K prohlídce je přístupné 1. patro zámku, podávající představu o životě bohatých šlechticů v době baroka. Vnitřní prostory byly obnoveny formou volné rekonstrukce. Zahrnují celkem 17 místností zařízených ve stylu baroka, ale i rokoka. Místnosti a zejména pak jejich stropy jsou bohatě zdobeny zlacenými štuky a přenádhernými malbami. Patří tam mramorový sál, zrcadlový kabinet, obrazárna a další. Exteriéry zámku toho rovněž nabízejí hodně zajímavého k vidění., např. v předzámčí jsou to ojedinělá Španělská konírna či Zimní jízdárna.

Zámek Valtice

Lednicko-valtický areál je unikátním komplexem přírodně krajinářského parku a architektonicky pozoruhodných staveb zámků, pavilonů a chrámů, který denně navštíví desítky turistů.

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Wikimedia Commons, Podzemnik, č.2, č.3, Huhulenik, č.2, č.3 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Zámek Milotice - barokní perla v kraji vína
Publikováno: 26.5.2013
Malebný zámeček v srdci jedné z nejpopulárnějších vinařských oblastí, patří k vůbec nejkrásnějším barokním památkám nejen na Moravě. Pravidelné kulturní akce i zajímavá expozice přímo vybízejí k jeho návštěvě.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
2.8.2022
Léto je v plném proudu a my vás zveme na zajímavý gastrofestival Kmínové (Rascové) chutě Vysočiny, který bude probíhat 6. srpna od 10-té na zámku Žďár nad Sázavou.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 8. 8. 2022
svátek:Soběslav
dnes:
pondělí 8.8.
15 °C
zítra:
úterý 9.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X