www.infoglobe.cz » Cestování

Cestování

 Díky intenzívním jednáním ČR s kanadskou stranou vedeným přímo i prostřednictvím EU se podařilo dosáhnout zrušení vízové povinnosti pro občany ČR při cestách do Kanady, a to k 1. listopadu 2007. Zrušení vízové povinnosti se vztahuje na české občany - držitele cestovního dokladu ČR (turistického, služebního či diplomatického) při cestách do Kanady do šesti měsíců délky pobytu. Bezvízový styk se vztahuje i na krátkodobá studia (např. jazykové kurzy) či jednosemestrální výměnné studijní pobyty za podmínky, že návštěvník nebude po dobu pobytu provozovat žádnou výdělečnou činnost.

 Pro pobyty delší šesti měsíců jakož i pro pracovní (výdělečné) pobyty včetně pobytu s využitím Dohody mezi Českou republikou a Kanadou o usnadňování dočasných pracovních pobytů mládeže (tzv. „Youth Mobility“) platí samozřejmě i nadále vízová povinnost. Od 1. ledna 2008 vyřizuje žádosti o dlouhodobá víza žadatelů z České republiky Velvyslanectví Kanady ve Vídni.

 Ať již návštěvník přijíždí do Kanady jako turista v rámci bezvízového styku či jako student a/nebo pracovník na pracovní či jiné dlouhodobé povolení, musí být schopen se při vstupu na kanadské území na vyzvání kanadského imigračního úředníka prokázat zejména:

-        platným cestovním pasem; doba platnosti tohoto pasu musí být nejméně šest měsíců ode dne vstupu do Kanady, pas musí mít minimálně jednu prázdnou (nepopsanou) stránku,

-        kompletním harmonogramem cesty včetně dat odjezdu a příjezdu,

-        dokladem o dostupných finančních prostředcích dostatečných pro plánovaný pobyt v Kanadě (výpis z bankovního účtu, platební karty, cestovní šeky apod.); výše těchto prostředků není přesně stanovena, ale rozhodujícím faktorem je délka a charakter pobytu v Kanadě; pro turistické účely je doporučena částka 100 až 150 CAD na osobu a den; finanční prostředky může návštěvník prokazovat buď v hotovosti nebo v cestovních šecích, kreditních kartách apod.,

-        dokladem o zajištěném ubytování,

-        dokladem o zajištěném cestovním zdravotním pojištění,

-        při služebních cestách pozváním kanadského partnera,

-        dobrým zdravotním stavem; tzn., že nesmí např. trpět nakažlivou nemocí, která je snadno přenosná (tuberkulóza, ale nikoliv např. AIDS),

-        má dostatek finančních prostředků ke krytí nákladů k pobytu.

 Podmínky podávání žádosti o dlouhodobé vízum ke vstupu do Kanady zůstávají i po zrušení vízové povinnosti nezměněny. Poplatek za zpracování žádosti je 150 CAD; originál potvrzení o zaplacení poplatku činí další přílohu k žádosti. Každá žádost se řeší individuálně. Žadatel může být na základě rozhodnutí konzula pozván na pohovor nebo k předložení dalších dokumentů, taktéž i vyzván k lékařské prohlídce. O dalších podrobnostech vízového řízení se doporučujeme informovat přímo na kanadském zastupitelském úřadě. Zaplacení poplatku a předložení žádosti nezavazuje vládu Kanady k udělení víza. Při odmítnutí žádosti se vízový poplatek žadateli nevrací.

 Na území Kanady lze bez víza pobývat maximálně 6 měsíců ode dne vstupu. Kanadský imigrační úředník, disponující širokými pravomocemi, může i přes existenci platného víza vstup na území Kanady odepřít či zmíněnou šestiměsíční dobu zkrátit, a to vyznačením data, do kterého musí návštěvník Kanadu opustit. Zápis provede do cestovního pasu u vstupního razítka (často vyznačením data zpátečního letu z Kanady). Stejně tak kanadské imigrační orgány vyhostí ze země každého, kdo by jakýmkoli způsobem porušil kanadské imigrační předpisy (např. překročil povolenou dobu pobytu, porušil zákaz výdělečné činnosti apod.).

 Splnění podmínek pro umožnění vstupu na kanadské území prokazuje návštěvník zejména vyplněním celní deklarace na palubě letadla. Po přistání na letišti nebo jiném hraničním přechodu může být navíc podroben krátkému pohovoru (interview). Splnění některých z uvedených podmínek (např. dostatečnou platnost cestovního dokladu) však může od návštěvníka vyžadovat i přepravce ještě před nástupem do letadla do Kanady. Nesplnění podmínek může být pro přepravce důvodem k vyloučení z přepravy.

 Pokud má občan ČR v úmyslu v Kanadě studovat nebo pracovat, musí o studijní nebo pracovní povolení požádat mimo Kanadu, tzn. na zastupitelském úřadě Kanady s vízovým oddělením. Studijní povolení bude vydáno žadateli po předložení příslušných dokumentů, jako jsou např. dopis z univerzity, kde hodlá žadatel studovat, lékařské osvědčení, doklad stvrzující finanční krytí studia. Obdobné podmínky platí i pro pracovní povolení, které zahrnuje kategorii tzv. "au-pair". Přesné informace včetně potřebných  formulářů je možné získat na každém ZÚ Kanady. V žádném případě není možno zneužít turistického vízového režimu pro účely zaměstnání či studijního pobytu. Takový návštěvník se vystavuje nebezpečí vyhoštění ze země. Rovněž není možné požádat během pobytu na území Kanady o přistěhování do země, a to ani za účelem spojení rodin.

 V případě zájmu o prodloužení pobytu je nutné požádat orgány (CIC) se sídlem ve všech hlavních městech provincií o povolení, a to nejméně 30 dnů před vypršením povolené doby pobytu, s tím, že podání žádosti o prodloužení turistického pobytu je spojeno se zaplacením nevratného poplatku ve výši 75 - 150 CAD podle typu žádosti.

 Důrazně se nedoporučuje pokoušet se o „prodloužení" pobytu v Kanadě odcestováním do USA a poté, po obdržení nového turistického víza opět vstoupit na území Kanady. Takto účelové „cestování“ může vést k odepření vstupu zpět na území Kanady a následným problémům s kanadským imigračním úřadem, popř. již k odepření vstupu na území USA. I v opačném směru - pokus o vstup na území Kanady ze Spojených států ke konci povoleného pobytu v USA a o zpětný vstup do USA po určitém pobytu v Kanadě - je tento způsob cestování velmi riskantní. Porušení kanadských imigračních předpisů může vyústit v několikaletý zákaz pobytu na území Kanady. Velmi přísně je posuzován i pokus o či dokonání ilegálního vstupu na území USA. V této souvislosti se upozorňuje, že možnost udělení víza do USA (jakéhokoliv typu) na zastupitelských úřadech USA v Kanadě je minimální, stejně jako udělení kanadského víza na území USA. Intervence českých úřadů po rozhodnutí o neudělení amerického víza je vyloučena.

Přihlašovací povinnost v Kanadě neexistuje.

Velvyslanectví Kanady v Praze:

Muchova 6

160 00 Praha 6

Česká republika

tel.: (+420) 272 101 800

fax: (+420) 272 101 890

e-mail: canada@canada.cz

Úřední hodiny:

pondělí - pátek

8:30 - 12:30 a 13:30 - 16:30

Konzulární sekce

hodiny pro veřejnost: 8:30 - 12:30

 


Lokace:

Kanada
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
21.5.2020
Právě vychází „tak trochu jiná kniha“ oblíbené české autorky Terezy Boučkové, Bhútán, má láska.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 26. 5. 2020
svátek:
dnes:
úterý 26.5.
22 °C
zítra:
středa 27.5.
18 °C