www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Klášterec nad Ohří – křehká perla Krušných hor - VIDEO

ČR: Klášterec nad Ohří – křehká perla Krušných hor - VIDEO

Publikováno: 26.4.2011
O Klášterci nad Ohří se hovoří jako o perle Krušných hor. Ten, kdo někdy tohle město ležící jen kousek od hranice s Německem navštívil, nemůže o Klášterci smýšlet jinak.

Hory, řeka, umění a kus historie - to je Klášterec. Město, které pohodlně stačíte projít za jeden den. Město, které si vás omotá kolem prstu. Město s atmosférou, kam se budete rádi vracet. Město, jehož název napovídá, že nemíříte jen tak někam.

Dotované náměstí

Náměstí Eduarda Beneše stojí na kopci, podobně jako nejslavnější pražský bulvár „Václavák“. V porovnání s ním je podstatně kratší, upravenější a klidnější. Náměstíčko v Klášterci by mohlo posloužit i jako živý důkaz toho, jak můžou zafungovat peníze z unijních dotací. Rozsáhlou rekonstrukcí prošlo před pár lety, stejně jako historické jádro města. Poslední na řadu přišla radnice stojící na jeho dolním konci, která má teď kolem sebe lešení.

náměstí v Klášterci

náměstí v Kláštercináměstí v Kláštercináměstí v Klášterci

Ještě v roce 2005, tedy těsně před rekonstrukcí, ale stála na náměstí stará komunistická budova kovomatu a místo dlažby se vám v horkých letních dnech lepil na boty asfalt. Radní v Klášterci udělali kus práce. Ambice, stát se turisticky zajímavým městem, dostala konkrétní obrysy. Škoda, že podobně, jako byla stržena budova kovomatu, nejdou odstřelit všechny paneláky, které do města bohužel patří také, stejně jako všechno krásné. Bohužel.

Klášterecké panstvo se činilo

Z náměstí se dá úzkou uličkou projít na terasu, ze které se nabízí unikátní výhled na řeku Ohři místní zámek a zámeckou zahradu. Terasu zdobí impozantní sochařské dílo jedné z místních umělkyň – socha anděla výtvarnice Jitky Kůsové.

Klášterec nad Ohří

Po točitých schodech se dá sejít přímo do zámecké zahrady a k červeně nahozenému zámku, který je dominantou celého města. Ten, kdo roku 1514 začal se stavbou původního panského domu se jmenoval Volf Dětrech Fictum. Jeho nápad byl však podstatně prostší. Chtěl jednoduše bydlet o něco lépe než ostatní. Jenže po něm přišli jiní, kteří chtěli žít líp než on a tak stavěli, přestavovali, natírali, malovali a šlechtili, až se postupem času z panského domu stal krásný zámek. Do toho všeho samozřejmě stihli válčit, hasit, umírat, rodit se, kupovat, prodávat a dědit - jak už to v životě chodí. Jediné, co na zámku nezůstalo a zůstat mělo, je omítka zdobená sgrafity. Tenhle drobný omyl bychom hypoteticky připsali na vrub Václava Hagenauera, který roku 1858 přestavěl zámek do podoby, jak ho známe dnes.

Klášterec nad Ohří - zámek

sala terrena - Klášterec nad Ohří sala terrena - Klášterec nad Ohří zámek - Klášterec nad Ohří

Jakýmsi protipólem červeného zámku je červenobíle nahozený raně barokní letohrádek Sala Terrena. Jeho terasu zdobí řada soch umělce Brokofa. Mezi letohrádkem a zámkem stojí kašna. Všechno dohromady tvoří neobvykle příjemnou atmosféru.

Chcete-li si ale v Klášterci odpočinout, kašlete na dějiny a běžte se projít do zámeckého parku, který v 17. století založil Michael Osvald Thun. Původní záměr strojené barokní zahrady s letohrádkem, kašnami a podobnými zahradními artefakty, se postupem času měnil až dospěl k závěru, že kouzlo volné přírody je to nejlepší. Na téměř deseti hektarech plochy dnes roste víc než 220 druhů stromů, včetně jednoho, který se nazývá „Strom štěstí“. Jedná se o vzácný druh dřeviny, známý jako Ginko Biloba. zámecká zahrada - Klášterec nad Ohří

Klášterec porcelánový

Klášterec nad Ohří proslavila porcelánka Thun, značka, která je dodnes známá po celém světě. Ve městě začala fungovat na konci 18. století díky Janu Mikoláši Weberovi, který tehdy panství spravoval. Dlouho hledal kvalitní zeminu a dlouho nemohl přijít na to, jak vyrobit takový porcelán, který by dokázal nadchnout. Weberovi nezbývalo nic než zkoušet a zkoušet. A povedlo se. Nejstarší dochovaný „pokus“ - šálek s podšálkem a nápisem Vivat Bohmen, byl na světě.

dům Karla Veniera

Úspěšně rozjetý podnik po Weberovi po čase přebírá Karel Venier, který přidal kláštereckému porcelánu špetku umění a dotáhl tak jeho výrobu k úplné dokonalosti. Porcelánka v Klášterci je dodnes prosperující firma, která zaměstnává šest stovek lidí a ročně vyprodukuje asi čtyři a půl tuny porcelánu. Dozvíte se ale víc, když sami navštívíte Muzeum porcelánu v Klášterci nad Ohří. Za vidění ale stojí také Kostel Nejsvětější Trojice, Kostel Panny Marie Utěšitelky a nebo třeba Thunská hrobka.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Klášterec nad Ohří
Publikováno: 12.8.2008
Klášterec nad Ohří se nachází v údolí na levém břehu stejnojmenné řeky, 36 km východně od Karlových Varů v nadmořské výšce 330 metrů.

Žatec: město chmele – VIDEO
Publikováno: 9.11.2010
Příjezdová cesta směrem od Prahy dává tušit, že Žatec není jen tak obyčejné město. Pokud si člověk, který Žatec navštíví, přece jen neodveze žádné zvláštní dojmy, městu nedaleko německých hranic zůstává alespoň jedno faktické prvenství - je totiž největší v celém lounském okrese.

Karlovy Vary aneb jak se Češi zaprodali Rusku - VIDEO
Publikováno: 1.3.2011
Karlovy Vary bezesporu patří k nejkrásnějším českým lázeňským městům. Město, jehož termální prameny léčily i ruského cara Petra Velikého, Paganiniho, Mozarta nebo Freuda, leží na soutoku řek Teplé a Ohře.

ČR, Valeč – to pravé baroko
Publikováno: 18.12.2014
Městečko, zámek ve správě NPÚ a přírodně krajinářský park, to všechno vám umožní zažít pocit, že nebesa sestoupila na zem, přesně tak, jak to zamýšleli barokní projektanti. Architektura, která stoprocentně využívá přírodní scenérie, dotváří je monumentálními kulisami, uměleckými díly a promyšlenou výsadbou ušlechtilých dřevin, navozuje meditační nálady a rozpoložení.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Krušné hory: hornická, kulturní krajina UNESCO
Krušné hory (německy Erzgebirge) jsou jedinečnou oblastí na západě České republiky a za jejími hr...

Karlovy Vary: Muzeum Moser
Prohlídka muzea Moser v Karlových Varech. Text/Foto: Tereza Flašková

ČR, Žatec: město, kde je pivo doma
Žatec, město nedaleko německých hranic a dominantou Českého středohoří má co nabídnout i v zimě. ...

ČR: Louny - vzpomínka na konec léta
Foto: Klára Svobodová/Štěpánka Svobodová


Souvisejicí videa

ČR: Klášterec nad Ohří - perla krušnohoří
Klášterec nad Ohří je město, které leží jen nedaleko od německých hranic. Jeho jméno všude po svě...

ČR: Postoloprty - zašlá sláva malého města
Podivný název, podivná historie - i tak by se daly Postoloprty charakterizovat. Zvlášť období vál...

ČR: Lenešice - renesance malé obce
Nebýt pádu kostelní věže a Lenešického okrašlovacího spolku, malá obec nedaleko Loun by nejs...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
27.5.2020
Nejstarší kalendář sice vznikl v Egyptě již ve 4. tisíciletí před Kristem, ale jeho dennodenní využívání se zachovalo dodnes. Kromě jmen a různých svátků si prostřednictvím kalendáře připomínáme všelijaké mezinárodní dny. A právě přehled těch (dle nás) nejzajímavějších vám přinášíme v následujících řádcích.
25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 5. 2020
svátek:Vilém
dnes:
čtvrtek 28.5.
15 °C
zítra:
pátek 29.5.
16 °C