www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Lázně Kynžvart - trochu jiné lázeňství - VIDEO

ČR: Lázně Kynžvart - trochu jiné lázeňství - VIDEO

Publikováno: 4.10.2011
Lázně Kynžvart leží necelých deset kilometrů od Mariánských Lázní. Se svým významnějším sousedem je tohle město bez fontán, honosných domů a kolonád, v naprostém kontrastu.

Další české městečko mající ve svém přívlastku slovo lázně. Kdyby to tak nebylo, asi by nikoho ani nenapadlo, že i tady se dá udělat něco pro své zdraví. Lázeňské kolonády a křupavé oplatky v Lázních Kynžvart ale nehledejte. Rozptýlení tohoto druhu se v rozvlněné krajině Slavkovského lesa nekoná.

Spíš než z vyfintěných lázeňských hostů těží Lázně Kynžvart z čerstvého vzduchu, který neúnavně produkují okolní smíšené lesy. Stálá a vysoká vlhkost a taky minimum škodlivin v ovzduší působí jako balzám zejména na dětské pacienty trpící nemocemi dýchacích cest. V Kynžvartu se ale léčí taky nemocné ledviny, močové cesty, obezita nebo různá kožní onemocnění.

Lázně KynžvartLázně KynžvartLázně Kynžvart Lázně Kynžvart

Na děti se Lázně Kynžvart specializují od roku 1950, kdy se při epidemii černého kašle ukázalo, že tenhle kout západních Čech působí blahodárně právě na děti. Dospělým tak holt musí stačit nedaleké Mariánské Lázně. Nejen čerstvý vzduch, ale také čtyři léčivé prameny stály za vznikem dalších českých lázní založených v polovině 19. století rodem Metternichů.

Doprava, doleva nebo ven z města?

Mírně chaotický dojem budí náměstí. Budovy, které pamatují staletí, stojí vedle historicky nevýznamných. Šipka s nápisem „hrad“ vás nedovede nikam. Šipka „zámek" pak ven z města, k zámku ale nikoliv. Když se místních zeptáte, kde najdete kynžvartské lázeňské domy, dostanete odpověď, že tohle jsou lázně a tak všechny domy musí být lázeňské.

Na náměstí je ale veselo. Před městským úřadem to vypadá, že snad místní proti něčemu protestují. Z jejich hovoru ale začíná být jasné, že je nespojil protest, ale zájezd do Chorvatska. Z Lázní Kynžvart, kde žije asi patnáct set lidí, se na slunečnou rekreaci vypravil autobus plný sousedů. Až se vrátí, možná se budou angažovat v boji za svá práva a místní knihovně svým podpisem podpoří petici za dostavbu silnice R6 Praha – Karlovy Vary – Cheb.    

Lázně Kynžvart

Lázně KynžvartLázně KynžvartLázně Kynžvart

Relax na zámku Kynžvart

Zatímco se kousek od náměstí srocují davy relaxace chtivých, o pár kilometrů dál, na zámku Kynžvart, zní tóny vážné hudby. Právě tam to žije. Zámecká budova je pro tento slavnostní večer obehnána bílou plastikovou páskou a u vchodů číhá ochranka.

Jemně žlutá budova září do dálky, odráží se v hladině rybníka, který je před ní. Kulisu dokonalosti dotváří golfové hřiště, jak jinak než s perfektně střiženým zeleným trávníkem. Silnici vedoucí přímo k zámku kolem rybníku, kde se nesmí chytat ryby, lemují staleté duby. Idylka Slavkovského lesa, o kterou se zasloužil hrabě Filip Emerch Metternich, který dal roku 1690 zámek vystavět.

Lázně KynžvartLázně KynžvartLázně Kynžvart

Lázně Kynžvart

Ne vždycky se ale na zámku Kynžvart zpívalo a hrálo. Roku 1976 se musel nechat zavřít. Důvod? Havarijní stav. V té době zámky a hrady prostě dostaly zabrat. Zasazený do krásné okolní přírody, ale osamocený zámek, nebyl nijak lukrativní a tak se roky zdálo, že je odsouzen ke zkáze.  Svou dnešní podobu získal roku 2002. Doteď ale není opravena budova pivovaru, která ve stínu letité lípy stojí pár set metrů od zámecké budovy.

Okolí Lázní Kynžvart je rájem pro bikery. V několika posledních letech, kdy se cyklistika vrací do módy, vyrostlo v okolí městečka několik zajímavých cyklotras. Za zmínku stojí Kladská nebo Smraďoch, přírodní rezervace s řadou mofetových vývěrových plynů.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Cheb: Pod střechami chebských domů
Publikováno: 30.7.2019
Nadační fond Historický Cheb vám umožní nahlédnout do historie městských domů na chebském náměstí. Na prohlídkové trase s názvem Pod střechami chebských domů uvidíte krovy zkonstruované v různých staletích – od 14. do 20. Stačí se jen objednat…

ČR: hrad a zámek Bečov nad Teplou – relikviář sv. Maura
Publikováno: 20.12.2015
Pozdně gotický hrad založený pány z Oseka, ke kterému byl koncem 18. stol. postavený barokní zámek, je hlavním cílem všech turistů, kteří stejnojmenné město navštíví. Navíc je zde od roku 2002 vystavován relikviář sv. Maura.

ČR, Mariánské Lázně – park Boheminium, Hamelika a zahrada pohádek
Publikováno: 17.9.2015
V kopcích nad centrem Mariánských Lázní, kam se dostanete naučnou stezkou, lanovkou nebo autem, se nacházejí tři velmi často navštěvovaná místa. Jsou jimi park s miniaturami českých památek, rozhledna Hamelika a pohádkové sochy v zahradě před hotelem Krakonoš.

ČR, Poděbrady: sláva železitých lázniček - VIDEO
Publikováno: 20.5.2014
Důvodů proč navštívit Poděbrady, starobylé město ležící na Labi, je mnoho. Jedním z nich jsou zajisté poděbradské lázně specializující se na choroby srdce a oběhového ústrojí.

ČR: Slavkovský les - Andělská Hora a Šemnická skála
Publikováno: 2.3.2012
Když jsme s kamarády přemýšleli, do kterého zákoutí naší země vyrazit na listopadový víkendový čundr, napadly nás Doupovské hory, které ještě nikdo z nás nikdy předtím nenavštívil. Když jsme se pak probírali mapami a informačními zdroji, rozhodli jsme se pro kombinaci tohoto českého pohoří s bezprostředně sousedícím Slavkovským lesem. Tam taky naše cesta začala.

ČR: Mariánské Lázně - upadá věhlas českého lázeňství? - VIDEO
Publikováno: 27.9.2011
Vedle Karlových Varů jsou Mariánské Lázně asi nejznámější české lázeňské město. Pojmenované jsou po Panně Marii a poslední roky dělají této světici čest. Klidné, krásné, poloprázdné místo, kterému chybí potřebná dynamika. Většina návštěvníků nejspíš očekává od tak vyhlášeného města mnohem víc.

Karlovy Vary aneb jak se Češi zaprodali Rusku - VIDEO
Publikováno: 1.3.2011
Karlovy Vary bezesporu patří k nejkrásnějším českým lázeňským městům. Město, jehož termální prameny léčily i ruského cara Petra Velikého, Paganiniho, Mozarta nebo Freuda, leží na soutoku řek Teplé a Ohře.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Bečov nad Teplou – relikviář svatého Maura
Městu vévodí velmi zachovalý gotický hradní komplex na skalnatém výběžku, který se k vám z dálky ...

ČR, Mariánské Lázně: Boheminium – park miniatur
Přes šest desítek modelů hradů, zámků či jiných památek 25x zmenšených oproti skutečné velikosti,...

ČR: Poděbrady – krátké zastavení
Město na Labi je známé zejména ze dvou pohledů – jako proslavené lázně a také typickou kulatou vě...

Zámek a Lázně Kynžvart
Do údolí města Lázně Kynžvart byl zasazen původně renesanční zámek, jehož dnešní podoba uchvátí s...


Souvisejicí videa

ČR: Lázně Kynžvart: zastavení na zámku
Lázně Kynžvart – malé a milé lázeňské městečko zasazené do nespoutané přírody Slavkovského lesa j...

ČR: Teplice
Teplice - lázeňské město ležící na hranici mezi Krušnými horami a Českým středohořím. V Teplicích...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 23. 11. 2020
svátek:Klement
dnes:
pondělí 23.11.
3 °C
zítra:
úterý 24.11.
-1 °C