www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Mariánské Lázně - upadá věhlas českého lázeňství? - VIDEO

ČR: Mariánské Lázně - upadá věhlas českého lázeňství? - VIDEO

Publikováno: 27.9.2011
Vedle Karlových Varů jsou Mariánské Lázně asi nejznámější české lázeňské město. Pojmenované jsou po Panně Marii a poslední roky dělají této světici čest. Klidné, krásné, poloprázdné místo, kterému chybí potřebná dynamika. Většina návštěvníků nejspíš očekává od tak vyhlášeného města mnohem víc.

Do Mariánských Lázní jsme se vypravili v srpnu, tedy v plné letní sezoně. Počasí bylo spíš aprílové, ale to ve městech, kde to podle všeho bude žít, nikdy nebývá zas takovou překážkou. Schovat se totiž můžete prakticky kdekoliv. Obavy z toho, že si nesednete, protože jste si neudělali rezervaci, zvlášť tady v Mariánských Lázních, nejsou na místě.

Překvapivé zjištění. Mariánské Lázně by se s trochou nadsázky daly přirovnat k „vybydlenému“ městu. Stylové hospody a restaurace, většinou ale nijak moderně vybavené, zůstávají prázdné.  Pár hostů se objeví v čase obědů a večeří. Poloprázdné ulice, prázdná náměstí. Na prstech jedné ruky se dá po setmění spočítat, v kolika hotelových pokojích si někdo zaplatil nocleh.  Obrovské hotelové domy mají kromě recepcí a několika pokojů zhasnutá světla. Rezervace pensionu nebo hotelu ještě týž den, kdy tam chcete nocovat, je naprosto bez problémů.

Mariánské LázněMariánské LázněMariánské Lázně

Mariánské Lázně

Hlavní atrakce: Zpívající fontána

Návštěva „Mariánek“ se po pár hodinách pobytu proměnila v honbu za zábavou a místy, kde se víc koncentrují lidé. Přesně takovým středobodem je kolonáda se svými horkými a studenými prameny, obchůdek s křupavými lázeňskými oplatkami a zpívající kašna, která je pro místní lidi – něco jako hodiny na věži, jejichž zvuk už ani nevnímají. Pro všechny, kdo jí neznají, slabší verze Křižíkovy fontány v Praze. I když v posledních letech by se k ní chatrná kýčovitá show v polorozpadlém areálu na pražském Výstavišti klidně dala přirovnat.

Fontána, která se za pár okamžiků rozezpívá, ale sama o sobě příliš zvláštní není. Obyčejná velká fontána, která do tak významných lázní patří. Hloučky lidí se hromadí kolem tohoto unikátu každou celou hodinu, až do pěti odpoledne. Pak se z budovy kryté kolonády ozvou tóny patřící do 80. let.

Mariánské Lázně

Mariánské LázněMariánské LázněMariánské Lázně

Nepovedený a na dnešní dobu velmi nemoderní remake songu Phila Collinse roztančí také vodu ve fontáně. Celá produkce trvá několik minut. Krátký potlesk ze slušnosti stačí. Úžas se zračí v očích snad jen u tříletých dětí. Vypadá to, že ostatní tam přišli proto, že Zpívající fontána k městu neodmyslitelně patří a tak se jí rozhodli spatřit i oni. Na tančící živel, tentokrát nasvícený, se návštěvníci můžou znovu podívat ještě v devět večer.

Konec zábavy, jde se spát

Po setmění je ve městě klid. Restaurace hotelu, který stojí na hlavní třídě jen kousek od kolonády, čítá tři číšníky a pět hostů - tři z nich hrají karty, popíjí čaj, hovoří německy a zívají. Je krátce po deváté. Podobně to vypadá v ulicích města. Kromě diskotéky pro starší a pokročilé, fungují v Mariánských Lázních jen dva kluby.

„Když mi bylo kolem dvaceti, tak tady v centru byla jedna diskotéka vedle druhé. Všude bylo plno mladých lidí a město žilo. Poslední roky je to ale jinak. Klienty nebo hosty shání pro město převážně jedna agentura a ta se specializuje na starší lidi. Teď jsou tedy Marijánky plné důchodců,“ stěžuje si asi 30letá servírka. „Ještě tak před pěti lety jsme to tady nestíhali, taky zahrádka byla narvaná. Dneska? Je tu pár lidí. Zavíráme v deset, ale hospoda je prázdná daleko dřív,“ dodává.  

Mariánské LázněMariánské LázněMariánské Lázně

Mariánské Lázně

Karlovy Vary Rusům nestačí

Jedno české lázeňské město už Rusům, dá se říct, patří. Karlovy Vary jsou jejich přítomností známé. Velmi podobná situace panuje ale také v Mariánských Lázních. I tady se na překrásných lázeňských domech objevují nápisy v azbuce. Ani pro ty, kterých se povinná výuka ruštiny netýkala, není složité rozluštit, že se jedná o nemovitosti na prodej. Češi na to nemají a Rusům se tady líbí. Smutné.

Mariánské Lázně

To, že jsou Mariánské Lázně krásné město, o tom ale není sporu. Co budova, to architektonický skvost - městečko, kterému ale k dokonalosti chybí pořádná dávka života.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Františkovy Lázně nebo také Franzensbad
Publikováno: 20.8.2010
Město, kde se hovoří česky i německy. Místo, z něhož naleziště pramenů udělalo nejprve kolonii města Chebu a po schválení projektu veřejné zástavby, dne 27. dubna 1793, i ulicovou vesnici s hlavní třídou. Projekt schvaloval císař František I. a tento den je považován za datum založení Františkových Lázní. Dnes město žije čilým turistickým a lázeňským ruchem.

ČR: Lázně Kynžvart - trochu jiné lázeňství - VIDEO
Publikováno: 4.10.2011
Lázně Kynžvart leží necelých deset kilometrů od Mariánských Lázní. Se svým významnějším sousedem je tohle město bez fontán, honosných domů a kolonád, v naprostém kontrastu.

ČR: Lázně Toušeň - tam, kde se léčí špičkoví sportovci - VIDEO
Publikováno: 22.11.2011
Lázně Toušeň jsou překvapivě živým místem. Je neděle a zřejmě jeden z posledních letošních dní. Po labském, ale taky po břehu Jizery, korzují desítky lidí.

ČR, Velichovky: 115 let slatinných lázní končí krachem - VIDEO
Publikováno: 23.7.2013
Lázně – kdo by je neměl rád. Tu pohodu, klid a hlavně lepší zdraví. Lázně Velichovky se specializují, respektive ještě začátkem července specializovaly, na léčbu pohybového ústrojí. Kdo měl potíž s kostmi či klouby, vyrazil do Velichovek.

Karlovy Vary, Spa Resort Sanssouci – Recept na dlouhověkost a pohodu
Publikováno: 7.1.2016
Spa Resort Sanssouci, Karlovy Vary nabízí ve svých zařízeních vysoký standard lázeňských, ubytovacích, stravovacích i doplňkových služeb. Nejoblíbenějším produktem je komplexní lázeňská péče, založená především na využití blahodárné karlovarské vřídelní vody, přivedené až do Spa Resortu Sanssouci s balneocentrem Mercedes. Tohle se sice ve vyhlášeném lázeňském regionu zdá samozřejmostí, ale ne každý hotel nabízející lázeňské služby se může horkými prameny přivedenými přímo z Vřídla pochlubit.

ČR, Mariánské Lázně – park Boheminium, Hamelika a zahrada pohádek
Publikováno: 17.9.2015
V kopcích nad centrem Mariánských Lázní, kam se dostanete naučnou stezkou, lanovkou nebo autem, se nacházejí tři velmi často navštěvovaná místa. Jsou jimi park s miniaturami českých památek, rozhledna Hamelika a pohádkové sochy v zahradě před hotelem Krakonoš.

ČR: Mariánské lázně - oáza klidu a luxusu
Publikováno: 9.9.2014
Vystupuji z Pendolina na krásně opraveném nádraží, přesně takto si představuji vstupní bránu do lázeňského města - kéž by takové byly u nás všechny. Od nádraží do centra města sice jezdí každých dvacet minut trolejbusy, i pěšky je to ale kousek a já se rád projdu. Menší domy postupně střídají honosné vily a rezidence, čím blíže k centru, tím více nazdobené.

ČR, Poděbrady: sláva železitých lázniček - VIDEO
Publikováno: 20.5.2014
Důvodů proč navštívit Poděbrady, starobylé město ležící na Labi, je mnoho. Jedním z nich jsou zajisté poděbradské lázně specializující se na choroby srdce a oběhového ústrojí.

Karlovy Vary aneb jak se Češi zaprodali Rusku - VIDEO
Publikováno: 1.3.2011
Karlovy Vary bezesporu patří k nejkrásnějším českým lázeňským městům. Město, jehož termální prameny léčily i ruského cara Petra Velikého, Paganiniho, Mozarta nebo Freuda, leží na soutoku řek Teplé a Ohře.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Bečov nad Teplou – relikviář svatého Maura
Městu vévodí velmi zachovalý gotický hradní komplex na skalnatém výběžku, který se k vám z dálky ...

ČR, Mariánské Lázně: Boheminium – park miniatur
Přes šest desítek modelů hradů, zámků či jiných památek 25x zmenšených oproti skutečné velikosti,...

Zámek a Lázně Kynžvart
Do údolí města Lázně Kynžvart byl zasazen původně renesanční zámek, jehož dnešní podoba uchvátí s...

Lázeňské město Františkovy Lázně
Západočeské město plné parků, kolonád a historických budov (od 17.stol) s kavárničkami a obchůdky...


Souvisejicí videa

ČR: Lázně Kynžvart: zastavení na zámku
Lázně Kynžvart – malé a milé lázeňské městečko zasazené do nespoutané přírody Slavkovského lesa j...

ČR: Mariánské Lázně - vzpomínka na léto
Mariánské Lázně – pro mnohé je toho lázeňské město nedaleko Slavkovského lesa jedno z nejkrásnějš...

ČR: Teplice
Teplice - lázeňské město ležící na hranici mezi Krušnými horami a Českým středohořím. V Teplicích...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
8.8.2020
Státní hrad a zámek si letos připomíná kulaté výročí osmi set let od své první písemné zmínky. K této příležitosti uspořádal zámek netradiční prohlídky v denních i nočních hodinách, obohatil je o unikátní exponáty a pro veřejnost otevřel kostel sv. Jakuba s černínskou hrobkou. Bonusem je cenově zvýhodněná slosovatelná výroční vstupenka.
7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 11. 8. 2020
svátek:Zuzana
dnes:
úterý 11.8.
29 °C
zítra:
středa 12.8.
29 °C