www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Františkovy Lázně nebo také Franzensbad

Františkovy Lázně nebo také Franzensbad

Publikováno: 20.8.2010
Město, kde se hovoří česky i německy. Místo, z něhož naleziště pramenů udělalo nejprve kolonii města Chebu a po schválení projektu veřejné zástavby, dne 27. dubna 1793, i ulicovou vesnici s hlavní třídou. Projekt schvaloval císař František I. a tento den je považován za datum založení Františkových Lázní. Dnes město žije čilým turistickým a lázeňským ruchem.

Ačkoli jsme Františkovy Lázně na našem webu již několikrát zmiňovali, nemohu se nepodělit o poznatky získané měsíčním pobytem v tomto městě.

Hlavním centrem všeho dění je jako u každých lázní kolonáda. Dnešní Národní třída lemovaná z obou stran historickými lázeňskými domy s novou fasádou a honosnými názvy, dlážděná zámkovou dlažbou (dříve dřevěná), plná laviček, obchodů a předzahrádek nás skutečně přenese do místa, kde se snad zastavil čas. Na jejím konci se nachází nejstarší pramen – Františkův. Tam se každé ráno scházejí lázenští hosté k pitné kúře, tam se také začala psát historie města. Po pravé straně v parku najdeme známou sošku malého chlapce sedícího na kouli s rybou v rukách, ke které se váže legenda o zázračném dotyku.

Za první budovu soukromých lázní je považován dnešní hotel Tři lilie, který si původní název zachoval dodnes. Právě ony slavné slatinné lázně povznesly koupele na světovou úroveň. Po vstupu do atriového dvora můžeme obdivovat fasádu se sgrafity chebského malíře z roku 1827.

Po objevení dalších pramenů vznikla na pozemku renesanční stavba v zámecké dispozici s reprezentativním vstupním pavilonem a bočními koupelovými křídly – Císařské lázně (1880). Tyto lázně byly zaměřeny na slatinné a železité koupele a byly vybaveny nejmodernější technikou. I dnes stále obsáhnou veškerou lázeňskou terapii. Ve středním pavilonu se pořádají koncerty, promítání a společenská setkání.

Některé lázeňské domy jsou v současné době uzavřeny, probíhají zde stavební úpravy, aby svým vybavením dosáhly požadované úrovně dnešní doby.

Lázeňské centrum je plné zeleně. K jednotlivým pramenům vedou široká upravená korza nesoucí název pramene, nebo významné osobnosti. Pitných a koupelových pramenů je zde přes dvacet. Například Adlerův pramen nese jméno po zakladateli lázní Dr. Adlerovi a jeho busta má čestné místo před stejnojmenným pavilonem. Druhým nejstarším pramenem je Luisin, pojmenovaný po císařovně Luise. Je umístěn v zahradním pavilonu s oválným půdorysem a tato stavba se řadí k nejkrásnějším empírovým pavilonům v Čechách. V letním období hrají parky a promenády všemi barvami rozkvetlých květin a keřů.

Volný čas lze trávit nejen korzováním po městě a přilehlých parcích, na koncertě či divadle, ale i poznáváním okolní přírody a zajímavostí, jako jsou například Rezervace SOOS, Motýlí farma, lesní zámeček a další místa. Pro sportovní vyžití slouží cyklotrasy jak ve městě, tak v okolí, komplex Aquafora s letní i celoroční částí, fitcentrum a cvičební sály. Bohatá nabídka lázeňských a welness pobytů zdravě konkuruje nedalekým Mariánským Lázním a Karlovým Varům.

 

Stručná historie města

  • 1196 - z tohoto období pochází nejstarší dochované písemné záznamy o existenci Chebské slatinné kyselky, dnešního Františkova pramene
  • Dějiny pramene jsou samozřejmě starší, ale po požáru města (1270) bylo vše zničeno.
  • 15. až 16. stol. - záznamy popisují tzv. kyselkovou pěšinu, která vede z Chebu k pramenům a po které ženy – nosičky vody čerpaly prameny ve slatiništi
  • 17. stol. - v tomto období byl postaven první domek u pramene (dnešní Františkův) - Cheb zůstává stále centrem služeb, neboť u pramene chybí ubytov
  • 18. stol. - díky výstavbě hostince s lázněmi a lékařského pavilonu roste počet koupelen a stáčíren léčivé vody
  • 27. 4. 1793 - císař František I. schvaluje projekt staveb lázní jako ulicové vesnice s promenádou, která nese jméno Ves císaře Františka
  • 1810 - bylo dokončeno celkem 24 samostatných lázeňských domů s vlastními  koupelnami
  • 1865 - napojení obce na železniční síť zvyšuje její návštěvnost a na základě dekretu  je povýšena na město    
  • 19. až 20. stol. - Františkovy Lázně jsou známé a uznávané po celém světě - probíhá další výstavba města do podoby, jak ho známe dnes                    

 

Lázeňské město Františkovy Lázně - fotogalerie

 

Text/foto: Monika Babická

Vloženo: 27. 7. 2010Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Karlovy Vary: město pramenů
Publikováno: 21.1.2011
V údolí, na soutoku říčky Teplá s řekou Ohří, v lesnaté krajině Krušných hor, leží město s podhorským klimatem Karlovy Vary, vyhlášené svou lázeňskou léčbou a minerálními prameny. Jsou centrem Karlovarského kraje a zároveň největším lázeňským městem v ČR. Lázeňské město se nachází nedaleko města Sokolova, Mariánských a Františkových Lázní, v nadmořské výšce okolo 447 metrů.

ČR: Mariánské Lázně - upadá věhlas českého lázeňství? - VIDEO
Publikováno: 27.9.2011
Vedle Karlových Varů jsou Mariánské Lázně asi nejznámější české lázeňské město. Pojmenované jsou po Panně Marii a poslední roky dělají této světici čest. Klidné, krásné, poloprázdné místo, kterému chybí potřebná dynamika. Většina návštěvníků nejspíš očekává od tak vyhlášeného města mnohem víc.

ČR: Lázně Toušeň - tam, kde se léčí špičkoví sportovci - VIDEO
Publikováno: 22.11.2011
Lázně Toušeň jsou překvapivě živým místem. Je neděle a zřejmě jeden z posledních letošních dní. Po labském, ale taky po břehu Jizery, korzují desítky lidí.

ČR: Mariánské lázně - oáza klidu a luxusu
Publikováno: 9.9.2014
Vystupuji z Pendolina na krásně opraveném nádraží, přesně takto si představuji vstupní bránu do lázeňského města - kéž by takové byly u nás všechny. Od nádraží do centra města sice jezdí každých dvacet minut trolejbusy, i pěšky je to ale kousek a já se rád projdu. Menší domy postupně střídají honosné vily a rezidence, čím blíže k centru, tím více nazdobené.

ČR: Skalná, Starý Rybník a rezervace SOOS
Publikováno: 23.7.2015
Zveme vás na výlet až na samý západ Čech. Uvidíte opravený hrad, zříceninu hradu, památkově chráněné hrázděné domy, úzkorozchodnou železnici a pozoruhodné přírodní jevy – mofety v přírodní rezervaci i mimo ni. Tak jedeme?

ČR, Mariánské Lázně – park Boheminium, Hamelika a zahrada pohádek
Publikováno: 17.9.2015
V kopcích nad centrem Mariánských Lázní, kam se dostanete naučnou stezkou, lanovkou nebo autem, se nacházejí tři velmi často navštěvovaná místa. Jsou jimi park s miniaturami českých památek, rozhledna Hamelika a pohádkové sochy v zahradě před hotelem Krakonoš.

ČR, Královské Poříčí – zveme vás na Statek Bernard
Publikováno: 1.10.2015
Uprostřed krajiny povrchových dolů a hnědého uhlí najdete idylickou oázu klidu, místo jako z pohádky – Statek Bernard. Pojďte si k nám připomenout, jak se kdysi na statku žilo, jaká se chovala zvířata a jak se dařilo tradičnímu řemeslu.

ČR: hrad a zámek Bečov nad Teplou – relikviář sv. Maura
Publikováno: 20.12.2015
Pozdně gotický hrad založený pány z Oseka, ke kterému byl koncem 18. stol. postavený barokní zámek, je hlavním cílem všech turistů, kteří stejnojmenné město navštíví. Navíc je zde od roku 2002 vystavován relikviář sv. Maura.

ČR: Seznam UNESCO se obohatil o Jizerskohorské bučiny i o západočeský lázeňský trojúhelník
Publikováno: 4.8.2021
Radostná zpráva došla od Výboru světového dědictví organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu, která jen před pár dny zařadila do seznamu UNESCO rovnou dvě české památky.

Město Sokolov
Publikováno: 12.11.2010
Okresní město Sokolov se nachází ve středu Karlovarského kraje, v nadmořské výšce okolo 401 metrů. Město s chmelařskou a hornickou minulostí, výskytem vzácných rud, kde se ještě dnes lomově těží hnědé uhlí (v Sokolské pánvi), znovu nabírá dech a svůj „kyslík“ čerpá v nově vytvořených parcích na místě bývalých lomů.

Obec Bukovany
Publikováno: 7.1.2011
Obec Bukovany, s necelými dvěma tisíci obyvateli, se nachází nedaleko města Sokolova, v Karlovarském kraji, v nadmořské výšce okolo 440 metrů. Z jižní části je obklopena smíšenými a borovými lesy, na severu hraničí s bývalým lomem Libík - Medard.

Obec Šabina
Publikováno: 14.1.2011
Obec Šabina se nachází na pravém břehu vodáky oblíbené řeky Ohře, v Karlovarském kraji. Nedaleko leží města Sokolov, Františkovy a Mariánské lázně.

Karlovy Vary aneb jak se Češi zaprodali Rusku - VIDEO
Publikováno: 1.3.2011
Karlovy Vary bezesporu patří k nejkrásnějším českým lázeňským městům. Město, jehož termální prameny léčily i ruského cara Petra Velikého, Paganiniho, Mozarta nebo Freuda, leží na soutoku řek Teplé a Ohře.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Bečov nad Teplou – relikviář svatého Maura
Městu vévodí velmi zachovalý gotický hradní komplex na skalnatém výběžku, který se k vám z dálky ...

ČR, Mariánské Lázně: Boheminium – park miniatur
Přes šest desítek modelů hradů, zámků či jiných památek 25x zmenšených oproti skutečné velikosti,...

Lázeňské město Františkovy Lázně
Západočeské město plné parků, kolonád a historických budov (od 17.stol) s kavárničkami a obchůdky...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.10.2021
V pořadí 16. ročník festivalu Horyzonty se tento rok uskuteční v termínu od 11. do 13. listopadu 2021. Trenčanský festival divákům představí filmy v tradičním hávu, v podobě promítání v kinosálu, ale po pozitivní zkušenosti a příznivých diváckých ohlasech z minulého roku, si můžou festivalový program prohlédnout diváci i online.
19.10.2021
Transparency International Slovensko spustilo zajímavý projekt, který se zaměřuje na podporu férového podnikání a etického nakupování. V úvodní fázi se zaměřuje na hotelový sektor, ale v budoucnosti má ambice se rozšířit i na jiné segmenty trhu, například na sektor lázeňství, stravovacích služeb a podobně.
16.10.2021
Nejlepší světové zimní filmy v rámci filmového festivalu Snow Film Fest uvidíte už od října do prosince ve většině českých a slovenských regionů. Tento rok vás čeká dohromady 6 skvělých filmových zážitků, které se dostaly na výsluní a ocení je nejen vyznavači extrémních zážitků.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Ukrajině :

Ukrajina

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pripjať – město ruin a duchů

Lvov – chutě, vůně a tóny západní Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropole

Zakarpatská oblast – místní turistika

Užhorod – ráj prvorepublikové architektury

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 22. 10. 2021
svátek:Sabina
dnes:
pátek 22.10.
9 °C
zítra:
sobota 23.10.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X