www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Karlovy Vary aneb jak se Češi zaprodali Rusku - VIDEO

Karlovy Vary aneb jak se Češi zaprodali Rusku - VIDEO

Publikováno: 1.3.2011
Karlovy Vary bezesporu patří k nejkrásnějším českým lázeňským městům. Město, jehož termální prameny léčily i ruského cara Petra Velikého, Paganiniho, Mozarta nebo Freuda, leží na soutoku řek Teplé a Ohře.

pro formát flv není dostupný prohlížeč

Rtuť teploměru se o jednom únorovém víkendu zastavila na nule. A i přestože takový den patří v zimě spíš k těm teplejším, krátce před polednem nás líně vítá poloprázdné město – Karlovy Vary. Chlouba svého zakladatele Karla IV., se na svém okraji výrazně neliší od jiných krajských měst – je moderní a průmyslové. Kruhové objezdy, standardní nádraží, široké ulice a vysoké činžovní domy, nic, čemu bychom se museli obdivovat.

Světoznámé značky ze světoznámých lázní

Karlovy Vary, zasazené do kopcovité krajiny, která dodává městu patřičnou atmosféru, ukrývají své poklady uvnitř, v lázeňské zóně. To je totiž to místo, které dalo Karlovým Varům světový věhlas. Právě kvůli němu se sem sjíždí lidé z celého světa a nechybí tu ani tenhle únorový den. Sběratelé a milovníci skla chtějí na vlastní oči poznat kousek země na západě Čech, odkud pochází slavná sklářská značka Moser. Ti, co neodolají opojné chuti a vůni bylin světově známé Becherovky, chtějí zase poznat Karlovy Vary z jiných, avšak celkem jasných důvodů. Známé karlovarské oplatky jsou pak jen příjemným zpestřením všeho kvalitního, co toto lázeňské město nabízí.

řeka TepláKarlovy VaryKarlovy Vary

Elisabetiny lázně

Na druhé straně pak stojí ti, kteří do Karlových Varů musejí - paradoxně proto, že si zamilovali chuť Becherovky nebo nějakého jiného likéru a teď si musí léčit zkažená játra, ledviny nebo žaludek. Bydlí v lázeňských domech a popíjí léčivou horkou vodu z místních pramenů. Po večerech se pak nechávají masírovat a přitom si léčí svůj poničený organismus. Mezi námi, komu by se ale nelíbila takováhle forma nátlaku?

Karlovy Vary

Středem města proudí řeka Teplá, která přidává na kráse architektonicky snad nikdy „neokoukatelným“ Karlovým Varům. Dobří pozorovatelé můžou při jejím dně spatřit ryby. Člověk, který má zrak v pořádku a přesto by si ale nevšiml vybetonovaného říčního dna, snad neexistuje. Důvod, proč karlovarští zazdili i kus podvodní vegetace je prostý. Minerální voda si tam tudy totiž našla únikovou cestu a lázeňským pramenům tak chyběla potřebná průtočnost, která by byla hodna tak významného města.

Ideál ruského turisty

Všechno zní jako idylka – město založené Karlem IV., lázeňské prameny, krásné sklo a porcelán, bylinné likéry a křupavé oplatky. Tenhle symbol češství má ale jeden háček. Hned u značky zákaz vjezdu, před vstupem do lázeňské zóny, stojí kovová cedule popsaná azbukou. Rusové tu prodávají kosmetiku, karlovarské oplatky, zájezdy, ale také luxusní nemovitosti. Jedno z měst, kterým by Češi mohli ve světě prezentovat svou národní hrdost, mluví bohužel rusky.

Karlovy Vary Karlovy Vary Karlovy Vary hotel Thermal

Karlovy Vary

Beranic typických pro ruskou federaci se na karlovarské kolonádě hemží nepočítaně. Rusky psaným nápisům chybí většinou česká mutace a tak si Češi právem připadají tak trochu jak v době, kdy nám vládl „rudý bratr“. Podobné vzpomínky se vkrádají do hlavy také v blízkosti hotelu Thermal, který ve svém velkolepém sklo – betonovém designu nezapře ideu komunismu. Po znárodnění v roce 1948 až do sametového převratu, o 41 let později, byli nejčastější lázeňskou klientelou právě Sověti. Teprve pak se pomalu do lázní začali vracet také hosté ze západu. Pro Čechy, kteří si ale váží své národní identity, jsou Karlovy Vary počmárané azbukou jakýmsi bolavým šrámem.

hotel Pupp

Karlovy VaryKarlovy VaryKarlovy VaryKarlovy Vary

Karlovy Vary kulturní a drahé

Město každoročně ožívá Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary. Křišťálové glóby si tu v minulosti převzalo mnoho slavných osobností filmového plátna. Milovníci filmů, kteří se do Varů v tomto čase vypravili, aby je na vlastní oči viděli, zaplatili za přítomnost hvězd vysokou cenu. Ceny hotelů se totiž v tomto čase šplhají „nechutně“ vysoko.

V lázeňské sezóně to ale není jen známý „fesťák“, který plní Karlovy Vary k prasknutí. Na kolonádách zní vážná, folková i moderní hudba, na dostihovém závodišti se travnatá dráha otřásá pod koňskými kopyty, golfové hřiště ožívá mnoha turnaji. Za všechno se ale platí, a v Karlových Varech, o to víc.

Text/foto/video: Klára Svobodová

hotel PuppDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Františkovy Lázně nebo také Franzensbad
Publikováno: 20.8.2010
Město, kde se hovoří česky i německy. Místo, z něhož naleziště pramenů udělalo nejprve kolonii města Chebu a po schválení projektu veřejné zástavby, dne 27. dubna 1793, i ulicovou vesnici s hlavní třídou. Projekt schvaloval císař František I. a tento den je považován za datum založení Františkových Lázní. Dnes město žije čilým turistickým a lázeňským ruchem.

ČR, Krušné hory - kam na lyže
Publikováno: 25.12.2014
Nové lyžařské areály, nové moderní lanovky, kilometry udržovaných běžeckých tras, adrenalinová zábava, rozhledny… Existuje tisíc a jeden důvod, proč určitě jet do Krušných hor. Tím aktuálním se na konci podzimu stávají krásné lyžařské terény a sportovní příležitosti.

ČR, Mariánské Lázně – park Boheminium, Hamelika a zahrada pohádek
Publikováno: 17.9.2015
V kopcích nad centrem Mariánských Lázní, kam se dostanete naučnou stezkou, lanovkou nebo autem, se nacházejí tři velmi často navštěvovaná místa. Jsou jimi park s miniaturami českých památek, rozhledna Hamelika a pohádkové sochy v zahradě před hotelem Krakonoš.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn neboli Horní Hrad
Publikováno: 10.9.2015
Pokud si za cíl nedělních výletů nevybíráte místa z výpravných obrázkových katalogů, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cílem nepotkat se s davy lidí a touhou objevit si dosud neznámou zříceninu se silným příběhem, tak toto je místo pro vás. Vypravte se na Horní Hrad poblíž Stráže nad Ohří.

Karlovy Vary, Spa Resort Sanssouci – Recept na dlouhověkost a pohodu
Publikováno: 7.1.2016
Spa Resort Sanssouci, Karlovy Vary nabízí ve svých zařízeních vysoký standard lázeňských, ubytovacích, stravovacích i doplňkových služeb. Nejoblíbenějším produktem je komplexní lázeňská péče, založená především na využití blahodárné karlovarské vřídelní vody, přivedené až do Spa Resortu Sanssouci s balneocentrem Mercedes. Tohle se sice ve vyhlášeném lázeňském regionu zdá samozřejmostí, ale ne každý hotel nabízející lázeňské služby se může horkými prameny přivedenými přímo z Vřídla pochlubit.

Německo, Fichtelberg: Krušnohorsko jako na dlani
Publikováno: 14.9.2022
Vzdušnou čarou 25 km od Karlových Varů leží Fichtelberg, nejvyšší hora Krušných hor na německé straně. Příjemný výšlap, překročení 1 000 m n. m. a rozhled do dvou států.

ČR, Valeč – to pravé baroko
Publikováno: 18.12.2014
Městečko, zámek ve správě NPÚ a přírodně krajinářský park, to všechno vám umožní zažít pocit, že nebesa sestoupila na zem, přesně tak, jak to zamýšleli barokní projektanti. Architektura, která stoprocentně využívá přírodní scenérie, dotváří je monumentálními kulisami, uměleckými díly a promyšlenou výsadbou ušlechtilých dřevin, navozuje meditační nálady a rozpoložení.

ČR: Mariánské lázně - oáza klidu a luxusu
Publikováno: 9.9.2014
Vystupuji z Pendolina na krásně opraveném nádraží, přesně takto si představuji vstupní bránu do lázeňského města - kéž by takové byly u nás všechny. Od nádraží do centra města sice jezdí každých dvacet minut trolejbusy, i pěšky je to ale kousek a já se rád projdu. Menší domy postupně střídají honosné vily a rezidence, čím blíže k centru, tím více nazdobené.

ČR, Poděbrady: sláva železitých lázniček - VIDEO
Publikováno: 20.5.2014
Důvodů proč navštívit Poděbrady, starobylé město ležící na Labi, je mnoho. Jedním z nich jsou zajisté poděbradské lázně specializující se na choroby srdce a oběhového ústrojí.

ČR: Nejdek - v srdci Krušných hor
Publikováno: 18.3.2011
V dnešním článku o českých městech Vás zavedeme do Nejdku a jeho blízkého okolí.

ČR: Klášterec nad Ohří – křehká perla Krušných hor - VIDEO
Publikováno: 26.4.2011
O Klášterci nad Ohří se hovoří jako o perle Krušných hor. Ten, kdo někdy tohle město ležící jen kousek od hranice s Německem navštívil, nemůže o Klášterci smýšlet jinak.

ČR: Lázně Bohdaneč - pohoda, která léčí - VIDEO
Publikováno: 30.8.2011
Zatraceně staré místo - i tak by mohl znít podtitul tohoto lázeňského města. První písemné zmínky totiž sahají až do 14. století.

ČR: Mariánské Lázně - upadá věhlas českého lázeňství? - VIDEO
Publikováno: 27.9.2011
Vedle Karlových Varů jsou Mariánské Lázně asi nejznámější české lázeňské město. Pojmenované jsou po Panně Marii a poslední roky dělají této světici čest. Klidné, krásné, poloprázdné místo, kterému chybí potřebná dynamika. Většina návštěvníků nejspíš očekává od tak vyhlášeného města mnohem víc.

ČR: Lázně Kynžvart - trochu jiné lázeňství - VIDEO
Publikováno: 4.10.2011
Lázně Kynžvart leží necelých deset kilometrů od Mariánských Lázní. Se svým významnějším sousedem je tohle město bez fontán, honosných domů a kolonád, v naprostém kontrastu.

ČR: Slavkovský les - Andělská Hora a Šemnická skála
Publikováno: 2.3.2012
Když jsme s kamarády přemýšleli, do kterého zákoutí naší země vyrazit na listopadový víkendový čundr, napadly nás Doupovské hory, které ještě nikdo z nás nikdy předtím nenavštívil. Když jsme se pak probírali mapami a informačními zdroji, rozhodli jsme se pro kombinaci tohoto českého pohoří s bezprostředně sousedícím Slavkovským lesem. Tam taky naše cesta začala.

ČR: Lázně Toušeň - tam, kde se léčí špičkoví sportovci - VIDEO
Publikováno: 22.11.2011
Lázně Toušeň jsou překvapivě živým místem. Je neděle a zřejmě jeden z posledních letošních dní. Po labském, ale taky po břehu Jizery, korzují desítky lidí.

ČR: Relaxační víkendy v historickém prostředí
Publikováno: 7.12.2012
V posledních letech si získávají stále větší oblibu víkendové relaxační pobyty. Po náročném pracovním týdnu je možné strávit příjemný víkend v některém z hotelů, které se specializují na wellness služby. Možná jste ale nevěděli, že skvělou relaxaci si můžete užít také v historickém prostředí, nebo dokonce přímo na zámku…

ČR, Velichovky: 115 let slatinných lázní končí krachem - VIDEO
Publikováno: 23.7.2013
Lázně – kdo by je neměl rád. Tu pohodu, klid a hlavně lepší zdraví. Lázně Velichovky se specializují, respektive ještě začátkem července specializovaly, na léčbu pohybového ústrojí. Kdo měl potíž s kostmi či klouby, vyrazil do Velichovek.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Valeč – baroko z dílny Matyáše Brauna
Obec Valeč s barokními stavbami od významného českého sochaře najdete u Doupovských hor v Karlova...

ČR, Bečov nad Teplou – relikviář svatého Maura
Městu vévodí velmi zachovalý gotický hradní komplex na skalnatém výběžku, který se k vám z dálky ...

ČR, Mariánské Lázně: Boheminium – park miniatur
Přes šest desítek modelů hradů, zámků či jiných památek 25x zmenšených oproti skutečné velikosti,...

Česká republika: Karlovy Vary v zimě
Představovat nejznámější české lázně by bylo nošením dřeva do lesa. Přesto má toto město – a zejm...

ČR: Luhačovice
Luhačovice - největší moravské lázně a čtvrté největší české lázně. Město, ve kterém žije bezmála...

Lázeňské město Františkovy Lázně
Západočeské město plné parků, kolonád a historických budov (od 17.stol) s kavárničkami a obchůdky...


Souvisejicí videa

ČR: Lázně Kynžvart: zastavení na zámku
Lázně Kynžvart – malé a milé lázeňské městečko zasazené do nespoutané přírody Slavkovského lesa j...

ČR: Mariánské Lázně - vzpomínka na léto
Mariánské Lázně – pro mnohé je toho lázeňské město nedaleko Slavkovského lesa jedno z nejkrásnějš...

ČR: Karlovy Vary
Karlovy Vary - nejkrásnější české lázeňské město proslavené filmovým festivalem, Becherovkou, skl...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.9.2022
K příležitosti Mezinárodního roku jeskyní se 1. října 2022 můžete mimořádně zúčastnit Dne otevřených dveří (dále jen DOD) Císařské jeskyně v Moravském krasu. Jeskyně je situovaná v Ostrovním žlabu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy.
27.9.2022
Podzimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s horským vůdcem a aktuálně ředitelem Horské záchrané služby Marekem Biskupičem, pozve vás přes kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajemství záhadných skalních hamburgrů a představí zručnosti syslů.
21.9.2022
Oslavy sběru úrody a vína probíhají už v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodových slavností i vinobraní, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 28. 9. 2022
svátek:Václav - Státní svátek - Den české státnosti
dnes:
středa 28.9.
6 °C
zítra:
čtvrtek 29.9.
6 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X