www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Karlovy Vary: město pramenů

Karlovy Vary: město pramenů

Publikováno: 21.1.2011
V údolí, na soutoku říčky Teplá s řekou Ohří, v lesnaté krajině Krušných hor, leží město s podhorským klimatem Karlovy Vary, vyhlášené svou lázeňskou léčbou a minerálními prameny. Jsou centrem Karlovarského kraje a zároveň největším lázeňským městem v ČR. Lázeňské město se nachází nedaleko města Sokolova, Mariánských a Františkových Lázní, v nadmořské výšce okolo 447 metrů.

Město založil Karel IV. ve 14. století. Pověst praví, že císař nechal město pramenpostavit po náhodném objevení termálních pramenů jeho loveckou družinou. Lázně byly velmi oblíbené, přírodní katastrofy bohužel zabránily zachování původních budov, tak většina památek pochází z 18. a 19. století, kdy město zažívalo období hojnosti. Toto období prezentují stavby vídeňských architektů F.Fellnera a H.Helmera, z nichž k těm nejznámějším patří Vřídelní kolonáda z lité oceli s pramenem Václava, Libuše a Rusalky, Císařské lázně, Městské divadlo, Zámecká kolonáda s pramenem Zámeckým, Mlýnská kolonáda s pramenem Mlýnským a Sadová kolonáda s Hadím pramenem . Zavedení železnice roku 1870 přineslo s sebou velký příliv návštěvníků a Karlovy Vary se tak staly nejznámějším lázeňským městem Evropy. Z významných návštěvníků a slavných osobností z řady hudebníků, literátů i básníků, kteří obohatili dějiny města jmenujme alespoň německého básníka Johanna Wolfganga von Goetha, ruského cara Petra Velikého, německého filosofa Johanna Gottlieba Fichteho, německého básníka Heinricha Heineho, rakouskou císařovnu Alžbětu, dále pak pašu Izzeta z Cařihradu a prince Kamila Hussejna z Káhiry. Listina slavných hostů je každoročně obohacována o nová jména.

Karlovarská lázeňská terapie obsahuje mnoho ozdravných procedur. K léčbě se užívají jak staletími prověřené termální koupele a pitné kúry, tak i moderní metody jako kryoterapie, floating, laserová terapie a podobně. Z lázeňských domů a hotelových zařízení lze zmínit alespoň následující :

 

lázeňská část

Alžbětiny lázně –  z roku 1906 nesou jméno po manželce císaře Franze Josefa I.  Budova s komplexem plaveckých a relaxačních bazénů je umístěna ve stylovém francouzském parku. K léčbě se používá ověřená pitná kůra, vřídelní koupele a rašelinové zábaly. Rehabilitační centrum Alžbětiných lázní vyniká vysokou odbornou úrovní a špičkovou kvalitou.

Grandhotel Pupp – se řadí mezi nejprestižnější hotely v republice. Hotetový komplex se nachází nedaleko Vřídelní kolonády a divadla Vítězslava Nezvala. Pravidelně hostí Mezinárodní filmový festival a další společenské akce. Klientům nabízí relaxační a léčebné centrum, Římské lázně a Lázeňskou kliniku Harfu.

Hotel Richmond – budova v anglickém parku s příjemnou atmosférou, vybavená balneocentrem, stylovou restaurací a kavárnou poskytuje klientům hodnotný relaxační pobyt v příjemném prostředí.

Hotel Imperiál – stylově zařízený objekt, umístěný nad lázeňským centrem je dominantou Karlových Varů. Klientům nabízí kromě vybaveného balneocentra i špičková sportovní zařízení Sportcentrum Imperiál a Indole Golf Imperiál.

Lázeňská léčba se vyvíjí a zdokonaluje od založení Karlových Varů dodnes a pomáhá uzdravovat pacienty trpící především onemocněními zažívacího ústrojí a chorobami pohybového ústrojí.

 

Karlovy Vary jsou i centrem kulturních a sportovních akcí. Nejznámější a nejoblíbenější je Mezinárodní filmový festival, pořádaný nepřetržitě od roku 1946. Festivaly jsou každoroční přehlídkou osobností filmového umění z celého světa. V Karlových Varech pravidelně probíhají Hudební festivaly Mozart, Mezinárodní festival filmů o turistickém ruchu Tourfilm, Dvořákův Karlovarský podzim, Mezinárodní jazzový festival, Pěvecká soutěž Antonína Dvořáka a další.

Karlovy Vary

Díky rozvoji lázeňství a turismu se v Karlových Varech daří a vždy dařilo i sportu. Na konci 19. století zde vzniklo dostihové závodiště, v roce 1904 bylo na kraji města otevřeno první golfové hřiště v České republice a o rok později i tenisový areál se 6-ti kurty. V současné době jsou golfová a tenisová hřiště rozložena po celém území Karlovarska. Ke způsobu lázeňského života patřily už od dob romantismu procházky po lesních cestách, na kterých postupně vyrostly altánky, lavičky, odpočívadla a gloriety. Jedinečný výhled do okolí nám poskytne například rozhledna Diana.

Karlovy VaryKarlovy Vary

Užít si návštěvu tohoto světoznámého města všemi smysly znamená ochutnat bylinný likér Becherovku, která se vyrábí od roku 1807 a  tradiční lázeňské oplatky, nebo navštívit expozici mapující více než 150 let historie sklárny Moser a porcelánu Thun.

 

Text : Monika Babická

Foto : Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Karlovy Vary, Spa Resort Sanssouci – Recept na dlouhověkost a pohodu
Publikováno: 7.1.2016
Spa Resort Sanssouci, Karlovy Vary nabízí ve svých zařízeních vysoký standard lázeňských, ubytovacích, stravovacích i doplňkových služeb. Nejoblíbenějším produktem je komplexní lázeňská péče, založená především na využití blahodárné karlovarské vřídelní vody, přivedené až do Spa Resortu Sanssouci s balneocentrem Mercedes. Tohle se sice ve vyhlášeném lázeňském regionu zdá samozřejmostí, ale ne každý hotel nabízející lázeňské služby se může horkými prameny přivedenými přímo z Vřídla pochlubit.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn neboli Horní Hrad
Publikováno: 10.9.2015
Pokud si za cíl nedělních výletů nevybíráte místa z výpravných obrázkových katalogů, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cílem nepotkat se s davy lidí a touhou objevit si dosud neznámou zříceninu se silným příběhem, tak toto je místo pro vás. Vypravte se na Horní Hrad poblíž Stráže nad Ohří.

ČR, Mariánské Lázně – park Boheminium, Hamelika a zahrada pohádek
Publikováno: 17.9.2015
V kopcích nad centrem Mariánských Lázní, kam se dostanete naučnou stezkou, lanovkou nebo autem, se nacházejí tři velmi často navštěvovaná místa. Jsou jimi park s miniaturami českých památek, rozhledna Hamelika a pohádkové sochy v zahradě před hotelem Krakonoš.

ČR: Mariánské lázně - oáza klidu a luxusu
Publikováno: 9.9.2014
Vystupuji z Pendolina na krásně opraveném nádraží, přesně takto si představuji vstupní bránu do lázeňského města - kéž by takové byly u nás všechny. Od nádraží do centra města sice jezdí každých dvacet minut trolejbusy, i pěšky je to ale kousek a já se rád projdu. Menší domy postupně střídají honosné vily a rezidence, čím blíže k centru, tím více nazdobené.

ČR: hrad a zámek Bečov nad Teplou – relikviář sv. Maura
Publikováno: 20.12.2015
Pozdně gotický hrad založený pány z Oseka, ke kterému byl koncem 18. stol. postavený barokní zámek, je hlavním cílem všech turistů, kteří stejnojmenné město navštíví. Navíc je zde od roku 2002 vystavován relikviář sv. Maura.

ČR: Nejdek - v srdci Krušných hor
Publikováno: 18.3.2011
V dnešním článku o českých městech Vás zavedeme do Nejdku a jeho blízkého okolí.

Město Sokolov
Publikováno: 12.11.2010
Okresní město Sokolov se nachází ve středu Karlovarského kraje, v nadmořské výšce okolo 401 metrů. Město s chmelařskou a hornickou minulostí, výskytem vzácných rud, kde se ještě dnes lomově těží hnědé uhlí (v Sokolské pánvi), znovu nabírá dech a svůj „kyslík“ čerpá v nově vytvořených parcích na místě bývalých lomů.

Františkovy Lázně nebo také Franzensbad
Publikováno: 20.8.2010
Město, kde se hovoří česky i německy. Místo, z něhož naleziště pramenů udělalo nejprve kolonii města Chebu a po schválení projektu veřejné zástavby, dne 27. dubna 1793, i ulicovou vesnici s hlavní třídou. Projekt schvaloval císař František I. a tento den je považován za datum založení Františkových Lázní. Dnes město žije čilým turistickým a lázeňským ruchem.

Ostrov u Karlových Varů: Hvězdné muzikály
Publikováno: 28.10.2012
Jedinečný koncert, kde zazní výběr ze světoznámých muzikálů, bude začínat v 17.00 hod. v klášterním areálu.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Valeč – baroko z dílny Matyáše Brauna
Obec Valeč s barokními stavbami od významného českého sochaře najdete u Doupovských hor v Karlova...

ČR, Bečov nad Teplou – relikviář svatého Maura
Městu vévodí velmi zachovalý gotický hradní komplex na skalnatém výběžku, který se k vám z dálky ...

ČR, Krušné hory: hornická, kulturní krajina UNESCO
Krušné hory (německy Erzgebirge) jsou jedinečnou oblastí na západě České republiky a za jejími hr...

Lázeňské město Františkovy Lázně
Západočeské město plné parků, kolonád a historických budov (od 17.stol) s kavárničkami a obchůdky...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X