www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Klášterec nad Ohří

Klášterec nad Ohří

Publikováno: 12.8.2008
Klášterec nad Ohří se nachází v údolí na levém břehu stejnojmenné řeky, 36 km východně od Karlových Varů v nadmořské výšce 330 metrů.

náměstíMěsto má přibližně 16 tisíc obyvatel a díky nově vybudované průmyslové zóně se úspěšně vyvíjí. Dominantou města, jež je pro svou polohu na hranicích dvou hor také nazýváno „Branou Krušných hor“, je zámek s muzeem českého porcelánu.

První písemná známka o Klášterci nad Ohří pochází z roku 1352, kdy na tomto místě založil řád benediktýnů z Postoloprt svůj klášter, podle něhož dostalo město svoje jméno. Na přelomu 15. a 16. století vzniklo v blízkosti Ohře poddanské kostelměstečko s panským dvorem, který byl v 2. polovině 16. století přestavěn na dvoukřídlý renesanční zámek a spolu s ním byla vybudována i anglická zahrada a barokní kostel Nejsvětější Trojice. Od 16. století až do konce 19. století byl nejvýznamnějším majitelem panství rod Thunů. V těchto dobách město postihly i pohromy – zasáhlo jej několik požárů, takže bylo mnohokrát přestavováno a v době třicetileté války byl zámek zpustošen Švédy. Jeho obnovu pak provedl C. Lurago, avšak klasicistní podoba se nedochovala, protože po požáru v roce 1856 byl zámek upraven v novogotickém stylu. Přibyly tak věžičky, cimbuří a v romantickém duchu byla upravena i věž zámku. Roku 1794 zde byla založena druhá nejstarší manufaktura na porcelán u nás, jejíž hlavním iniciátorem byl Maxmilian Weber. Továrna funguje dodnes a pro své výrobky používá značku Thun.

zámekV současnosti je zámek celoročně přístupný a v jeho dvou prohlídkových okruzích si lze prohlédnout sbírky českého, čínského, japonského i středoevropského porcelánu.

Mezi další památky města patří zámecký park v anglickém stylu (založený v 17. století), v jehož rámci vznikla i Sala terrena, ranně barokní jednopatrový letohrádek s terasou a arkádovou chodbou. Dále je velmi zajímavá Thunská hrobka, několik kostelů a samotné městské náměstí s radnicí, jež nedávno prošlo rekonstrukcí a může se tak pochlubit svou původní podobou z 19. století.

zámecký parkPro ty, kdo dávají přednost zábavě a poznávání místních přírodních krás, je u severního okraje města k dispozici moderní aquapark nebo je možné navštívit areál Kyselka se dvěma minerálními prameny a rehabilitačním centrem.

Ve městě pak najdeme celou řadu značených turistických i cyklistických tras, které nás ve větší míře zavedou do oblastI Krušných hor.                   

 

 

Rašovická lávkaText: Denisa Arvajová

Foto: Wikimedia Commons, Horst74, č.2, Zipacna1, č.2, č.3, Manfred E. Fritsche  Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Klášterec nad Ohří – křehká perla Krušných hor - VIDEO
Publikováno: 26.4.2011
O Klášterci nad Ohří se hovoří jako o perle Krušných hor. Ten, kdo někdy tohle město ležící jen kousek od hranice s Německem navštívil, nemůže o Klášterci smýšlet jinak.

ČR, Krušné hory: Jáchymov - hornická a kulturní krajina UNESCO?
Publikováno: 16.2.2015
V roce 1516 založil majitel ostrovského panství Štěpán Šlik poblíž rozkrytých bohatých ložisek stříbra osadu Údolí sv. Jáchyma, kterou osídlili především horníci ze sousedního Saska. Poté, co byla osada povýšena na svobodné horní město, žilo v ní v r. 1533 neuvěřitelných 18 tisíc obyvatel. Šlo o druhé nejlidnatější město Českého království!

ČR, Krušné hory – Hauenštejn neboli Horní Hrad
Publikováno: 10.9.2015
Pokud si za cíl nedělních výletů nevybíráte místa z výpravných obrázkových katalogů, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cílem nepotkat se s davy lidí a touhou objevit si dosud neznámou zříceninu se silným příběhem, tak toto je místo pro vás. Vypravte se na Horní Hrad poblíž Stráže nad Ohří.

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikováno: 9.2.2015
Dostane se Hornická a kulturní krajina Krušných hor na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Ti zasvěcení věří, že ano. Ale nečekejte na rozhodnutí komise, přijeďte se už nyní podívat na malá města a osady, hornické památky a divokou přírodu.


Souvisejicí videa

ČR: Klášterec nad Ohří - perla krušnohoří
Klášterec nad Ohří je město, které leží jen nedaleko od německých hranic. Jeho jméno všude po svě...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 8. 2022
svátek:Helena
dnes:
čtvrtek 18.8.
22 °C
zítra:
pátek 19.8.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X