Loket, hrad

Publikováno: 9.6.2008
Královský hrad Loket, jedna z jedenácti mocenských struktur, které měly být podle Karla IV. navždy v rukou českých panovníků, je postaven podél řeky Ohře a s okolní přírodou vytváří malebné prostředí, ve kterém je radost trávit volné chvíle.

Hrad LoketKrálovský hrad Loket, jedna z jedenácti mocenských struktur, které měly být podle Karla IV. navždy v rukou českých panovníků, je postaven podél řeky Ohře a s okolní přírodou vytváří malebné prostředí, ve kterém je radost trávit volné chvíle. Hrad leží podobně jako Helfštejn na staré obchodní stezce, která spojovala české země s Německem a potažmo západní Evropou.

   Původní románský hrad stál na místě dnešního Lokte někdy na počátku 13. století. První písemná zmínka pochází z roku 1234. V té době, v časech vlády Václava I., byl Loket v jeho vlastnictví a tvořil jednu z mála opor, které mu zbývaly proti vzbouřené české šlechtě, jenž zvolila vlastního vzdorokrále Přemysla, který se po smrti Václava I. ujal trůnu a do dějin se zapsal jako Hrad LoketPřemysl Otakar II., Král železný a zlatý.

     S Loktem se pojí pověst ohledně vzniku města Karlovy Vary. Karel IV. se odtud totiž jednoho dne vydal na lov, při němž objevil horký léčivý pramen, u kterého nechal založit toto první české lázeňské město, tehdy však známé jako Teplé lázně u města Lokte.

     Po husitských válkách se Loket dostal pod správu rodu Šliků, kteří kraji kolem Lokte vládli sto let. Šlikové, původem Němci, nebyli mezi svými poddanými oblíbení a navíc chtěli na sklonku 15. století svá území od českých zemí odtrhnout a připojit je k Sasku. Tou dobou hrad vyhořel, což znamenalo, že se muselo začít s jeho přestavbou. Byly provedeny pozdně gotické a renesanční úpravy obytných částí, takže se hrad přeměnil v pohodlné rodinné sídlo. Šlikové vybudovali nové paláce, hluboké sklepy a vězení. V bitvě na Hrad LoketBílé hoře ale tento rod stál na protestantské straně, takže po ní bylo jejich panství za trest zkonfiskováno.

      Hrad počal po krátkém vlastnictví jednoho majitele chátrat, až roku 1797 začala přestavba, která ho měla změnit na krajskou věznici, což ho zachránilo. Toto vězení fungovalo až do roku 1949. Další rekonstrukce byly provedeny až v 80. a 90. letech 20. století. V červenci 1993 byl hrad zpřístupněn veřejnosti.

Otevírací dobu hradu najdete ZDE.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons, Ja.sem.ja, Bobak HaEri, Jitka Erbenová, JialiangGaoDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Město Sokolov
Publikováno: 12.11.2010
Okresní město Sokolov se nachází ve středu Karlovarského kraje, v nadmořské výšce okolo 401 metrů. Město s chmelařskou a hornickou minulostí, výskytem vzácných rud, kde se ještě dnes lomově těží hnědé uhlí (v Sokolské pánvi), znovu nabírá dech a svůj „kyslík“ čerpá v nově vytvořených parcích na místě bývalých lomů.

Cheb: Pod střechami chebských domů
Publikováno: 30.7.2019
Nadační fond Historický Cheb vám umožní nahlédnout do historie městských domů na chebském náměstí. Na prohlídkové trase s názvem Pod střechami chebských domů uvidíte krovy zkonstruované v různých staletích – od 14. do 20. Stačí se jen objednat…

Obec Bukovany
Publikováno: 7.1.2011
Obec Bukovany, s necelými dvěma tisíci obyvateli, se nachází nedaleko města Sokolova, v Karlovarském kraji, v nadmořské výšce okolo 440 metrů. Z jižní části je obklopena smíšenými a borovými lesy, na severu hraničí s bývalým lomem Libík - Medard.

Obec Šabina
Publikováno: 14.1.2011
Obec Šabina se nachází na pravém břehu vodáky oblíbené řeky Ohře, v Karlovarském kraji. Nedaleko leží města Sokolov, Františkovy a Mariánské lázně.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
11.11.2019
Vánoce jsou časem milých překvapení a malých zázraků. Krásné chvíle s rodinou a tu pravou sváteční atmosféru si můžete vychutnat i v malebném zámeckém komplexu Schloss Hof, který má právě v tento čas neopakovatelné kouzlo.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 13. 11. 2019
svátek:Tibor
dnes:
středa 13.11.
3 °C
zítra:
čtvrtek 14.11.
1 °C