Loket, hrad

Publikováno: 9.6.2008
Královský hrad Loket, jedna z jedenácti mocenských struktur, které měly být podle Karla IV. navždy v rukou českých panovníků, je postaven podél řeky Ohře a s okolní přírodou vytváří malebné prostředí, ve kterém je radost trávit volné chvíle.

Hrad LoketKrálovský hrad Loket, jedna z jedenácti mocenských struktur, které měly být podle Karla IV. navždy v rukou českých panovníků, je postaven podél řeky Ohře a s okolní přírodou vytváří malebné prostředí, ve kterém je radost trávit volné chvíle. Hrad leží podobně jako Helfštejn na staré obchodní stezce, která spojovala české země s Německem a potažmo západní Evropou.

   Původní románský hrad stál na místě dnešního Lokte někdy na počátku 13. století. První písemná zmínka pochází z roku 1234. V té době, v časech vlády Václava I., byl Loket v jeho vlastnictví a tvořil jednu z mála opor, které mu zbývaly proti vzbouřené české šlechtě, jenž zvolila vlastního vzdorokrále Přemysla, který se po smrti Václava I. ujal trůnu a do dějin se zapsal jako Hrad LoketPřemysl Otakar II., Král železný a zlatý.

     S Loktem se pojí pověst ohledně vzniku města Karlovy Vary. Karel IV. se odtud totiž jednoho dne vydal na lov, při němž objevil horký léčivý pramen, u kterého nechal založit toto první české lázeňské město, tehdy však známé jako Teplé lázně u města Lokte.

     Po husitských válkách se Loket dostal pod správu rodu Šliků, kteří kraji kolem Lokte vládli sto let. Šlikové, původem Němci, nebyli mezi svými poddanými oblíbení a navíc chtěli na sklonku 15. století svá území od českých zemí odtrhnout a připojit je k Sasku. Tou dobou hrad vyhořel, což znamenalo, že se muselo začít s jeho přestavbou. Byly provedeny pozdně gotické a renesanční úpravy obytných částí, takže se hrad přeměnil v pohodlné rodinné sídlo. Šlikové vybudovali nové paláce, hluboké sklepy a vězení. V bitvě na Hrad LoketBílé hoře ale tento rod stál na protestantské straně, takže po ní bylo jejich panství za trest zkonfiskováno.

      Hrad počal po krátkém vlastnictví jednoho majitele chátrat, až roku 1797 začala přestavba, která ho měla změnit na krajskou věznici, což ho zachránilo. Toto vězení fungovalo až do roku 1949. Další rekonstrukce byly provedeny až v 80. a 90. letech 20. století. V červenci 1993 byl hrad zpřístupněn veřejnosti.

Otevírací dobu hradu najdete ZDE.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons, Ja.sem.ja, Bobak HaEri, Jitka Erbenová, JialiangGao



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Město Sokolov
Publikováno: 12.11.2010
Okresní město Sokolov se nachází ve středu Karlovarského kraje, v nadmořské výšce okolo 401 metrů. Město s chmelařskou a hornickou minulostí, výskytem vzácných rud, kde se ještě dnes lomově těží hnědé uhlí (v Sokolské pánvi), znovu nabírá dech a svůj „kyslík“ čerpá v nově vytvořených parcích na místě bývalých lomů.

Obec Bukovany
Publikováno: 7.1.2011
Obec Bukovany, s necelými dvěma tisíci obyvateli, se nachází nedaleko města Sokolova, v Karlovarském kraji, v nadmořské výšce okolo 440 metrů. Z jižní části je obklopena smíšenými a borovými lesy, na severu hraničí s bývalým lomem Libík - Medard.

Obec Šabina
Publikováno: 14.1.2011
Obec Šabina se nachází na pravém břehu vodáky oblíbené řeky Ohře, v Karlovarském kraji. Nedaleko leží města Sokolov, Františkovy a Mariánské lázně.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X