www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Zámek Kynžvart

Zámek Kynžvart

Publikováno: 14.6.2009
Na samém úpatí čarokrásného a rozlehlého Slavkovského lesa, v těsné blízkosti proslavených Mariánských Lázní, na soutoku tří potoků leží pohádkový zámek Kynžvart.

Kynžvartský zámek se nachází v údolí pod městečkem Lázně Kynžvart. Historie tohoto města se začala psát již ve druhé polovině 13. století. Tehdy založil král Přemysl Otakar II. na skalním ostrohu pomezní hrad Kunigeswart. V dalších letech se zde vystřídalo mnoho majitelů. Do třicetileté války to bylo deset šlechtických rodů. Ten poslední, páni z Cedvic nechali v údolí pod hradem postavit renesanční tvrz. Tu i s panstvím získal v rámci pobělohorských konfiskací rod Metternichů, který byl jejím držitelem až do roku 1945. Na místě zchátralé renesanční tvrze nechal postavit hrabě Philipp Emmerich v letech 1681 - 1691 barokní zámek. Za vlády Klementa Zámek KynžvartWenzela Lothara Johanna Nepomuka, druhého knížete von Metternich - Winnenburg, byl známým italským architektem Pietrem Nobilem v letech 1820 – 1839 zámek přestaven ve stylu vídeňského klasicismu, své dnešní podoby. Kancléř Metternich byl jednou z nejvýznamnějších osobností střední Evropy. V letech 1809 - 1848 zastával funkci rakouského ministra zahraničí a od roku 1821 byl zároveň rakouským státním kancléřem. Nežil však jen pro politiku, je známý též tím, že měl velice rád ženy. Někteří autoři dokonce tvrdí, že v době kdy bylo Rakousko ovládáno Napoleonem, měl Metternich milostný poměr s manželkami nejmocnějších Napoleonových generálů z nichž jedna byla dokonce císařovou dcerou. Říká se, že jeho milenkou byla i kněžna Vilemína Zaháňská, známá z knihy Babička.

Zámecké sbírky jsou velmi cenné. V zámeckých prostorách lze shlédnout mnoho uměleckých děl, unikátního zlaceného nádobí, drahého nábytku, exotických exponátů dovezených sem z dalekých zemí, egyptských mumií, různých kuriozit, ale i vzácných osobních předmětů dřívě patřícím slavným osobnostem.

Zámek KynžvartSbírka knih na kynžvartském zámku se řadí mezi nejvýznamnější šlechtické knihovny u nás. Obsahuje okolo 50 tisíc svazků. Unikátem této knihovny je rukopisný zlomek Pěti knih Mojžíšových, pocházející z přelomu 8. a 9. století. Součástí zámecké knihovny je rovněž kolekce téměř osmi tisíc grafických listů, zejména mědirytin, ocelorytin a litografií. K nejcennějším malířským dílům na zámku patří čtyři gotické deskové oltářní obrazy zobrazující legendu o nalezení sv. Kříže od německého malíře Bernarda Strigela. Na začátku 20. století byla na kynžvartský zámek z Vídně převezena sbírka mramorových bust a skulptur od Antonia Canovy. Hlavní oltář zámecké kaple je vytvořen ze zbytků mramorů římského chrámu sv. Petra za hradbami. Oltář nechal zhotovit papež Řehoř XVI. pro kancléře Metternicha. Zdejší kabinet kuriozit patří mezi nejstarší veřejně přístupná muzea v Evropě. Jeho vznik je úzce spojen s osobností Karla Hussa, posledního chebského kata. Sbírky mincí, přírodnin a historických kuriozit jsou základem zámeckého muzea.

Po prohlídce zámku se nabízí procházka zámeckým parkem, jenž vás nadchne svou rozlehlostí. Zámecký park vznikl při Zámek Kynžvartempírové přestavbě zámku. Vídeňský dvorní zahradník Riel nechal vyniknout dvě hlavní osy a tři dominantní průhledy od zámku. V parku jsou rozmístěny nádherné rybníky, malebná zákoutí, přírodní pískovcové koupaliště, ale také několik historicky zajímavých staveb. Jde o monumentální obelisk k poctě císařů Františka I. a Ferdinanda V., kterým kancléř Metternich sloužil. Za pozornost stojí také dřevěná lesní kaple gotizujících tvarů stojící na vrchu nad zámkem.

Až budete nasyceni pohledem na všechnu tu nádheru zámeckého areálu, můžete si udělat výlet do nedalekých lázní Kynžvart, kde se projdete po lázeňské kolonádě, pokocháte se pohledem na budovy z předminulého století, osvěžíte se vodou z několika léčivých pramenů a nebo se projdete starobylou lázeňskou alejí. Nabízí se i výlet do Slavkovského lesa, projít se po naučné stezce přes rašeliniště Smraďoch nebo se nechat okouzlit podmanivou scenérií kolem zámečku Kladská.

Zámek Kynžvart byl v roce 2002 na zámku Christianborg v Kodani oceněn medailí EUROPA NOSTRA - nejvyšším oceněním v památkové péči.

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Wikimedia Commons, Ondřej Koníček, Karelj, č.2, Zipacna1

  

Související články:

Lázně Kynžvart

Osada Kladská



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí fotogalerie

Zámek a Lázně Kynžvart
Do údolí města Lázně Kynžvart byl zasazen původně renesanční zámek, jehož dnešní podoba uchvátí s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X