www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Jakabov palác v Košicích

Jakabov palác v Košicích

Publikováno: 18.6.2010
Nedaleko centra Košic u dnešního městského parku vyrostl v 19. století palác. Během jednotlivých období byl sídlem více institucí, ale i předmětem majetkových sporů. Jeho první majitel byl Peter Jakab, jehož jménem se palác pyšní dodnes: Jakabův palác.

Jakabov palac

Pozoruhodnou stavbu se rozhodla zrealizovat rodina Jakabových. Předpoklady na to měla, vlastnila košickou cihelnu a tyto cihly použili i na stavbu tohoto paláce. Samotný projekt vytvořili Petrovi synové Arpád a Gejza. Zajímavostí je, že několik stavebních prvků, jimiž byl palác ozdoben, použili z Dómu sv. Alžběty, vyřazené jako nepotřebné. Stavbu ukončili v roce 1899. V té době se v jeho okolí nacházel uměle vytvořený vodní tok Mlýnský náhon, ten však v roce 1968 zrušili a přestavěli na podúrovňovou čtyřproudovou komunikaci.Jakabov palac

Jakabův palác byl postaven v novogotickém slohu a Jakabovi ho vlastnili až do roku 1908, kdy se rozhodli Košice opustit. Předtím svoje dílo prodali svoje sídlo Hugovi Barkányi. V roce 1945 sloužil po určitou dobu československému prezidentovi Edvardu Benešovi. Po roce 1989 nastalo období, kdy se o jeho vlastnictví začal spor mezi Barkányiho dcerou a městem. Jakabov palacSoud v této věci rozhodoval vícekrát, jednou v prospěch Barkányiho dcery, jindy v prospěch města. Až rok 2005 přinesl jednoznačné stanovisko soudu, jímž byl palác přidělen městu. Ani tím se však spor neskončil a dědička se odvolala. Jelikož však palác už nutně potřeboval opravu střechy, město se rozhodlo investovat. K celkové rekonstrukci paláce se však přistoupí až po definitivním určení vlastníka. Zatímco v minulosti byl kromě sídla majitelů a prezidenta i místem svatebních obřadů či působištěm Britské rady, dnes se jeho prostory využívají na významné společenské akce. V současnosti patří mezi národní kulturní památky a svou architekturou, zasazenou do současného prostředí vzbuzuje pozornost nejen místních Košičanů.

Jakabov palac

Stavební činnost Jakabových se zaměřovala i na další významné košické stavby, jako je například divadlo, muzeum nebo Andrássyho palác na Hlavní ulici.

Text a foto: Karin BogschováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: Kostel Nejsvětější Trojice v Košicích
Publikováno: 17.3.2011
Pokud se rozhodnete navštívit Košice, určitě byste neměli vynechat návštěvu tohoto chrámu s množstvím vzácných fresek. Kostel Nejsvětější Trojice najdete přímo v centru města a při jeho prohlídce se vám naskytne nevšední pohled na několik uměleckých skvostů.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská příroda zaznamenala po více jak sto letech výskyt pralesního bezobratlého živočicha – kornatce velkého, 1,5 centimetru velkého černého brouka, který se znovu objevil v národním parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. října ožijí Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými víny, piknikovými lahůdkami i uchu lahodící hudbou v obklopení pestrých barev podzimu.
13.10.2019
Známý cestovatelský portál i letos vytvořil celosvětový žebříček těch nejoblíbenějších leteckých společností, který vám přinášíme v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 15. 10. 2019
svátek:Tereza
dnes:
úterý 15.10.
17 °C
zítra:
středa 16.10.
15 °C