www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Spišská Nová Ves: Výhled na Iglov a okolí

Spišská Nová Ves: Výhled na Iglov a okolí

Publikováno: 10.1.2011
K typické siluetě historického města Spišská Nová Ves neodmyslitelně patří kostelní věž. Před několika roky znovu zpřístupnili její ochoz, proto – když to počasí jen trochu dovolí – se vyplatí spálit trochu kalorií a vystoupat několik desítek schodů na tuto jedinečnou vyhlídku.

Spisska Nova VesPřed výstupem stojí za to si prohlédnout i samotný kostel s mnoha historickými artefakty, mezi nimiž nechybí gotický dřevořez připisovaný turistické ikoně celého regionu Spiše – Mistru Pavlovi z Levoče. V tomto případě jde o třídílné sousoší Ukřižování (Kalvárie). Některé sakrální předměty z kovu připomínají dávnou slávu města, proslaveného těžbou a zpracováním kovových rud. Při vstupu do chrámu zaujme i portál s reliéfem. Ale vzhůru k nebesům...

Věž římskokatolického farského chrámu Nanebevstoupení Panny Marie má několik pozoruhodností, jež zaujmou nejen zájemce o historii nebo o církevní stavby. Například svou výškou 87 metrů je to údajně nejvyšší kostelní věž na Slovensku. Další kuriozitou je až sedm ciferníků věžních hodin ve dvou výškách, jež prý všechny pohání jediný hodinový stroj. Tato zajímavost vznikla při přestavbě a navýšení věže, kdy ponechali i tři „nižší“ ciferníky. Místním obyvatelům však nezvyklý počet hodin přinesl žertovné označení „šlepí Spišiaci“.

Spisska Nova Ves - namesti, v dalce Tatry

Výstup na věž je možný ve skupině do 20 osob pouze s průvodkyní a je potřebné si ho předem dohodnout v nedalekém Turistickém informačním centru na náměstí (vedle muzea v tzv. Provinčním domě, který patří k nejkrásnějším stavbám na náměstí, místní mu říkají Levočská brána). Děti do 15 let mají přístup pouze v doprovodu dospělého. V letní sezóně, kdy bývá největší zájem turistů, bývají termíny výstupů vyvěšeny přímo na vstupních dveřích ke schodišti na věž. Milovníkům adrenalinu doporučuji termín například krátce před polednem, kdy výstup po schůdcích v těsné blízkosti právě dunícího zvonu umocní celkový zážitek.

Spisska Nova Ves - namesti s Redutou

Z ochozu kostelní věže se otevírá jedinečný výhled na samotné město s náměstím zajímavého čočkovitého tvaru, jež tvoří jakoby dvě na koncích vzájemně spojené ulice s parkem uprostřed. Náměstí je orientováno přibližně od východu na západ, proto jeho severní stranu označují jako Letní ulici a jižní naopak za Zimní, protože na ni – obrazně řečeno – celý den slunce nezasvítí. Neméně přitažlivý je výhled na okolí města: na západu vrcholky Tater (žel, v čase naší návštěvy skryté za oblaky), na jihu zalesněný Slovenský ráj, na východě Volovské vrchy, dále masiv Braniska a Levočské vrchy až po nejbližší kopec, nazývaný „Blamont“ (Blaumont).

Spisska Nova Ves - Levocska brana a Blamont

Při vyhlídce na úžasné panorama jsem si vzpomněl, že kdysi dávno jsem v jakémsi zahraničním bedekru četl, že uherský název Igló (staří lidé tam o něm dodnes hovoří jako o „Iglove“) do města údajně přinesli horníci z německého města Iglau. To by měla být dnešní Jihlava na Českomoravské vrchovině. Díky těžbě stříbra to bylo v raném středověku druhé – po Praze – největší a nejbohatší město Českého království a až do začátku 20. století s převahou německy hovořícího obyvatelstva. Po vytěžení zásob stříbrné rudy sláva města upadala a tamní havíři odešli za svou prací do Kutné Hory a dalších měst, včetně uherských.

Spisska Nova Ves - Slovensky raj a Vysoke Tatry

Neodolal jsem pokušení „blýsknout se“ svými vědomostmi a zeptal jsem se průvodkyně, zda je to pravda. Zkoumavě se na mne zahleděla, jako by se chtěla přesvědčit, zda otázku myslím vážně. Nakonec jen stroze odsekla: „O tom nic nevím“ a odešla se věnovat turistům na druhé straně ochozu.

Spisska Nova Ves - Letna ulica, v dialke Branisko

Její reakce ve mně vyvolala pochybnosti, zda jsem si tento detail zapamatoval správně. A tak jsem začal hledat na internetu, ale nikde jsem nic na toto téma nenašel. Jen na oficiální stránce města je zmínka o tom, že ve 13. století »král Béla IV. nechal po tatarských vpádech přivést na vypleněné území nové osadníky z Čech, ale hlavně ze Saska ... Nová Ves byla přejmenována německy na "Neudorf", latinsky "Nova Villa" a později Maďary pojmenována "Iglo". Někde se uvádějí i názvy "Newendarff", "Iglovo" nebo "Iglow". « O něco dál se potom píše, že město vzniklo »splynutím staré slovenské obce „Iglov“ a novější německé obce „Nová Ves“«.

Spisska Nova Ves - Volovske vrchy

Internet mne však přece jen nezklamal... I touto cestou děkuji milé paní Martě Almási z maďarského Székesfehérváru, jež mi laskavě potvrdila, že souvislost mezi názvy Igló a Iglau uvádí například turistická příručka Viktor Szombathy: Csehszlovákia z vydavatelství Panorama 1976 (2. doplněné vydání) pod heslem Spišská Nová Ves (Igló) na str. 202-204. Doufám, že průvodkyním (a historikům) na Spiši někdy někdo přeloží, co o jejich městě píší v zahraničí.

Spisska Nova Ves - pred zapadom slunce

Text a foto: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Město Jihlava
Publikováno: 7.10.2007
Město Jihlava se nachází v Českomoravské vvrchovině a je obchodním, správním, kulturním a průmyslovým centrem a sídlem kraje Vysočina. Byla založena Václavem I. po objevení stříbrných žil v první polovině 13. století. Jihlava leží na hranicích Čech a Moravy na řece Jihlavě a žije v ní téměř 50 000 obyvatel.

SR, Poľanovce – vesnička pod Braniskem
Publikováno: 22.6.2016
Východní Slovensko nabízí k vidění mnoho krásných obcí a dnes se do jedné z nich vydáme. Na rozhraní Braniska, Levočských vrchů a Hornádské kotliny, jen pár kilometrů od Spišského hradu, se nachází malá vesnička Poľanovce, která nabízí kromě zajímavých staveb i malebnou přírodu.

SR: Levoča – město Mistra Pavla
Publikováno: 6.7.2016
Dnes zavítáme do jednoho starobylého města, které nabízí nejucelenější a zároveň nejhodnotnější památkový celek na Slovensku, který je spolu se Spišským hradem, Spišskou Kapitulou a památkami v okolí zapsán do světového dědictví UNESCO (od r. 2009). Tím městem je krásná Levoča.

SR: Spišská Nová Ves – brána do ráje
Publikováno: 13.7.2016
Minulý týden jsme navštívili město Mistra Pavla – Levoču a dnes se přesuneme jen o necelých 11 kilometrů níže do Spišské Nové Vsi, která je považována za vstupní bránu do národního parku Slovenský ráj.

SR: Spišská Magura – návštěva Bachledovy doliny
Publikováno: 28.2.2018
Oblast Spiše se může právem pochlubit nejen četnými historickými památkami, ale také pozoruhodnými přírodními krásami. Zajímavou a v poslední době stále více navštěvovanou lokalitou ve spišském regionu je i Bachledova dolina – sportovně-rekreační středisko, které leží v jižní části pohoří Spišská Magura.

SR: výlet ze Spišské Kapituly do Žehry II
Publikováno: 24.3.2016
Minulý týden jsme se během našeho výletu stihli podívat do Spišského Podhradí a vystoupat na hradní vrch k pompéznímu Spišskému hradu, kde jsme se napojili na žlutě značenou turistickou stezku, která nás dnes provede unikátní přírodní oblastí, jakož i obcí Žehra.

SR: výlet ze Spišské Kapituly do Žehry I
Publikováno: 17.3.2016
Tentokrát zavítáme na východ Slovenska, kde navštívíme památky zapsané v seznamu UNESCO. Během výletu spojíme poznávání historie s turistikou. Výchozím bodem pro nás bude město Spišská Nová Ves.

ČR: Kutná Hora – město stříbra - VIDEO
Publikováno: 25.5.2010
Procházka Kutnou Horou se promění ve sprint, budete-li chtít vidět všechny její památky. V jednom dni je to prakticky nemožné. Nestačí snad ani víkend.

Krajina z ptačí perspektivy
Publikováno: 3.3.2011
Podobně jako se nedá porovnávat zážitek z jízdy v autě a na motorce, ani žádný jiný vyhlídkový let nepřinese tak mocný zážitek a dobrodružství, jako let v balonu. Poznávat krajinu pohledem z nebes se člověk rozhodl už koncem 18. století, ale bez ohledu na rychlý pokrok letectví, zůstávají lety balonem plněným vzduchem stále populární i v 21. století.

SR, Spišská Sobota – klenot pod Tatrami
Publikováno: 16.5.2013
Dnes se na toulkách Slovenskem vydáme do okresního města Poprad, konkrétně do městské památkové rezervace Spišská Sobota. Nahlédneme do její historie, kterou provázela období rozvoje i úpadku. Navzdory spletitému osudu se její historicko-umělecká hodnota nevytratila, spíše naopak, v současnosti nabízí unikátní pohled na životy našich předků v regionu Spiše.

SR: Spišská Belá – pohled do minulosti
Publikováno: 24.10.2013
Město Spišská Belá se nachází v severní části Popradské kotliny, pod mohutnými Belianskými Tatrami, na křižovatce cest do Kežmarku, Staré Lubovně, Zamaguria a Vysokých Tater. V dnešním putování po Slovensku se vydáme za poznáváním krás tohoto nevšedního města.

SR, Spišský hrad: monumentální krása – VIDEO
Publikováno: 8.9.2015
Dnes s naší kamerou zabloudíme do městečka Spišské Podhradí, nad kterým se vypíná jeden z největších hradních komplexů na Slovensku – Spišský hrad. Přestože je městečko vstupní branou k hradu, katastrálně je tento středověký monument přiřazen k území obce Žehra. A to je jen jedna z mnoha zajímavostí, které vás čekají v dnešním článku.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Spišská Nová Ves – město unikátů a rekordů
Nejen vstupní brána do Slovenského ráje, ale i místo nevšedních procházek, to v sobě snoubí Spišs...

SR, Spišská Sobota – zachovalá historie
Město Poprad ve své severozápadní místní části zvané Spišská Sobota ukrývá nádherné zachovalé his...

Slovenský ráj - Velký Sokol
Fotografické putování po jedné z nejpůsobivějších dolin Slovenského ráje. Pakliže chcete o tomto ...

Vysoké Tatry: hory, které vás uchvátí
Fotografie byly pořízeny na podzim v roce 2009. Tehdy bylo těsně po konci letní sezony a počasí z...

Pohoří Vysoké Tatry
Vysoké Tatry jsou jednou z nejhezčí a turisty vyhledávanou oblastí cestovního ruchu ve Slovenské ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
19 °C
zítra:
středa 17.8.
21 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X