www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Zámek v Markušovcích

Zámek v Markušovcích

Publikováno: 10.6.2010
Při toulkách po východním Slovensku můžeme natrefit na zajímavou obec Markušovce s původně renesančním, později rokokově upraveným zámečkem a letohrádkem Dardanely.

Samotnou obec Markušovce najdeme na břehu řeky Hornád v Hornádském podolí asi 6 kilometrů jihovýchodně od města Spišská Nová Ves. Tento zámeček dal v roce 1643 postavit František Mariássy. Jeho prostory byly využívány nejen jako sídlo majitelů, ale i jako humanistická škola, která byla založená v roce 1567 Pavlem Mariássym. Objekt je charakteristický kruhovými věžemi na nárožích, atikou a rytmicky členěnými kamennými okny.Markusovce


V roce 1745 ukončili původní majitelé výstavbu nových objektů v samotném areálu zámečku. Úpravou prošly i dvě prostranné hospodářské budovy, které se nacházejí po obou stranách zámku. Téměř po 30 letech se pozornost majitelů začala zaměřovat na obnovu. celého zámečku. Jejich záměrem bylo změnit vzhled zámku, a přejít tak z renesančního slohu na rokokový. Vytvořena byla falešná řada oken, čímž se dosáhlo jednak optického snížení vysoké renesanční atiky a zároveň zdání třípodlažní budovy.

Markusovce Jelikož počet reprezentačních prostor už nepostačoval, začalo se v roce 1778 s výstavbou letohrádku Dardanely. Hlavním důvodem k jeho výstavbě byla očekávaná návštěva císaře Josefa II. Nakonec k ní však nedošlo, a tak majitelé stavební práce přerušili. Až 70. léta minulého století byla jakýmsi přelomovým obdobím, kdy byla dostavěna boční křídla podle původního projektu.

Dardanely V interiéru se zachovalo původní renesanční členění s ústředním schodištěm ve dvoraně. Odtud je přístup k jednotlivým místnostem na přízemí. Najdeme zde valené klenby s lunetami a klášterní klenby s bohatým štukovým dekorem. Slavnostní síň letohrádku zkrášluje klenba s rokokovými malbami. Vnitřek bočních křídel dotváří schodiště a zařízení z konce 70. let. Až do dnešní doby se zachovala původní dispozice zámku, a bez ohledu na mnohé rokokové úpravy na rohových baštách zůstaly zachovány renesanční střílny. DardanelyVeřejnosti je zpřístupněna expozice historického, zejména empírového nábytku. Letohrádek Dardanely je znám výstavou historických klávesových hudebních nástrojů a občas se ve slavnostní síni pořádají zajímavé koncerty.

Okolí obce, která leží na okraji Slovenského ráje, poskytuje jedinečné přírodní terény s možností výletů do LevočskýchVolovských vrchů.


Text a foto: Karin Bogschová

Zdroj: flickr.com

 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maďarsko: „Turismus bez hranic": Cesta po hradech a zámcích
Publikováno: 18.10.2010
Poznávat nejzajímavější lokality východního Slovenska a severovýchodního Maďarska umožňuje společný projekt maďarsko-slovenské spolupráce pod názvem Turismus bez hranic, spolufinancovaný Evropským fondem regionálního rozvoje. Jedna z jeho tras se nazývá Cesta po hradech a zámcích.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mrazivý den

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
1. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
2. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
3. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.12.2021
Už nás dělí jen pár hodin od nového roku 2022, ale díky datumové hranici se vítání na ostrovech Kiribati a Samoa odehraje již o 11té hodině našeho středoevropského času, zatím co neosídlený Bakerův a Howlandův ostrov ho uvítají jako poslední, a to o 13-té hodině následujícího dne (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhlídku s útulnou uvedli do provozu nad bývalým vlekem ve městě Svidník. Stavba v těžko přístupném terénu zpřístupnila jedinečný výhled z věže, nabízející panorama města Svidník od Pamětníka sovětské armády až po lesní komplex Osy.
22.12.2021
Najväčšia databáza leteckých fotografií celého Slovenska bola vytvorená za pomoci fondov EU a je dostupná aj verejnosti. Ako vianočný pozdrav môžete zaslať fotografiu svojej obce z neba, a to komukoľvek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Itálii :

Itálie

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty města

Benátky – město mezi vodními kanály

Sardinie – Cagliari a jeho široké okolí

Neapol – hlavní město Kampánie a pizzy

Bari – přístavní městečko na pobřeží Jaderského moře

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 1. 2022
svátek:Drahoslav

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X