www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Golčův Jeníkov – střed Česka – VIDEO

ČR: Golčův Jeníkov – střed Česka – VIDEO

Publikováno: 10.1.2012
Něco málo přes dva a půl tisíce lidí žije ve městě s názvem Golčův Jeníkov. Na životě města to ale není znát, je poloprázdné.

Je sychravo, vzduch v Golčově Jeníkově je nasycen kouřem. Spíš než na Vysočině si člověk připadá jako ve městě, které žije průmyslem. Z komínů rodinných domů se valí nazelenalý kouř, který protivně štípe v nose při každém nádechu. Šedivá obloha pouští na zem drobounké kapky vody a v ulicích je klid, a tak i nálada ve městě, o kterém se také hovoří jako o středu České republiky, je jakási ponurá.

Když ale zabrousíte hlouběji do ulic Golčova Jeníkova, objevíte mnoho jeho tajů, a to celkem snadno. Stačí, když se budete rozhlížet trochu pozorněji. Historické budovy vyjímají se mezi těmi o pár staletí mladšími celkem jasně a člověk nemusí být historik ani architekt, aby ho něco takového praštilo do očí.

Golčův Jeníkov

Golčův Jeníkov Golčův Jeníkov Golčův Jeníkov

Židovství v Golčově Jeníkově má hlubokou tradici

Tak třeba budova židovské synagogy beze slov ukazuje, jaký byl a možná dosud i je vztah k židovství. Našedivělá omítka i dnes prosvítá v zástavbě rodinných domů. Kolem synagogy však není téměř žádný prostor. Místo toho, aby se mohla předvést v plné kráse, jako by se ukrývala mezi „obyčejnými“ domy, z nichž několik bylo součástí bývalého židovského ghetta. Židovství vždycky muselo uhýbat většinovým kulturám, přestože bylo moudré a vzdělané. 

Zámek jako hospoda

Naopak přímo u hlavní cesty se na odiv vystavuje zámecký areál, který tvoří tři budovy. Nejvýraznější a současně také nejstarší z nich je renesanční Golčova tvrz, kde nyní sídlí galerie. Barokní věž s fortifikačními prvky nebo střílna, v dobách, kdy byl v zámku pivovar, sloužila jako skladiště chmele. Samotná budova zámku není nic extra. Žádné vysoké sloupy ani zdobení na stěnách, ani kašny a sochy. Tenhle zámek zvaný Starý je jednoduchá jednopatrová budova, vystavěná v barokním slohu. Na zámek by ji nejspíš nikdo netipoval, nebýt na ní nápisu Zámecká restaurace. Spíš na Zájezdní hostinec. Nový zámek, který stojí hned vedle, ještě na svou rekonstrukci čeká.

Golčův Jeníkov Golčův Jeníkov Golčův Jeníkov 

Golčův Jeníkov

Na konci táhlého náměstí se nedá přehlédnout budova staré pošty, na jeho druhé straně pak zelený hotel Slunce, jehož solární panely na střeše z dálky upoutají víc, než budova samotná. Na desce umístěné na jeho zdi se můžete dočíst, že nynější hotel Slunce býval vrchnostenskou hospodou, ve které nocoval maršál Daun, a sloužil jako přepřahací stanice pro dostavníky na cestě z Prahy do Vídně.

Golčův Jeníkov Golčův Jeníkov Golčův Jeníkov

Golčův Jeníkov

Rarita schovaná v baculaté věži

Vysoké věže s baculatou kopulí budou zřejmě vůbec prvním objektem v Golčově Jeníkově, kterého si člověk všimne, ovšem hned potom, co zjistí, že přes místní retardéry se nedá jet rychleji - nad 10 kilometrů za hodinu. Zvonice, která obyčejně patřívá ke kostelu, je tady v Golčově Jeníkově od církevní budovy oddělena silnicí. Podivnost, která člověku dojde až po nějaké době tázavého zírání, má na svědomí synovec manželů Goltzových. S celým panstvím podědil i mnohé povinnosti, jednou z nich bylo vystavět ve městě zvonici, druhou pak vyplácet tisíc rýnských zlatek komunitě jezuitů. Jeho nesvědomitost v bodě číslo dvě byla příčinou mnoha půtek, které vyvrcholily až stavbou zvonice mimo všechny církevní stavby.

Z nemocnice, kterou původně chtěl vystavět generál Goltz, po kterém je nakonec město pojmenováno, vzniklo děkanství a jezuitská rezidence. Pohádková do dálky červeně zářící budova zdobená renesančními štíty, se kromě kaple, dochovala v původní podobě.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Kolín historický, průmyslový i hudební - VIDEO
Publikováno: 4.5.2010
Upravené náměstí, uprostřed kašna, morový sloup a kolem je rozházeno pár stánků s ovocem, zeleninou a květinami. Jen málokdo někam spěchá.

ČR: Čáslav - odkaz Jana Žižky - VIDEO
Publikováno: 3.1.2012
Je rok 2012 a lidé v Česku se pomalu nadechují do nového roku a po svátcích se snaží vrátit do tempa, s kterým se na pár dní rozloučili před vánočními svátky.

ČR, Žďár nad Sázavou - centrum: zpátky do sedmdesátek - VIDEO
Publikováno: 2.10.2012
Žďár nad Sázavou je město známé hlavně díky Santiniho poutnímu kostelu Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zapsaného na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Kdo by tenhle zázrak hory hledal v centru, byl by zklamán. Stojí totiž na kraji města. My ale i přesto v centru Žďáru zůstaneme a kostelu se budeme věnovat podrobně někdy později.

ČR, Lipnice nad Sázavou: gigantický hrad v jedné malé vsi – VIDEO
Publikováno: 9.10.2012
Jsou Vesnice a vesnice. Vesnička, do které vás zavedeme tentokrát, je plná půvabu. Žije tam bezmála sedm stovek lidí. V letní sezoně a dokonce i na jejím samotném konci, když už počasí není tak vyzývavé, bývá ale o poznání lidnatější. Lákadlem pro turisty je totiž stejnojmenný hrad, resp. jeho velmi dobře zachované trosky a jeho několik opravených částí.

ČR, Humpolec: aneb kam se odstěhoval Hliník - VIDEO
Publikováno: 7.5.2013
„Hliník se odstěhoval do Humpolce“. Tak tahle věta o spolužákovi, kterého nikdy nikdo neviděl, ale jehož přítomnost se prolíná celým filmem „Marečku, podejte mi pero“ tvůrců Svěráka a Smoljaka, vynesla Humpolec do povědomí celého národa.

ČR, Pelhřimov: stezkou po stavitelských slozích - VIDEO
Publikováno: 14.5.2013
Pozváním do Pelhřimova na Vysočině se zároveň se přeneseme do slavného českého filmu „Vesničko má středisková“, kde Pelhřimov figuruje coby místo, kam se hostinský s bolavou páteří měl na radu doktora jet podívat na krematorium, aby věděl, do čeho jde.

ČR: Golčův Jeníkov
Publikováno: 18.2.2011
Kraj Vysočina skrývá nejedno město či zákoutí, které stojí za to objevit a poznat. Jedním z nich je malebná dvoutisícová obec Golčův Jeníkov...

ČR: Vysočina – hrady a zámky nad řekou Sázavou
Publikováno: 14.7.2016
Během jednoho dne můžete navštívit tři klenoty nacházející se při řece Sázavě. Hrad v Ledči nad Sázavou, historické centrum a zámek ve Světlé nad Sázavou a na závěr majestátní hrad v Lipnici nad Sázavou.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Lipnice nad Sázavou – umění skryté v lese
Vydejte se prostřednictvím naší dnešní fotogalerie do oblasti vytesaných skal nad zatopenými žulo...


Souvisejicí videa

ČR: Golčův Jeníkov - na hranici s Vysočinou
Golčův Jeníkov je menší město tvořící hranici s regionem Vysočina, ale také střed Česka. Dnes tam...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 9. 8. 2022
svátek:Roman
dnes:
úterý 9.8.
14 °C
zítra:
středa 10.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X