www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Hrad Kámen – kulisa na kvetoucí skále

ČR: Hrad Kámen – kulisa na kvetoucí skále

Publikováno: 27.1.2014
Malá, nenápadná vesnička Kámen nedaleko Pelhřimova, kde žije na tři stovky obyvatel, a kterou byste po hlavní silnici projeli za dvě minuty. V jediné zatáčce se ale objeví hrad – dnes udržovaná stavba v barokně-renesančním stylu, kvůli které zastavíte na poměrně velkém parkovišti pod hradem.

Hrad Kámen

Hrad KámenHrad KámenHrad Kámen

Objekt je zasazen do skály, kolem jejíž paty je pro procházku jako stvořené arboretum (s jezírkem, památnými stromy a keři obrůstajícími skalní masiv) ústící do okolní zahrady. Celá stavba je obestavěna kamennou zdí s hlavní vstupní bránou a železnou postranní, která vede přímo do arboreta.  

Hrad Kámen, zahradaHrad Kámen, arboretum

Sídlo českých pánů ze 13. stol. postavené na skále (506 m n. m.), po které byl hrad pojmenován a posléze i vzniklá obec, býval obehnán hradním příkopem přístupný přes padací most. Dnes vás vítá barokní brána se zastavěným nádvořím hradu přestaveného na zámek. K dnešní podobě se panství propracovalo po mnoha úpravách, neboť každý z majitelů se snažil stavebně upravit hrad k obrazu svému, ovšem někdy i necitelným zásahem. Jak se dozvíte z jednoho z obrazů, posledním majitelem hradu Kámen byl pražský obchodník Antonín Fleissig, jehož zálibou byla myslivost, z té doby pochází i paroží zdobící chodby, a zámek s okolními lesy využíval k honitbám. Nástup komunistické vlády ale přinesl majiteli smutný konec, celý objekt s polnostmi byl vyvlastněn.

Hrad Kámen, ložniceHrad Kámen, velký salon

Při prohlídce navštívíte hradní věž ve starém paláci, která sloužila na obranu, v jejím přízemí zbrojnici a v patře obytný sál. Ostatní prostory nového paláce vám poskytnou pohled do stylu bydlení konce 19. století (ložnice, jídelna, salony). V Rytířském sále dnes můžete říct slavnostně své „ano“, jeho prostory jsou k svatebním obřadům uzpůsobeny. Ne všechny exponáty pocházejí přímo z tohoto místa, např. nádherná kachlová kamna, která bohužel nejsou ani funkční, doplňují pouze interiér malého salonu. Propojovací chodby zdobí trofeje, zbraně a výtvarné umění spjaté s hradem. Zarazí vás, že na jednom místě je víc exponátů s nějakou abnormalitou, než by bylo zdrávo. Například divočák s lidským okem a ještě…, ale to už při samotné prohlídce s průvodcem v kostýmu a podrobným výkladem.

Hrad Kámen

Od roku 1974 je v hradních prostorách přístupné muzeum jednostopých vozidel – soubor historických unikátů motocyklů a bicyklů z konce 19. a počátku 20. století. Od roku 2011 je hrad Kámen pobočkou Muzea Vysočiny v Pelhřimově.

Muzeum motocyklůMuzeum motocyklů

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, ZOO Jihlava – svět zvířat jako na dlani
Publikováno: 4.9.2012
Jihlavská zoologická zahrada leží v přírodním areálu malebného údolí řeky Jihlávky, v blízkosti historického centra města (asi 10 minut pěší chůze). Útulným prostředím i menší rozlohou láká k rodinným procházkám I ke školním či turistickým výletům.

ČR, Lipnice nad Sázavou: gigantický hrad v jedné malé vsi – VIDEO
Publikováno: 9.10.2012
Jsou Vesnice a vesnice. Vesnička, do které vás zavedeme tentokrát, je plná půvabu. Žije tam bezmála sedm stovek lidí. V letní sezoně a dokonce i na jejím samotném konci, když už počasí není tak vyzývavé, bývá ale o poznání lidnatější. Lákadlem pro turisty je totiž stejnojmenný hrad, resp. jeho velmi dobře zachované trosky a jeho několik opravených částí.

ČR, Humpolec: aneb kam se odstěhoval Hliník - VIDEO
Publikováno: 7.5.2013
„Hliník se odstěhoval do Humpolce“. Tak tahle věta o spolužákovi, kterého nikdy nikdo neviděl, ale jehož přítomnost se prolíná celým filmem „Marečku, podejte mi pero“ tvůrců Svěráka a Smoljaka, vynesla Humpolec do povědomí celého národa.

ČR, Pelhřimov: stezkou po stavitelských slozích - VIDEO
Publikováno: 14.5.2013
Pozváním do Pelhřimova na Vysočině se zároveň se přeneseme do slavného českého filmu „Vesničko má středisková“, kde Pelhřimov figuruje coby místo, kam se hostinský s bolavou páteří měl na radu doktora jet podívat na krematorium, aby věděl, do čeho jde.

ČR: Žirovnice – muzeum knoflíkářství
Publikováno: 6.1.2014
Město Žirovnice se nachází v okrese Pelhřimov v kraji Vysočina a žije zde přibližně 3 000 obyvatel. Z hlediska turistického a geografického patří do širší oblasti Českomoravské vrchoviny.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Lipnice nad Sázavou – umění skryté v lese
Vydejte se prostřednictvím naší dnešní fotogalerie do oblasti vytesaných skal nad zatopenými žulo...

ČR: hrad Kámen
Na členité skále poblíž Pelhřimova byl v polovině 13. století vystavěn gotický hrad, který se po ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C