www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Jihlava: česko – moravská metropole - VIDEO

ČR, Jihlava: česko – moravská metropole - VIDEO

Publikováno: 11.9.2012
O Jihlavě slýcháme ve zprávách snad denně. Aby taky ne – Jihlava je totiž statutárním městem Kraje Vysočina, a tak není divu, že se v místě, které obrazně rozděluje Čechy a Moravu, sem tam něco zásadního semele. Aby bylo úplně jasno v tom, kudy hranice vlastně vede, nechala Marie Terezie v Jihlavě „postavit“ čtyři hraniční kameny.

 

Úspory jihlavské policie

O zábavu ve městě se pravidelně starají fanoušci fotbalu, také místní policie na sebe nedávno upozornila celkem kuriózním způsobem, když se snažila rozprodat část svého majetku včetně areálu dětského tábora, aby tak pomohla nějakou tou kačkou svému rozpočtu. A šetří i jihlavští strážníci. Místo nafty teď budou na pořádek dohlížet s vozy poháněnými stlačeným plynem.

Pokud se běžný turista nesetká tváří v tvář s nadšeným davem fotbalových fandů, zřejmě ho takové jihlavské „storky“ úplně minou. Bezstarostně projde kolem policejních aut, aniž by věděl, že jsou na prodej, a spíš se bude věnovat důkladné prohlídce města a tomu, aby nasál trochu té pravé jihlavské atmosféry. Nejlíp by to mělo fungovat v samotném centru města, které platí za městskou památkovou rezervaci. Jihlava

Jizva v srdci Jihlavy

Jizvu na duši tohoto, do „nedávna“ ryze moravského, města představuje obří stavba obchodního domu Prior, která vyrostla přímo uprostřed náměstí někdy v polovině 70. let minulého století. Jihlava má kliku, že disponuje jedním z nejrozlehlejších českých náměstí, a tak se Prior se zelenou střechou, dá alespoň teoreticky ignorovat. Daří se to třeba uměleckým fotografům, kteří se tomuto místu se svým objektivem zdárně vyhýbají.

Jihlava - Brána Matky Boží

Jihlava - obchodní dům na náměstíJihlavaJihlava

Objektů, které stojí za vidění je v Jihlavě víc než dost. V historickém jádru města bychom napočítali 213 památkově chráněných objektů. Z jedinečného mixu gotické, renesanční a barokní architektury musí být nadšený každý milovník historie. Dokonce i laik pozná, že mnohé z městských domů už leccos pamatují a výjimečně ne proto, že by byly ve špatné kondici. To jejich klenby, průčelí nebo mistrovská dílka na fasádách je prozradily.

Několik významných staveb

Nepřehlédnutelný zůstává kostel sv. Jakuba většího se svou 63 metrů vysokou věží. Ve čtyřiceti metrech najdete veřejnosti přístupný ochoz, kde kdysi pracoval věžník troubící každou hodinu, ale taky na poplach nebo ve dnech, kdy město vítalo vzácné hosty. Věřte nebo ne, poslední věžník tam troubil ještě v roce 1924. Dnes ochoz slouží jen jako perfektní vyhlídka. Kostelů najdete v Jihlavě ještě sedm.

Jihlava - kostel sv. Jakuba

Dalším objektem, který nepřehlédnete, jsou zbytky městského opevnění, jehož výraznou část tvoří parkán nedaleko Brány Matky Boží, jediné dochované z původních pěti městských bran vystavěných v druhé polovině 13. století. Podobně jako ochoz na kostele sv. Jakuba dnes slouží jako vyhlídka, ale také sídlo astronomů. Prostřednictvím dvou expozic se návštěvníci mohou důkladněji seznámit s historií města Jihlavy.

JihlavaJihlavaJihlava

Jihlava - Brána Matky Boží

Nejen na zemi, ale i pod ní, je v Jihlavě co obdivovat. Jihlavské podzemí, je i díky rozloze náměstí, pod nímž se 25 kilometrů dlouhý systém chodeb o třech podlažích táhne, po tom znojemském největší v Česku. O důvodu jeho výstavby se historici dlouho přeli. Jedni tvrdili, že jihlavské podzemí jsou vlastně zbytky stříbrných dolů, druzí zase měli za to, že ho nechala vystavět armáda. Novodobý výklad však tyto teorie popírá, a přichází s tezí o skladovacích prostorách pro kdysi velmi důležitou obchodní křižovatku.

Jihlavská ZOO – tam, kde se čerpá energie

ZOO Jihlava

ZOO JihlavaZOO JihlavaZOO Jihlava

Zastávek, kam bychom vás mohli, či snad dokonce měli, pozvat je v Jihlavě mnoho. Jedním z takových míst je i jihlavská ZOO, specializující se na chov drápkatých opiček a šelem. Tahle ZOO, která funguje už 55 let, dokázala divy. Hlavně v poslední době se snaží zdokonalovat prostředí pro všech 150 druhů exotických zvířat. Do roku 2014 by se měla rozrůst o několik dalších pavilonů. Nový domov získají třeba žirafy, afričtí primáti nebo hyeny. ZOO slibuje také nový tropický pavilon nebo australskou a asijskou expozici. Na návštěvu jihlavské ZOO stačí pár hodin. Co do rozlohy totiž patří k těm menším. Jako jedna z mála ale leží prakticky v centru města. Jihlava

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Kamenice nad Lipou - město prastarého stromu
Publikováno: 29.3.2013
Čtyřtisícová Kamenice nad Lipou je součástí pelhřimovského okresu v Kraji Vysočina. Město leží při řece Kamenici ve výšce 563 m n. m.

ČR: Jaroměřice nad Rokytnou – Moravské Versailles
Publikováno: 7.9.2017
Slavné francouzské Versailles bylo již ve své době inspirací pro mnohá šlechtická sídla. Jedním z takových je i zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou, kterému se přezdívá Moravské Versailles. Nejde o žádnou klamavou reklamu ve snaze přilákat na tuto barokní perlu co nejvíce turistů. Jan Adam z Questenberka si opravdu přál v Jaroměřicích svoje Versailles vybudovat. Jaroměřice měly být kulturním střediskem regionu, centrem zábavy i umění a domovem múz. I když – jak už to tak bývalo – plány byly velkolepé, ale kvůli nedostatku financí mohly být uskutečněny pouze částečně, ale centrem kulturního života se zámek stal a dějištěm kulturních událostí je i dnes.

ČR, Třebíč – nejmladší zářez na pažbě UNESCO
Publikováno: 29.6.2017
Zatím posledním zápisem českých hmotných památek v prestižním seznamu světového dědictví UNESCO jsou židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa. Seznam UNESCO zdobí teprve od roku 2003, město Třebíč ale o stovky let déle. V následujícím článku vám ukážeme, oč jste přišli, pokud jste tam ještě nebyli.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická propast
Publikováno: 14.12.2016
Poté co jsme minulý týden začali procházku po lázeňském areálu obce Teplice nad Bečvou (na levém břehu Bečvy), se dnes přesuneme na pravý břeh, abychom po krátkém turistickém výstupu mohli naplno obdivovat nejhlubší propast na světě.

ČR: Městečko Brtnice a hrad Rokštejn – poutníkova čistá radost
Publikováno: 16.6.2016
Dnes vás chci pozvat do jednoho z těch půvabných míst, kam hluk civilizace nedoléhá, kde v památkové zóně malého města hnízdí čápi a nedaleko v lese čeká na své objevitele nádherná hradní zřícenina.

ČR, Černá Hora – městečko piva
Publikováno: 26.11.2015
V okrese Blansko (asi 20 kilometrů od Brna na jižním okraji Boskovické brázdy) se nachází přibližně dvoutisícové městečko Černá Hora, které je obklopeno krásnými lesy. Tato obec je známá hlavně místním pivovarem. Kromě něj se ale podíváme i na další zajímavá místa, která byste rozhodně neměli vynechat.

ČR, Blansko – Skalní mlýn
Publikováno: 7.10.2015
Poté, co jsme si představili novou interaktivní expozici v Domě přírody Moravského krasu, se přesuneme o pár metrů dál. Řekneme si o naší výchozí lokalitě zvané Skalní mlýn, která je výjimečná hned z několika hledisek.

ČR: Kamenice nad Lipou - moje srdeční záležitost
Publikováno: 20.1.2014
Toto malebné městečko s necelými čtyřmi tisíci obyvateli, ke kterému mám hluboký citový vztah, se nachází v Kraji Vysočina, v okrese Pelhřimov.

ČR: Žirovnice – muzeum knoflíkářství
Publikováno: 6.1.2014
Město Žirovnice se nachází v okrese Pelhřimov v kraji Vysočina a žije zde přibližně 3 000 obyvatel. Z hlediska turistického a geografického patří do širší oblasti Českomoravské vrchoviny.

ČR, Pelhřimov: stezkou po stavitelských slozích - VIDEO
Publikováno: 14.5.2013
Pozváním do Pelhřimova na Vysočině se zároveň se přeneseme do slavného českého filmu „Vesničko má středisková“, kde Pelhřimov figuruje coby místo, kam se hostinský s bolavou páteří měl na radu doktora jet podívat na krematorium, aby věděl, do čeho jde.

ČR, Lipnice nad Sázavou: gigantický hrad v jedné malé vsi – VIDEO
Publikováno: 9.10.2012
Jsou Vesnice a vesnice. Vesnička, do které vás zavedeme tentokrát, je plná půvabu. Žije tam bezmála sedm stovek lidí. V letní sezoně a dokonce i na jejím samotném konci, když už počasí není tak vyzývavé, bývá ale o poznání lidnatější. Lákadlem pro turisty je totiž stejnojmenný hrad, resp. jeho velmi dobře zachované trosky a jeho několik opravených částí.

ČR, Žďár nad Sázavou - centrum: zpátky do sedmdesátek - VIDEO
Publikováno: 2.10.2012
Žďár nad Sázavou je město známé hlavně díky Santiniho poutnímu kostelu Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zapsaného na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Kdo by tenhle zázrak hory hledal v centru, byl by zklamán. Stojí totiž na kraji města. My ale i přesto v centru Žďáru zůstaneme a kostelu se budeme věnovat podrobně někdy později.

ČR, ZOO Jihlava – svět zvířat jako na dlani
Publikováno: 4.9.2012
Jihlavská zoologická zahrada leží v přírodním areálu malebného údolí řeky Jihlávky, v blízkosti historického centra města (asi 10 minut pěší chůze). Útulným prostředím i menší rozlohou láká k rodinným procházkám I ke školním či turistickým výletům.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Lipnice nad Sázavou – umění skryté v lese
Vydejte se prostřednictvím naší dnešní fotogalerie do oblasti vytesaných skal nad zatopenými žulo...

ČR, Jižní Morava – fotografický ráj
V okolí jihomoravské obce Šardice (nedaleko Kyjova) se nachází ráj pro všechny fotografy. Snadno ...

ČR, Hranice – křižovatka cest
V dnešní fotogalerii se vydáme na procházku po městě Hranice, které se nachází v okrese Přerov. N...


Souvisejicí videa

ČR, Pelhřimov: stezkou po stavitelských slozích
Pelhřimov je příkladem jednoho z mnoha krásných měst kraje Vysočina. V městě známém též jako míst...

ČR, Humpolec: aneb kam se odstěhoval Hliník
Humpolec je město ležící v Pelhřimovském okrese v kraji Vysočina asi v polovině cesty mezi Prahou...

ČR, Lipnice nad Sázavou: hradní gigant
Lipnice je městečko nedaleko Humpolce a Havlíčkova Brodu známé především díky stejnojmenné hradní...

ČR, Žďár n./S.: střípky historického jádra města
Na podobě historického jádra Ždáru nad Sázavou, města ležícího na pomezí Čech a Moravy, se podeps...

ČR, Jihlava: česko – moravská metropole
Jihlava - město, kde žije víc než 50 tisíc obyvatel je známé jako centrum Kraje Vysočina, ale tak...

ČR: Jihlava - na návštěvě v místní ZOO
Pojďte se s námi na chvilku podívat do jihlavské Zoo, kde chovají téměř 200 druhů exotických zvíř...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 8. 2019
svátek:Bartoloměj
dnes:
sobota 24.8.
25 °C
zítra:
neděle 25.8.
23 °C