www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Kamenice nad Lipou - moje srdeční záležitost

ČR: Kamenice nad Lipou - moje srdeční záležitost

Publikováno: 20.1.2014
Toto malebné městečko s necelými čtyřmi tisíci obyvateli, ke kterému mám hluboký citový vztah, se nachází v Kraji Vysočina, v okrese Pelhřimov.

Kamenice nad Lipou - vždy, když slyším nebo vidím název tohoto města, vybaví se mi mé dětství, kdy jsme přes něj jezdili skoro každý víkend a každé prázdniny za babičkou na chaloupku do 4 km vzdálené vesničky jménem Lhota. Jezdím tam vlastně dodnes, ale nyní se svými dětmi.

Na náměstí stojí zámek s krásným rozlehlým anglickým parkem, ve kterém roste 800 let stará lípa, a podle níž dostalo město svůj název.

lipa   lipa    kasna

U kamenné kašny, v horní části náměstí, je vysazena "sestra" již zmíněné památné lípy. V zámku, v letech 1945 – 1998, bývala dětská ozdravovna, kde se v současnosti každoročně pořádá letní festival hraček s dílnami pro děti s názvem „Hračkobraní“, který jsme letos také nevynechali.

namesti

V roce 2004 získalo Městské muzeum prostory v jižním křídle zámku, kde byla otevřena nová stálá expozice s názvem Muzeum pro všechny smysly, která využívá zrak, čich, hmat, sluch i chutě.

hrackobrani

Z Kamenice pochází nejen textilní výrobky bývalé značky Tylex, ale i významné osobnosti, jako např.: hudební skladatel a národní umělec Vítězslav Novák, který se narodil na náměstí v domě čp. 55, podle kterého byla pojmenována ulice Vít. Nováka, František Jaroslav Vacek Kamenický - vlastenecký kněz a básník, autor básně „U panského dvora“, která byla zhudebněna a zlidověla, se narodil v domě čp. 105, označeném pamětní deskou v ulici nesoucí rodákovo jméno - Vackova.

zamek

Pokud zavítáte do Kamenice v létě o prázdninách, můžete vidět parní lokomotivu, kterou je možné vydat se po úzkorozchodné železnici na výlet třeba do Jindřichova Hradce nebo až do Nové Bystřice.

Velice ráda a se stále trvajícím nadšením, bych vás chtěla pozvat do výše zmiňované vesničky jménem Lhota, jen tak na procházku nebo do tamních lesů na houby, kolem dvou přírodních rybníků, ke kterým vede cesta lemovaná lípami, modříny, břízami a kde i žáby mají svou cestu v podobě záchranných bariér. U jednoho z nich jsme celé léto vždy vyváděli a koupali se, chodili na lesní jahůdky a maliny, trhali šáchory…

Na kopci nedaleko Kamenice nad Lipou u osady Antonka se nachází schovaný zatopený lom s azurově modrou vodou, který je v létě využívaný jako koupaliště. Všude kolem rostou břízky a stojí skály, prostě paráda, ke které vede lesní přístupová cesta. Byly a stále jsou to nádherné a nezapomenutelné časy…

leslomles

Na začátku této vesničky, kde žije pouhých 25 obyvatel, bylo letos zřízeno překrásné přírodní koupaliště. Milovníci jízdy na kolech mohou z Kamenice nad Lipou projet celou Lhotu až do Žirovnice, přes lesy do Metánova a dále. Pokud byste se chtěli na svých cestách ubytovat v Kamenici nad Lipou, využijte třeba služeb penzionu Workcentrum, který je oblíbený hlavně u cyklistů. Návštěva těchto lesem lemovaných končin opravdu stojí za to!

rybnik

Text/foto: Martina FrancováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Počátky - rodiště Otokara Březiny
Publikováno: 1.2.2013
V krásné Vysočině se nachází městečko, které můžete navštívit při toulkách krajem.

ČR, ZOO Jihlava – svět zvířat jako na dlani
Publikováno: 4.9.2012
Jihlavská zoologická zahrada leží v přírodním areálu malebného údolí řeky Jihlávky, v blízkosti historického centra města (asi 10 minut pěší chůze). Útulným prostředím i menší rozlohou láká k rodinným procházkám I ke školním či turistickým výletům.

ČR, Jihlava: česko – moravská metropole - VIDEO
Publikováno: 11.9.2012
O Jihlavě slýcháme ve zprávách snad denně. Aby taky ne – Jihlava je totiž statutárním městem Kraje Vysočina, a tak není divu, že se v místě, které obrazně rozděluje Čechy a Moravu, sem tam něco zásadního semele. Aby bylo úplně jasno v tom, kudy hranice vlastně vede, nechala Marie Terezie v Jihlavě „postavit“ čtyři hraniční kameny.

ČR, Pelhřimov: stezkou po stavitelských slozích - VIDEO
Publikováno: 14.5.2013
Pozváním do Pelhřimova na Vysočině se zároveň se přeneseme do slavného českého filmu „Vesničko má středisková“, kde Pelhřimov figuruje coby místo, kam se hostinský s bolavou páteří měl na radu doktora jet podívat na krematorium, aby věděl, do čeho jde.

ČR: Žirovnice – muzeum knoflíkářství
Publikováno: 6.1.2014
Město Žirovnice se nachází v okrese Pelhřimov v kraji Vysočina a žije zde přibližně 3 000 obyvatel. Z hlediska turistického a geografického patří do širší oblasti Českomoravské vrchoviny.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C