www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Lipnice nad Sázavou: gigantický hrad v jedné malé vsi – VIDEO

ČR, Lipnice nad Sázavou: gigantický hrad v jedné malé vsi – VIDEO

Publikováno: 9.10.2012
Jsou Vesnice a vesnice. Vesnička, do které vás zavedeme tentokrát, je plná půvabu. Žije tam bezmála sedm stovek lidí. V letní sezoně a dokonce i na jejím samotném konci, když už počasí není tak vyzývavé, bývá ale o poznání lidnatější. Lákadlem pro turisty je totiž stejnojmenný hrad, resp. jeho velmi dobře zachované trosky a jeho několik opravených částí.

Krajina kolem Humpolce dovede okouzlit svým půvabem. Hned jak sjedete z koridoru adrenalinové záležitosti nesoucí štítek D1, začne být krajina Vysočiny o poznání veselejší. Kopce a kopečky, zoraná pole, která střídají lesy, louky nebo jezera nejrůznějších velikostí. Z Humpolce je to do Lipnice nad Sázavou jen kousek, asi 12 kilometrů. Stejná distanc dělí Lipnici od Havlíčkova Brodu.  

Hradní schovávačka

Hrady bývají vidět už z daleka. Tenhle ne, alespoň ze směru od Humpolce se dovede schovávat tak šikovně, že ho spatříte až v momentě, kdy minete ceduli s nápisem Lipnice nad Sázavou. Pak se ale ukáže v celé své kráse a garantujeme vám, že ho nespustíte z očí po celou dobu návštěvy. Tyčí se majestátně nad obcí i okolním krajem a dodává tomuto místu až mystickou atmosféru. Žlutá vlajka s překříženými ostrvemi (holé větve stromů), symbolem rodu Ronovců, třepotající se v ostrém větru dává vědět, že na hradě to stále ještě žije. A s malými přestávkami už od pradávna.

Lipnice nad SázavouLipnice nad SázavouLipnice nad Sázavou Lipnice nad Sázavou

Kamenný strážce stříbra

Historie obce sahá až do roku 1226. Její slavnější fáze byla ale spojená až s výstavbou hradu ve 14. století, kdy se místu později dostalo výsady města a dokonce i jednoho z nejvýdělečnějších středověkých práv - práva várečného, kdy se ve městě smělo vařit pivo. O vznik pevnosti na skále se zasloužil rod Ronovců. Kamenný gigant měl chránit kupecké stezky, které spojovaly Čechy s Moravou, ale také stříbrné poklady, dřímající v dolech poblíž Havlíčkova Brodu. Zlaté časy skončily spolu s třicetiletou válkou. Osudová rána přišla až dlouho poté - roku 1869, kdy kromě hradu shořela i většina domů v městečku.

Lipnice nad SázavouLipnice nad SázavouLipnice nad Sázavou

Lipnice nad Sázavou

Za symbolickou stokorunu ho pak roku 1924 koupil Klub československých turistů a pomalu začaly záchranné práce. V padesátých letech minulého století připadla Lipnice státu, o dvacet let později se měla stát sídlem komunistických papalášů. Bylo ale nutné udělat pár nutných opatření – po komunisticku - strhnout klenby stropů, zaplácnout to betonem nebo dřevo nahradit železem. Nestihlo se toho naštěstí v té době udělat moc, ale i tak je to v místnostech hradu takřka nepřehlédnutelné.Lipnice nad Sázavou

Lipnice nad SázavouLipnice nad Sázavou.Lipnice nad Sázavou

Nejen hrad, ale také obec samotná ukrývá spoustu zajímavostí: hrob Jaroslava Haška, několik soch, téměř dokonalou náves nebo chcete-li náměstí, poskládané řady upravených domků pod prudkým svahem. O něco výš pak neopomenutelný kostelík, k němuž vede nezpevněná cesta nebo kamenné schody. Nabílený je tak, že vás v ostrém podzimním slunci nutí přivírat oči. Zasvěcen je svatému Vítu. O kus výš ve svahu pak stojí zvonice. Je kamenná a hůř přístupná. Možná i proto je dosud stále neopravená.

Text/foto/video: Klára Svobodová

   

  Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Golčův Jeníkov – střed Česka – VIDEO
Publikováno: 10.1.2012
Něco málo přes dva a půl tisíce lidí žije ve městě s názvem Golčův Jeníkov. Na životě města to ale není znát, je poloprázdné.

Kraj Vysočina: turistická sezóna s názvem Vysočina sklářská
Publikováno: 21.3.2020
Vysočina sklářská je hlavním turistickým lákadlem letošního roku. Zve návštěvníky k rozžhaveným pecím velkých skláren i malých hutí a za poznáním sklářského řemesla. První výstavou tohoto projektu je expozice v prostorách sídla Kraje Vysočina v Jihlavě. Další sklářské akce budou následovat během celého roku 2020, který je pro Vysočinu rokem skla.

ČR: Ve znamení Merkura
Publikováno: 30.4.2020
Národní památkový ústav vydal nepřehlédnutelnou knihu s názvem Ve znamení Merkura s podtitulem Šlechta českých zemí v evropské diplomacii. Knižní novinka se zabývá světovou i evropskou diplomacií v různých souvislostech.

ČR, Humpolec: aneb kam se odstěhoval Hliník - VIDEO
Publikováno: 7.5.2013
„Hliník se odstěhoval do Humpolce“. Tak tahle věta o spolužákovi, kterého nikdy nikdo neviděl, ale jehož přítomnost se prolíná celým filmem „Marečku, podejte mi pero“ tvůrců Svěráka a Smoljaka, vynesla Humpolec do povědomí celého národa.

ČR, ZOO Jihlava – svět zvířat jako na dlani
Publikováno: 4.9.2012
Jihlavská zoologická zahrada leží v přírodním areálu malebného údolí řeky Jihlávky, v blízkosti historického centra města (asi 10 minut pěší chůze). Útulným prostředím i menší rozlohou láká k rodinným procházkám I ke školním či turistickým výletům.

ČR, Jihlava: česko – moravská metropole - VIDEO
Publikováno: 11.9.2012
O Jihlavě slýcháme ve zprávách snad denně. Aby taky ne – Jihlava je totiž statutárním městem Kraje Vysočina, a tak není divu, že se v místě, které obrazně rozděluje Čechy a Moravu, sem tam něco zásadního semele. Aby bylo úplně jasno v tom, kudy hranice vlastně vede, nechala Marie Terezie v Jihlavě „postavit“ čtyři hraniční kameny.

ČR: Hrad Kámen – kulisa na kvetoucí skále
Publikováno: 27.1.2014
Malá, nenápadná vesnička Kámen nedaleko Pelhřimova, kde žije na tři stovky obyvatel, a kterou byste po hlavní silnici projeli za dvě minuty. V jediné zatáčce se ale objeví hrad – dnes udržovaná stavba v barokně-renesančním stylu, kvůli které zastavíte na poměrně velkém parkovišti pod hradem.

ČR: Česko vybírá nejlepší destinaci pro rok 2016
Publikováno: 6.8.2016
Agentura CzechTourism vyhlašuje čtvrtý ročník soutěže o nejlepší turistické atraktivity DestinaCZe 2016. I letos se hlasuje v pěti kategoriích, zastoupeny jsou všechny turistické regiony ČR.

ČR, Telč – Benátky na rybnících i renesanční galerie
Publikováno: 13.7.2017
Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči je doslova renesanční galerií pod širým nebem. Tedy s kapkou baroka, abych to upřesnila. Telči se přezdívá Moravské Benátky, neboť její střed je obehnán rybníky, které sahaly až k hradbám, a město se tak mohlo proměnit v nedobytnou vodní pevnost. Právě historické jádro si do dnešní doby uchovalo až na drobné úpravy svou renesanční tvář, díky této unikátní celistvosti bylo historické centrum zapsáno již roku 1992 na seznam kulturního dědictví UNESCO.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Sázava – vodní klenot Česka
Vydejte se spolu s námi k řece Sázava, která nabízí kromě zlatavé hladiny i nádherné přírodní sce...

ČR, Lipnice nad Sázavou – umění skryté v lese
Vydejte se prostřednictvím naší dnešní fotogalerie do oblasti vytesaných skal nad zatopenými žulo...

ČR: hrad Kámen
Na členité skále poblíž Pelhřimova byl v polovině 13. století vystavěn gotický hrad, který se po ...


Souvisejicí videa

ČR, Lipnice nad Sázavou: hradní gigant
Lipnice je městečko nedaleko Humpolce a Havlíčkova Brodu známé především díky stejnojmenné hradní...

ČR, Zvířetice: magická hradní zřícenina
Hrad, nebo to, co z něj zbylo, na tomtéž místě stojí už od 14. století, kdy ho založil Zdislav z ...

ČR: Bezděz: záhadami opředený „král hradů“
Bezděz leží jen pár kilometrů od Máchova jezera. Dominantou malé vesničky je stejnojmenná hradní ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C