www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Žďár nad Sázavou - centrum: zpátky do sedmdesátek - VIDEO

ČR, Žďár nad Sázavou - centrum: zpátky do sedmdesátek - VIDEO

Publikováno: 2.10.2012
Žďár nad Sázavou je město známé hlavně díky Santiniho poutnímu kostelu Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zapsaného na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Kdo by tenhle zázrak hory hledal v centru, byl by zklamán. Stojí totiž na kraji města. My ale i přesto v centru Žďáru zůstaneme a kostelu se budeme věnovat podrobně někdy později.

Panelová sídliště, komunistické stavby typu kulturních nebo obchodních domů, nebo dokonce nevzhledné radnice, a více čí méně zachované historické jádro města – pohled na většinu českých měst se dá zjednodušit asi nějak tak. Žďár nad Sázavou bohužel patří k těm méně šťastným, kterému z původní výstavby nezbylo v centru téměř nic. Nic kromě pár domů ve východní části, staré radnice a gotického kostelíka sv. Prokopa, kde jsme pro tentokrát čerpali většinu vědomostí.

Boží setkání

Setkali jsme se totiž s místním farářem Tomášem Holým, který osm let studoval teologii v italském Římě, aby pak rovnýma nohama skočil do Žďáru, města ležícího na Českomoravském pomezí, kde dnes žije víc než 22 tisíc lidí. Pozval nás do zahrady, abychom pořídili lepší snímky, a pak i na pravý italský oběd. Neuvěřitelně milý člověk se srdcem na dlani dělá svou práci dobře – ve Žďáru je prý asi 10 procent věřících, což je na české poměry vysoké číslo. V Česku se k nějaké víře hlásí necelých 14 procent lidí.

Žďár nad Sázavou - kostel sv. Prokopa

Nicméně víra nebylo to hlavní z témat našeho hovoru, i když by se tak mohlo zdát. Farář Holý vyprávěl o tom, jak v 70. letech dostalo město zabrat a většina starých domů se díky aktivnímu komunistickému „předákovi“ poroučela k zemi. Dokonce to prý ve Žďáru došlo tak daleko, že věž jeho kostela měla zdobit pěticípá hvězda. To jediné se nestalo. Z původní zástavby ale nezbylo skoro nic. Podoba náměstí ve Žďáru se plně oddala duchu budovatelského socialismu, jednoduchým tvarům a hordám betonu.

Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou Žďár nad Sázavou Žďár nad Sázavou

Jádro města – z betonu, železa a skleněných desek

V „íčku“ na náměstí, přímo v budově radnice, nám ochotná slečna řekla rovnou, že v centru toho moc neuvidíme a na prstech jedné ruky spočítala body, které by nám přece jen doporučila. Prostředníček byl ten poslední. Jmenuje morový sloup, radnici a kostel sv. Prokopa ze 13. století.  

Na rohu pěší zóny a náměstí stojí hotel Bílý lev – šedivá, nevzhledná kostka. Pod ním malý modrý stánek se žampiony. Napříč náměstím vede frekventovaná silnice, která je předmětem táhlých sporů mezi představiteli města a jeho obyvateli.    

Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou Žďár nad Sázavou Žďár nad Sázavou

Dno pěší zóny je zalité asfaltem, sem tam jsou před kavárnou vystrčené stoly se židlemi, které ale zůstávají prázdné. Je pracovní den a ve městě průmyslu lidi nemají na kafe čas. Možná by si ale dali pivo s názvem Santiniho hvězda, ležák, který se sice vaří v Havlíčkově Brodě, ale turisty by měl nalákat právě do Žďáru. Satniniho hvězdu začátkem září ochutnal také kardinál Dominik Duka při největším církevním setkání mládeže ve Žďáru. Dosud se tohle originální pivo prodávalo jen na Vysočině, nyní se chystá export podstatně dál – do Asie, konkrétně Číny.

Snad bude tento nápad plodný, Žďár by si zasloužil víc turistické pozornosti, třeba už jen proto, kolik známých osobností se tam narodilo. Hlavně ale proto, aby získalo extra prostředky na alespoň částečné setření stop po komunistické vládě.

Text/foto/video: Klára Svobodová  Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Golčův Jeníkov – střed Česka – VIDEO
Publikováno: 10.1.2012
Něco málo přes dva a půl tisíce lidí žije ve městě s názvem Golčův Jeníkov. Na životě města to ale není znát, je poloprázdné.

Kraj Vysočina: turistická sezóna s názvem Vysočina sklářská
Publikováno: 21.3.2020
Vysočina sklářská je hlavním turistickým lákadlem letošního roku. Zve návštěvníky k rozžhaveným pecím velkých skláren i malých hutí a za poznáním sklářského řemesla. První výstavou tohoto projektu je expozice v prostorách sídla Kraje Vysočina v Jihlavě. Další sklářské akce budou následovat během celého roku 2020, který je pro Vysočinu rokem skla.

ČR, ZOO Jihlava – svět zvířat jako na dlani
Publikováno: 4.9.2012
Jihlavská zoologická zahrada leží v přírodním areálu malebného údolí řeky Jihlávky, v blízkosti historického centra města (asi 10 minut pěší chůze). Útulným prostředím i menší rozlohou láká k rodinným procházkám I ke školním či turistickým výletům.

ČR, Jihlava: česko – moravská metropole - VIDEO
Publikováno: 11.9.2012
O Jihlavě slýcháme ve zprávách snad denně. Aby taky ne – Jihlava je totiž statutárním městem Kraje Vysočina, a tak není divu, že se v místě, které obrazně rozděluje Čechy a Moravu, sem tam něco zásadního semele. Aby bylo úplně jasno v tom, kudy hranice vlastně vede, nechala Marie Terezie v Jihlavě „postavit“ čtyři hraniční kameny.

ČR: Ledeč nad Sázavou – starobylé sídlo uprostřed mapy
Publikováno: 6.6.2014
Vodáci to malé město na Sázavě znají. Když tudy projíždějí, mají čerstvě za sebou nejdivočejší úsek řeky - Stvořidla a také Sluneční zátoku, všem známé dějiště "rychlošípáckých" dobrodružství. Tam možná přirazili ke břehu, aby vysušili peřejemi zalité lodě a vychutnali s dávkou melancholie foglarovskou romantiku.

ČR: Sázava – nejoblíbenější řeka
Publikováno: 20.7.2017
Sázavu vyhledává opravdu hodně vodáků. Pokud někdo říká, že pojede na Zlatou řeku, mluví jistě o Sázavě. Té se tak říká kvůli své barvě, do hnědožluté se barví v důsledku odnášení jílovitých částic. Sázava pramení jako Stružný potok, který spolu s dalšími potoky napájí největší rybník na Českomoravské vrchovině, rybník Velké Dářko, který je populární rekreační oblastí a centrem windsurfingu a dračích lodí.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Sázava – vodní klenot Česka
Vydejte se spolu s námi k řece Sázava, která nabízí kromě zlatavé hladiny i nádherné přírodní sce...


Souvisejicí videa

ČR, Žďár n./S.: střípky historického jádra města
Na podobě historického jádra Ždáru nad Sázavou, města ležícího na pomezí Čech a Moravy, se podeps...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C