Telč

Publikováno: 20.9.2007
Na půli cesty mezi Prahou a Vídní se nachází Telč, město, které patří do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zapsána byla v roce 1992 a od té doby je stále více navštěvovaným místem České republiky, jejím cílem je stát se evropským turistickým centrem. Telč je přirozeným správním, společenským a kulturním střediskem jižní části Českomoravské vrchoviny.

První písemné zmínky pocházejí z roku 1315. Největšího rozmachu se Telči dostalo za časů Zachariáše z Hradce. Tehdy město dostalo svoji podobu a po Telčcelá staletí si ji udrželo. V 15. století byla Telč obsazena vojsky Jiřího z Poděbrad, který zde v roce 1464 potvrzuje stará privilegia spolu s právem na vaření a prodej piva a soli. V roce 1530 (stejně jako v roce 1386) zde propukl požár, který zničil domy na náměstí a kostel sv. Jakuba. Roky 1551 a 1681 se podepsaly na městě morovou epidemií. 

K historii města patří jak husité – vojska Jiřího z Poděbrad a Albrechta z Valdštejna, tak i vpád Švédů a Napoleonovi vojáci. V roce 1970 bylo historické jádro vyhlášeno jako městská památková rezervace a 13. prosince 1992 byla Telč zapsána na seznamu UNESCO.

Telč, zámecká zahrada  Telč, zámek  Telč, severní křídlo zámku

Památky a tipy na výlet

Zámek v Telči – velký renesanční komplex s jedinečnými interiéry a výzdobou vás upoutá Telč, horní brána, v pozadí kostel sv. Duchasvými cennými sbírkami a dobovým zařízením. Přímo v zámku můžete navštívit muzeum s expozicí o historii města. Další velmi významnou památkou je náměstí Zachariáše z Hradce s unikátními měšťanskými renesančními a barokními domy. Na náměstí jsou ještě k vidění dvě kašny, mariánský sloup a farní kostel sv. Jakuba s masivní věží ze 14. století.

Nejstarší památkou pocházející ze 13. století je románská Svatodušní věž. K ní patří i malý empírový kostel. Za zmínku rozhodně ještě stojí kostel Matky Boží na Starém Městě a bývalá synagoga z počátku minulého století.

Okolní příroda je vhodná jak pro pěší, tak i pro cyklisty. Je zde několik rybníků a dobře značené turistické stezky.

Telč panorama

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikimedia Commons, Aliman5040, č.2, Daniel Baránek, č.2, č.3, Ondřej Lipár, Mr Hyde  Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Slavonice - dokonalá renesance na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 14.6.2011
Malé městečko na rozhraní Čech, Moravy a Rakouska patří k chloubám českého národního dědictví.

ČR: Městečko Brtnice a hrad Rokštejn – poutníkova čistá radost
Publikováno: 16.6.2016
Dnes vás chci pozvat do jednoho z těch půvabných míst, kam hluk civilizace nedoléhá, kde v památkové zóně malého města hnízdí čápi a nedaleko v lese čeká na své objevitele nádherná hradní zřícenina.

ČR: Zámek Český Rudolec
Publikováno: 30.6.2016
Zámek Český Rudolec, přezdívaný Malá Hluboká, stojí u silnice 409 v jihovýchodní části vesnice Český Rudolec, nedaleko Dačic v přírodním parku Česká Kanada. Tato oblast byla kolonizována v souvislosti s těžbou železa, stříbra a drahých kovů – odtud pravděpodobný název Rudolec.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 3. 6. 2023
svátek:Tamara
dnes:
sobota 3.6.
15 °C
zítra:
neděle 4.6.
13 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X