Banskobystrický kraj - Česká republika

Banskobystrický kraj leží v jižní části středního Slovenska a svojí rozlohou 9 445 km² je největším krajem republiky. Na jihu má společné hranice s Maďarskem, na západě s Nitranským a Trečínským krajem, na severu s Žilinským a Prešovským krajem a na východě s Košickým krajem.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Fotogalerie

SR: Banská Štiavnica – Město světového dědictví
Rubrika: Města
Počet obrázků: 20 obrázků

Nádherné historické banské město Banská Štiavnica je situované v kalderu vyhaslého štiavnického stratovulkánu v obklopení panenské přírody Štiavnických vrchů. Historické jádro města spolu s technickými památkami v jeho okolí bylo v roce 1993 zapsáno do Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO.

Text a foto: O. Kubáčková


SR: Symbolický střed Evropy
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 10 obrázků

Symbolický střed Evropy najdete nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech. Záleží jen na úhlu pohledu a definici, podle níž ho hledáte. Ten náš, slovenský, najdete v Kremnických vrších severně od historického města Kremnica. Jen na skok od obce Kremnické Bane byl ve 13.století uprostřed luk a polí postaven gotický kostel svatého Jana Křtitele. Střed Evropy symbolizuje žulový balvan, umístěný u zdi kostela, na kterém je informační tabule připomínající významné historické mezníky Slovenska.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Malý Zvolen – turisty zapomenutý ráj
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 19 obrázků

Malý Zvolen, mohutný vrch mezi malebnou vesničkou Liptovské Revúce a lyžařským rájem Donovaly, poskytuje skvělý turistický zážitek a krásné výhledy na pohoří Velká Fatra, Nízké Tatry a Chočské vrchy. Vydejte se prostřednictvím fotografií na procházku lesem, zasněženými pláněmi obklopující se panoramatem okolních sněhem "politých" vrchů.

 

Text: Oskár Mažgút
Foto: Beáta Firicová

Překlad: Stanislava Waniová


SR, obec Hrušov – Hontianská paráda
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 40 obrázků

Netradiční festival tradiční lidové kultury, i tak by se dal popsat jedinečný folklórní festival s názvem Hontianská paráda. Jde o jednu z nejmladších a nejatraktivnějších akcí tradiční kultury, která mezi folklorními festivaly zaujala svou originalitou a nápaditostí. V malebné obci Hrušov, ležící na jihu středního Slovenska, se ve dnech 16. a 17. srpna 2013 uskuteční již 18. ročník této zajímavé akce. Hontianská paráda, kterou v tomto období žije doslova celá obec - dvory, ulice, okolní samoty, kulturní dům i amfiteátr, se snaží návštěvníkům přiblížit téměř zapomenuté starodávné zemědělské práce, nejrůznější řemesla, jakož i jiné hospodářské práce a zvyklosti tak, jak je znali předchozí generace. Součástí festivalu jsou i folklórní vystoupení v zajímavém amfiteátru ale i mimo něj, dvory, vinné sklepy a ochutnávky místních specialit. Přeneste se spolu s námi alespoň na chvilku do Hrušova a vychutnejte si atmosféru předchozího 17. ročníku Hontianské parády. Pokud zatím nemáte jiné plány, návštěvu 18. ročníku Hontianské parády vám vřele doporučuji. Určitě si odtud odnesete nezapomenutelné zážitky, stejně tak, jako já.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Bzovík – klášterní pevnost
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 24 obrázků

V malebné Krupinské planině leží obec Bzovík a u ní stejnojmenná protiturecká pevnost, nebo bývalý klášter cisterciáckého opatství, který dnes prostřednictvím naší fotogalerie můžete navštívit. Celý středověký komplex je volně přístupný, ale všudypřítomné tabulky vás upozorní, že jen na vlastní nebezpečí. Proto přijměte naše pozvání na malou procházku touto jednou z nejstarších architektonických památek na území Slovenska.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Štiavnické vrchy – zimní pohádka
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 16 obrázků

Štiavnické vrchy jsou známé především svou bohatou hornickou historií a tradicí těžby nerostných surovin. Tento nádherný kraj je v některých oblastech doslova provrtán štolami jako ementál. Obec Hodruša-Hámre, část Kopanice, leží vzdušnou čarou zhruba 7,5 km jihozápadně od nedalekého města Banská Štiavnica, nacházejí se v CHKO Štiavnické vrchy. Kopanice jsou izolovanou osadou a od samotné obce Hodruša-Hámre jsou vzdáleny 2,2 km směrem na jihovýchod.

Hned vedle Kopanice se nachází vrch Baniště, který je poměrně snadno a rychle dostupný. Výstup na vrchol je nenáročný a nejlépe ho lze dosáhnout po 10 minutách chůze z blízké osady Kopanice - Důl. Z tohoto nevýrazného vrchu se nabízejí úžasné panoramatické výhledy na celé široké okolí. Dole pod vrchem směrem na severozápad můžeme vidět malé domky osady Kopanice. Při pohledu na východ se nám naskytne pohled na osadu Kopanice - Důl. Čarokrásné jsou hlavně výhledy na malebné Štiavnické vrchy, jakož i v dálce se tyčící dominantu celé oblasti - vrch Sitno (1 009 m n. m.), který je zároveň nejvyšším vrcholem pohoří.

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Banská Štiavnica – městečko uprostřed vulkánu
Rubrika: Města
Počet obrázků: 21 obrázků

Starobylá Banská Štiavnica se rozprostírá uvnitř propadlého jádra Štiavnického stratovulkánu, který celá staletí vydával vzácné kovy. I díky nerostnému bohatství nám předkové mohli zanechat nádherné uličky či malebnou architekturu, která se vyjímá v okolní přírodě. Nahlédněte spolu s námi do této vzácné perly Slovenska.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Jozef Dovičin

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Nízke Tatry – výstup na Ďumbier v zimních podmínkách
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 25 obrázků

Ďumbier – vrch v Nízkých Tatrách, který navštívil snad každý vysokohorský turista. Tato mohutná hora patří nepochybně k nejznámějším a nejnavštěvovanějším vrchům Nízkých Tater. Je nejvyšším vrcholem pohoří, sahá do nadmořské výšky 2 046 metrů. Ďumbier nabízí úchvatné panoramatické výhledy do okolí – na hlavní hřeben Nízkých Tater s přilehlými dolinami a rozsochou, ale především na překrásné panoráma Západních a Vysokých Tater. Pro turisty je přístupný celý rok. Během zimního období se tato hora stává častým cílem turistických, ale hlavně skialpinistických túr. Velkou výhodou je i přítomnost nedaleké chaty M. R. Štefánika, která může návštěvníkům poskytnout občerstvení, odpočinek v teple útulné vysokohorské chaty a přenocování. Výstupy na Ďumbier můžeme absolvovat z Bystré doliny z lokality Srdiečko, po hlavním hřebeni z Čertovice nebo od horní stanice lanovky Chopok a následně přechodem přes hlavní hřeben.

 

Text a foto: Radoslav Biskupič

 Překlad: Stanislava Waniová


SR, Turecká – tradiční závody takzvaných Krňaček
Rubrika: Lidé
Počet obrázků: 41 obrázků

Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme na tradiční závody Krňaček, které se každoročně konají v obci Turecká. Letošní trať byla díky množství sněhu, který namrznul a zvyšoval tím rychlost tratě, velmi náročná. Přestože se některé posádky převrátily nebo skončily mimo tratě, nikomu se nic vážného nestalo. Závodníci, ale i diváci si užili zábavu i adrenalin a zavzpomínali na staré tradice. Součástí akce byl i bohatý kulturní program s ochutnávkou tradičních slovenských jídel.

 

Text a foto: Karol Kobelt (www.karolkobella.sk)

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Špania Dolina – turistika v okolí
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 41 obrázků

Vydejte se spolu s námi za zimními krásami Starohorských vrchů. Naším výchozím bodem bude malebná hornická obec Špania Dolina, která je od roku 1979 prohlášena za památkovou rezervaci lidové architektury. Projdeme se po turisticky značených stezkách a vychutnáme si i pohledy na majestátní pohoří.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella (www.karolkobella.sk)

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Čierny Balog: Za krásami Čiernohorské železnice
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 34 obrázků

Zažijte prostřednictvím následujících fotografií krátký návrat do minulosti. Vychutnejte si pohledy na proslulou Čiernohorskou železnici, která již léta láká párou syčící z lokomotivy mnoho turistů do údolí Čierného Hronu. Užijte si nostalgické jízdy v otevřeném vlaku mezi krásnou přírodou. Zavedeme vás do Čierného Balogu, tajemné ho Vydrovského údolí i do osady Dobroč.

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

 Překlad: Stanislava Waniová


SR, Poľana – toulky sopečným pohořím
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 37 obrázků

Dnes vás pozveme na turistickou vycházku po nejzachovalejším a zároveň nejvyšším sopečném pohoří na Slovensku, které dostalo pojmenování po nádherných horských loukách plných květeny. Určitě už tušíte, že jde o horskou krásku zvanou Poľana. Její jedinečné přírodní bohatství bylo zařazeno mezi biosférické rezervace programu UNESCO a na jednom z jejích vrcholů (Hrb) byste našli i geografický střed Slovenska. Prostřednictvím následujících fotografií si vychutnejte nádherné pohledy na toto dosud turisty málo objevené pohoří.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Banská Bystrica – srdce Slovenska
Rubrika: Města
Počet obrázků: 46 obrázků

Dnes se vydáme prostřednictvím fotografií do města proslulého hornickou minulostí, ale i Slovenským národním povstáním. Určitě už tušíte, že navštívíme Banskou Bystrici. Kromě historie spjaté s těžbou nerostů, především stříbra a mědi, nabízí k vidění unikátní památník SNP, atraktivní centrum prohlášené za městskou památkovou rezervaci i jediné Slovenské muzeum map situované na předměstí (v obci Kynceľová) této středoslovenské metropole.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Matouš Vinš, Mgr. Anna Nociarová, archiv vydavatelství CBS, Oskár Mažgút


Štiavnické vrchy na podzim
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 13 obrázků

Štiavnické vrchy jsou největší sopečné pohoří Západních Karpat, a za chráněnou krajinnou oblast byly vyhlášené  22.9.1979. Území je mimořádně atraktivní pro celoroční turistiku, od časného jara až do pozdního podzimu také pro cykloturistiku. Atraktivitu pohoří zvyšují unikátní vodní nádrže – tzv. tajchy, kterých  vybudování si v minulosti vynutil rozvoj hornictví a sloužily jako zdroj energie i užitkové vody. V současnosti slouží převážně na rekreační účely.

 

 

Překlad: Stanislava Waniová

Foto: O. Kubáčková

 Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Česká republika

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 4. 7. 2022
svátek:Prokop
dnes:
pondělí 4.7.
19 °C
zítra:
úterý 5.7.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X