Královéhradecký kraj - Česká republika

Neopomenutelnou částí tohoto kraje je Český ráj. Už podle názvu této oblasti královéhradeckého kraje lze usoudit, že půjde o něco opravdu výjimečného. Místnímu obyvateli to tu přijde úplně obyčejné jako kdekoli jinde na venkově.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Články

Prachovské skály
Publikováno: 10.9.2008
Mezí přírodními krásami Jičínska bezpochyby vynikají Prachovské skály, patřící do nejstarší a nejznámější rezervace v Českých zemích. Na jejich utváření se podílely převážně přírodní procesy a z toho důvodu je každý kout takovéto přírody jedinečný. Pískovcové skalní útvary zde dosahují až 50 metrů.

Pískovcová tělesa vznikala v křídě, asi tak před 100 mil. let, kdy byla celá oblast dnem teplého mělkého moře. Kvanta písku se do pískovcové tabule usazovala přes 200 mil. let. Následně se tabule rozpadla na několik částí a tím vznikla Prachovská tabule. Dnešní podoba skal je výsledek vulkanické činnosti a eroze ve třetihorách. Ovšem i dnes stále probíhá zvětrávající proces.

Oblast Prachovských skal byla osídlena již od mladší doby kamenné. Bylo zde několik osad a následně i pohřebišť lidu popelnicových polí.

Skály jako cíl turistických  výletů začali jičínští obyvatelé propagovat již ve 30. letech 19. století. Déle než tři sta let (s výjimkou komunistického období našich dějin) patří rodině Schliků, starobylého českého šlechtického rodu, který se na českém území usadil v 17. století.
Prachovské skály nabízejí dva prohlídkové okruhy. Kratší z nich je dlouhý asi 2,5km a není náročný ani fyzicky ani časově. Takzvaný Velký okruh byl promyšlen tak, že návštěvníci mohou při návštěvě vidět nejzajímavější a nejnavštěvovanější místa najednou. Trasa je dlouhá přibližně 5km a průměrně ji lze zvládnout za 3 hodiny. Na této trase musíte zdolat množství schodů, ale o to je okruh zajímavější.

Také botanici si tady přijdou na své. Velmi zajímavá jsou univerzní údolí a rokle, kde rostou chladnomilnější společenstva rostlin, mezi nimiž nalezneme i horské druhy (např. plavuň vranec jedlový). Tato společenstva leží ve vzájemném kontrastu se společenstvy suchých skal, vrcholových partií a plošin. Původními lesy v této oblasti byly a jsou částečně zachovalé bučiny a bukojedlové lesy v údolích a roklích, skalní bory a borové doubravy na skalních plošinách a dubohabrové háje na teplých úživných plošinách. V 19. století byla většina původních porostů přeměněna na smrkové a borové monokultury.

Faunu ve skalách významně ovlivnil člověk. Velké druhy vystřílel nebo vytlačil, např. medvěd, vlk, tetřev hlušec. Ve skalách nejčastěji potkáme zástupce ptáků z řad pěvců (krkavec velký), občas plazy a obojživelníky. Z velké části tuto krajinu obývají bezobratlovci, např. pavouk meta temnostní (též křižák), vosičky kutilky písečné a jiné.

Prachovské skály lákají nejen české, ale i zahraniční turisty.

 

Text a foto: Mili Kotápišová

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Česká republika

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.12.2019
Přijďte si vychutnat zvláštní kouzlo Vánoc na nejstarší tržiště v Trnavě. Náměstí sv. Mikuláše bude od 13. do 15. prosince hostit stará středověká řemesla i živý adventní kalendář.
8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

7.12.2019
Vánoční atmosféru ve vsetínském zámku ode dneška navodí výstava s názvem Skleněné Vánoce. Představí současné i historické skleněné vánoční ozdoby a dekorativní i umělecké sklo. Výstava potrvá do 19. ledna 2020.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 9. 12. 2019
svátek:Vratislav
dnes:
pondělí 9.12.
6 °C
zítra:
úterý 10.12.
1 °C