Královéhradecký kraj - Česká republika

Neopomenutelnou částí tohoto kraje je Český ráj. Už podle názvu této oblasti královéhradeckého kraje lze usoudit, že půjde o něco opravdu výjimečného. Místnímu obyvateli to tu přijde úplně obyčejné jako kdekoli jinde na venkově.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Články

Prachovské skály
Publikováno: 10.9.2008
Mezí přírodními krásami Jičínska bezpochyby vynikají Prachovské skály, patřící do nejstarší a nejznámější rezervace v Českých zemích. Na jejich utváření se podílely převážně přírodní procesy a z toho důvodu je každý kout takovéto přírody jedinečný. Pískovcové skalní útvary zde dosahují až 50 metrů.

Pískovcová tělesa vznikala v křídě, asi tak před 100 mil. let, kdy byla celá oblast dnem teplého mělkého moře. Kvanta písku se do pískovcové tabule usazovala přes 200 mil. let. Následně se tabule rozpadla na několik částí a tím vznikla Prachovská tabule. Dnešní podoba skal je výsledek vulkanické činnosti a eroze ve třetihorách. Ovšem i dnes stále probíhá zvětrávající proces.

Oblast Prachovských skal byla osídlena již od mladší doby kamenné. Bylo zde několik osad a následně i pohřebišť lidu popelnicových polí.

Skály jako cíl turistických  výletů začali jičínští obyvatelé propagovat již ve 30. letech 19. století. Déle než tři sta let (s výjimkou komunistického období našich dějin) patří rodině Schliků, starobylého českého šlechtického rodu, který se na českém území usadil v 17. století.
Prachovské skály nabízejí dva prohlídkové okruhy. Kratší z nich je dlouhý asi 2,5km a není náročný ani fyzicky ani časově. Takzvaný Velký okruh byl promyšlen tak, že návštěvníci mohou při návštěvě vidět nejzajímavější a nejnavštěvovanější místa najednou. Trasa je dlouhá přibližně 5km a průměrně ji lze zvládnout za 3 hodiny. Na této trase musíte zdolat množství schodů, ale o to je okruh zajímavější.

Také botanici si tady přijdou na své. Velmi zajímavá jsou univerzní údolí a rokle, kde rostou chladnomilnější společenstva rostlin, mezi nimiž nalezneme i horské druhy (např. plavuň vranec jedlový). Tato společenstva leží ve vzájemném kontrastu se společenstvy suchých skal, vrcholových partií a plošin. Původními lesy v této oblasti byly a jsou částečně zachovalé bučiny a bukojedlové lesy v údolích a roklích, skalní bory a borové doubravy na skalních plošinách a dubohabrové háje na teplých úživných plošinách. V 19. století byla většina původních porostů přeměněna na smrkové a borové monokultury.

Faunu ve skalách významně ovlivnil člověk. Velké druhy vystřílel nebo vytlačil, např. medvěd, vlk, tetřev hlušec. Ve skalách nejčastěji potkáme zástupce ptáků z řad pěvců (krkavec velký), občas plazy a obojživelníky. Z velké části tuto krajinu obývají bezobratlovci, např. pavouk meta temnostní (též křižák), vosičky kutilky písečné a jiné.

Prachovské skály lákají nejen české, ale i zahraniční turisty.

 

Text a foto: Mili Kotápišová

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Česká republika


Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.2.2020
Jeden ze světově nejznámějších cestovatelských průvodců sestavil žebříček deseti zemí světa, které byste rozhodně měli v roce 2020 navštívit.
25.2.2020
Každý, kdo tyto nejvyšší české hory miluje, jistě uvítá obrazového knižního průvodce po známých, ale také zcela opomíjených koutech Krkonoš.
24.2.2020
21. ročník mezinárodního festivalu horského filmu a dobrodružství se uskuteční od 25. do 29. března v prostorách CINEMAX Bory a nákupního centra Bory Mall v Bratislavě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 26. 2. 2020
svátek:Dorota
dnes:
středa 26.2.
3 °C
zítra:
čtvrtek 27.2.
4 °C