Královéhradecký kraj - Česká republika

Neopomenutelnou částí tohoto kraje je Český ráj. Už podle názvu této oblasti královéhradeckého kraje lze usoudit, že půjde o něco opravdu výjimečného. Místnímu obyvateli to tu přijde úplně obyčejné jako kdekoli jinde na venkově.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Lokality

Valdštejnská Lodžie
Typ lokality:
Památky
Lokace:
Jičín

Nikdy nedokončený barokní komplex byl postaven podle N. Sebregondim, stavba se stavěla v letech 1632 - 1634. Areál zahrady a obory je postaven na podélnou průhledovou osu, třípodlažní budovy o dvou místnostech v každé úrovni a s lodžií v zahradním průčelí. Stavba zde zastupovala významově předměstskou vilu. Dvůr před lodžií tvoří trojkřídlý přízemní objekt, sloužící snad jako obydlí služebnictva, konírny, sklady a kuchyně. Jižním a severním portálem prochází přímá alej z Jičína k valdickému klášteru kartouzskému, jež byla vysázená v roce 1632. Po roce 1634 nebyl nedostavěný celek udržován, roku 1757 byl zcela zpustlý a roku 1768 byl poškozen požárem.

 

 Poté byl celý areál opraven na náklady Františka Norberta Trauttsmanndorfa podle architekta F. Hegera. Budovy dvora byly přeměněny na byty a zastřešeny valbovými střechami. Lodžie byla nově zastřešena mansardovou střechou a změněna v hostinec. Roku 1813 dal Ferdinand Trauttsmanndorf provést úpravy interiérů, klasicistně byly upraveny i fasády a zahrada se změnila v přírodní park. Od roku 1850 nebyl objekt využíván a pustl. Roku 1936 lodžii odkoupilo město Jičín a dalo ji v letech 1937 - 1938 opravit. K trvalému využití však dodnes nedošlo. 

 

Text: Václav Zamba

Foto: Google

 


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Česká republika

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 12. 7. 2020
svátek:Bořek
dnes:
neděle 12.7.
20 °C
zítra:
pondělí 13.7.
21 °C