Liberecký kraj - Česká republika

Najdeme na samém severu České republiky. Je velmi významným místem z hlediska cestovního ruchu a jeho oblasti tak celoročně navštěvují statisíce turistů.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Články

ČR, Kokořínsko – na kole Kokostezkami
Publikováno: 5.9.2020
Dalším tipem na aktivně strávený víkend v Čechách je návštěva krásné oblasti Kokořínsko. Jsou zde ideální podmínky pro pěší turisty, avšak poslední dobou se Kokořínsko stále více dostává do povědomí cyklistů a především bajkerů. Nachází se tu totiž tzv. Kokostezky (Kokořínské stezky), což jsou lesní cesty, pěšinky a traily v okolí hradu Kokořín, ale i Housky a částečně dosahují až k Bezdězu.

Na webových stránkách kokostezky.cz je možné si stáhnout do GPS i mapy dvou okružních tras a vyrazit přímo dle nich. Značení na trailech bohužel není, tak může být chvílemi orientace mírně komplikovaná. Kratší trasa měří necelých 35 kilometrů a vede přírodní rezervací Kokořínský důl především skalnatými údolími.

Kokostezky   Kokostezky

Kokostezky   Kokořínský důl

Cestou se dá občerstvit a vykoupat ve vesnici Harasov, kde se nachází přírodní koupaliště Harasov. Je zde placené parkoviště a možnost kempování. Alternativami na přespání je pak jednodušší tábořiště U Splávku a pěkný Autocamp Kokořín. Za harasovským koupalištěm opět stezka stoupá lesem na skály a přes Janovu Ves pokračuje na obec Kokořín. Kousek za ní se nachází hrad Kokořín z roku 1320, jehož mohutná vyhlídková věž je jako jediná vidět z okolí, jinak je celý schován v lese. Natáčela se zde pohádka Princezna se zlatou hvězdou.

přírodní koupaliště Harasov   přírodní koupaliště Harasov

O kus dále se nachází skalní hrad Nedamy, ze kterého se již zachovalo pouze schodiště, zbytky vyhloubené místnosti a pěkná vyhlídka. Stezka pokračuje na obec Jestřebice a pak se pomalu kloní směrem na Mšeno a zpět ke Kokořínskému dolu.

Delší cesta má přibližně 50–57 kilometrů, záleží, odkud se rozhodnete vyjíždět. Okružní a kratší varianta začíná pak ideálně v obci Ráj a vede silnicí směrem na Příbohy, odkud se noří do lesa. Mezi vrchy Uhelný, Drnclík a Kuželík pokračuje až na hrad Houska. Tento původně gotický hrad pochází ze 13. století a byl založen Přemyslem Otakarem II., později byl však přestavěn na renesanční zámek. Zajímavý je především interiér zámku, například Zelená světnice s historickými malbami.

hrad Houska   hrad Houska

Přes obce Kruh a Žďár pokračuje cesta až k dalšímu slavnému hradu, kterým je Bezděz. Tento gotický hrad byl opět vystavěn Přemyslem Otakarem II. Byl zde vězněn král Václav II. a jeho matka Kunhuta. Později byl hrad vlastněn pány z Dubé, císařem Karlem IV., jeho synem, ale i Albrechtem z Valdštejna a mnoha dalšími. Dnes je ve správě Národního památkového ústavu a je přístupný veřejnosti.

hrad Bezděz   hrad Bezděz

Trasa dále pokračuje necelých 5 kilometrů do města Doksy, za kterým se nachází slavné Máchovo jezero, jedná se o rybník založený ve 14. století Karlem IV. Oblíbený byl také Karlem Hynkem Máchou, který zde rád pobýval. Dnes je Máchovo jezero ideálním místem pro letní rekreaci jak pro rodiny s dětmi, tak pro mladé lidi. Na okraji jezera ve Starých Splavech se trasa stáčí a mezi skalami v lesích se vrací postupně do výchozího bodu do Ráje.

GPS: 50°26'28.5"N 14°34'37.3"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová


Souvisejicí články

ČR, hrad Bezděz – královské sídlo – VIDEO
Publikováno: 5.5.2020
Vidíte to světlo na konci tunelu? My ano a hrad Bezděz také, své brány otevře veřejnosti už 25. května. Budeme sice muset dodržovat určitá pravidla, ale to nám nevadí.

ČR, Český Jiřetín – zapomenutý poklad Krušných hor
Publikováno: 24.12.2020
Malá krušnohorská obec s pouhou stovkou obyvatel leží na samých hranicích s Německem. Zdejší opuštěný hraniční přechod se nachází přímo v Českém Jiřetíně a spojuje obec s německou osadou Deutschgeorgenthal, spadající pod obec Neuhausen.

ČR, Po rozhlednách Čech a Moravy I
Publikováno: 1.7.2021
Situace je momentálně taková, že můžete cestovat i do zahraničí, spousta lidí se ale rozhodla zůstat v létě v Čechách, a podpořit tak místní podnikatele. A není to vůbec špatný nápad. Přinášíme vám pár tipů, kam vyrazit.

ČR, Doksy – dovolená pro celou rodinu
Publikováno: 3.6.2017
Léto a prázdniny se blíží a je pomalu čas vybírat, kam na víkend či na delší dovolenou. Pobyt v zahraničí u moře je sice lákavý, ale časově a finančně trochu náročnější. Co ale dělat, když přijdou i k nám tropy a je potřeba uspokojit celou rodinu? I v Čechách máme skvělé prázdninové letovisko, jsou jím Doksy u slavného Máchova jezera. Ať máte děti věkově od sebe hodně vzdálené, či rozdílné zájmy s partnerem, nebojte se sem vyrazit.

ČR, Houska: špunt nad pekelnou branou - VIDEO
Publikováno: 29.10.2013
Zůstává ve stínu blízkých hradů Kokořína a Bezdězu, přesto dokáže zaujmout svou originalitou a příběhy, které se k tomuto místu váží – hrad Houska.

ČR – skalní hrad Sloup
Publikováno: 19.7.2018
Česká republika nabízí mnoho krásných zřícenin, hradů a zámků. Jednou z památek je hrad Sloup, kterým vás dnes provedu. Nachází se na severu Čech, nedaleko Nového Boru. Okolí vesnice je protkané mnoha turistickými stezkami, které vás provedou především kolem skalních masivů a věží, které jsou pro tuto oblast velmi typické. Z tohoto důvodu asi nikoho nepřekvapí, že hrad Sloup se nachází na skále. Projíždíte-li z Nového Boru do Zákup po hlavní silnici, v obci Sloup v Čechách si nemůžete nevšimnout skalního bloku po pravé straně. Právě na tomto pískovcovém bloku se strmými stěnami se nachází hrad.

ČR, Semily – Riegrova stezka
Publikováno: 12.7.2018
Pokud přemýšlíte o romantické procházce divokou přírodou a Semily pro vás nejsou příliš daleko, potom je Riegrova stezka tou správnou volbou. Vede podél řeky Jizery po červené značce. Na stezce na vás čeká visutá lávka nad řekou, nádherná vyhlídka na Jizeru a vodní elektrárna, projdete tunelem a napít se můžete ze studánky s nádherně osvěžující vodou.

ČR: Michalovice – procházka na Michalovickou putnu
Publikováno: 27.8.2020
V parném letním dni se ne každému chce trávit čas celodenním pochodem, ale co dělat, pokud nechcete ani proležet celý den u vody? Jestliže hledáte kompromis, je dnešní procházka pro vás skvělým tipem. Zajímavý výlet navíc ocení i děti, nudit se rozhodně nebudou. Celou cestu lze také absolvovat se psem či na kole.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Česká republika

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X