Liberecký kraj - Česká republika

Najdeme na samém severu České republiky. Je velmi významným místem z hlediska cestovního ruchu a jeho oblasti tak celoročně navštěvují statisíce turistů.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Fotogalerie

ČR: Tanvald - průmyslové město Jizerských hor
Rubrika: Města
Počet obrázků: 19 obrázků

Foto: Klára Svobodová


ČR: Smržovka v Jizerských horách
Rubrika: Města
Počet obrázků: 32 obrázků

Foto: Klára Svobodová


ČR: Železný Brod
Rubrika: Města
Počet obrázků: 36 obrázků

Město v Krkonošském podhůří, kterým protéká řeka Jizera. Železný Brod je příjemnou zastávkou na cestě nejen do Krkonoš, ale taky Jizerských hor nebo Českého ráje. V současnosti žije ve městě s bohatou sklářskou historií víc než šest a půl tisíce obyvatel.

Foto: Klára Svobodová


Jizerské hory v létě I.
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 41 obrázků

Známá místa těchto romantických hor plných zákoutí a roubených staveb přinášíme ve fotografii – jako inspiraci pro cíl vaší příští zastávky. Území s nejhustší koncentrací rozhleden, jehož dominantou je jednoznačně Ještěd, se nachází v severní části republiky. Spousta nově zbudovaných cyklostezek s asfaltovým povrchem, např. ty okružní kolem vodních nádrží, které slouží i jako in-line dráhy nebo pro vozíčkáře, Jizerská magistrála a železnice/zubačka z Tanvaldu přes Kořenov do Harrachova, to vše zajišťuje ten správný turistický ruch. Klid panenské přírody zas najdeme v osadě Jizerka, která je v zimě známá díky extrémním mrazivým teplotám.

Text a foto: Monika Babická


ZOO Liberec
Rubrika: Příroda
Počet obrázků: 44 obrázků

V nejstarší zoologické zahradě v Česku se po deseti letech opět narodila mláďata bílé formy tygra indického a právě ta byla cílem naší návštěvy. Dva kluci a jedna slečna - Gaia, Liam a Sambul (narozeni 1. července 2012) se mají čile k světu. ZOO Liberec je jedinou zahradou v ČR, která tento druh tygra chová.

Foto: Daniel Babický


ČR, Turnov-Dolánky: Dlaskův statek
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 22 obrázků

Národní kulturní památka v Dolánkách u Turnova je součástí Muzea Českého ráje. Jednopatrová roubená usedlost se síní, světnicí, komorami, výměnkem a hospodářským prostorem je stylově vybavena a poskytne vám dokonalou expozici lidové stavby z 18. století.

GPS: 50°36'10.732"N, 15°10'20.543"E

Text/foto: Monika Babická


ČR, Turnov: Muzeum Českého ráje
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 38 obrázků

Muzeum ukrývá soubory cenných historických sbírek i jednotlivých exemplářů na téma šperky a drahé kameny, sbírky mineralogie a geologie a obsáhlou expozici lidové kultury a stavitelství.

Text a foto: Monika Babická


ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 31 obrázků

Od Jablonce nad Nisou pomalu stoupáte přes Loučnou a Janov nad Nisou kolem nenáročných sjezdových tratí a bobové dráhy až do Bedřichova. Místní záchytné parkoviště je výchozím místem pro zimní i letní turistiku. Chata Královka se stejnojmennou rozhlednou je vzdálená necelou hodinu pěšky, Prezidentská chata s dobrou kuchyní a běžeckou stopou pár minut od ní. Dalším historickým objektem je nedaleký bývalý lovecký zámeček, dnešní Šámalova chata – vstup na Jizerskou lyžařskou magistrálu. Sáňkařskou dráhu najdete ve Smržovce u rozhledny Černá Studnice. 

 

Text a foto: Monika Babická


ČR, Jablonec nad Nisou – město skla a bižuterie
Rubrika: Města
Počet obrázků: 35 obrázků

Na úpatí Jizerských hor se rozkládá město proslavené bižuterií, řekou Nisou, která je vlastně Lužická a z části dala městu své jméno, a přehradou Mšeno, sloužící k rekreaci během celého roku. Centrum města tvoří tři náměstí se zajímavými stavbami. Muzeí skla a bižuterie tu najdete hned několik. Skleněné výrobky zdejších sklářů zakoupíte téměř na každém rohu. Jablonec nad Nisou má i svou vyhlídku pojmenovanou stejně jako rozhledna v  Praze – Petřín. Vyhlídkové místo s hotelem a věží najdete na jižním okraji města, odkud je za dobrého počasí výhled na celé město, panoráma Jizerských hor a Krkonoš.

 

Text a foto: Monika Babická


ČR, Jilemnice – město svatého Vavřince
Rubrika: Města
Počet obrázků: 42 obrázků

Dalším turisty vyhledávaným městem v podhůří Krkonoš je Jilemnice. Oproti Vrchlabí je rozlohou i počtem obyvatel o polovinu menší. V místním zámku najdete expozici Krkonošského muzea Jilemnice, revitalizovaný zámecký park je veřejnosti přístupný. Patronem města je svatý Vavřinec. Je také jedním svatým ze sousoší na Masarykově náměstí, hned vedle kamenné kašny. Svatému Vavřinci je zasvěcen i barokní kostel – nepřehlédnutelné stavba cestou do Zvědavé uličky, kam míří snad každý turista. Při dolním vstupu do krkonošské roubené zástavby roste jilm horský, erbovní strom města Jilemnice.

Text a foto: Monika Babická


Chotyně: hrad Grabštejn
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 43 obrázků

Na severu České republiky, pár kilometrů od německých i polských hranic, se nachází národní kulturní památka hrad Grabštejn. K areálu patří ještě zámek, ten je ale veřejnosti nepřístupný, slouží Armádě České republiky jako výcvikové centrum kynologie. Dominantou hradu je kruhová věž a vyhlídka z ní je součástí každého prohlídkového okruhu. Chloubou zdejšího hradu je kaple svaté Barbory s bohatou malířskou výzdobou a originálem gotické sochy z lipového dřeva sv. Barbory – patronky horníků, která stejně jako hrad prošla postupnou rekonstrukcí. Ve sklepení najdete expozici mučírny nebo také vinotéku.

 

Text a foto: Monika Babická


ČR, Harrachov – unikátní muzea
Rubrika: Města
Počet obrázků: 40 obrázků

Horské městečko Harrachov, které leží v obklopení krásných Krkonoš, nabízí spoustu turistických atrakcí. Ať už je to lyžařské středisko se skokanskými můstky, nebo tradiční i sakrální architektura, procházku můžeme jen vřele doporučit. Zastavit byste se určitě měli i v Lyžařském muzeu, které nabízí k vidění nejen lyže z více než 18 zemí světa, ale také bezpočet souvisejících exponátů. Jakousi povinnou zastávkou musí být i Sklářské muzeum, kde si prohlédnete více než 120letou tradici zpracování skla i rozsáhlou sbírku sklářských produktů. Návštěvu lze zakončit v místním minipivovaru.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.

Překlad: Stanislava Waniová


Skotské hry 2009
Rubrika: Lidé
Počet obrázků: 169 obrázků
Skotské hry jsou pravidelným podujetím, které se konají na státním zámku Sychrov vždy poslední sobotu v srpnu a to již po devět let. Jejich nápní není jen utkání mužů a žen v silových disciplínách jako vrhání kládou či hod kamenem, ale i všudypřítomnost skotské a keltské hudby, ukázka historických řemesel či ukázka bojovnosti skotských mušketýrů. Celodenní vyčerpávající program pomáhají osvěžit takové pochutiny jako medovina, pivo a všelijaké pochoutky. Zdroj: Maxim Kucer


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Česká republika

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 4. 7. 2022
svátek:Prokop
dnes:
pondělí 4.7.
19 °C
zítra:
úterý 5.7.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X